Przygody Kawalera Riziero Tom 2 Niewidzialne Kolegium

Autor: Fabrizio Battistelli

Okładka wydania

Przygody Kawalera Riziero Tom 2 Niewidzialne Kolegium


Dodatkowe informacje

 • Autor: Fabrizio Battistelli
 • Tytuł Oryginału: Riziero E Il Collegio Invisibile
 • Seria: Przygody Kawalera Riziero
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Włoski
 • Przekład: Barbara Czarniawska
 • Liczba Stron: 198
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788362465132
 • Wydawca: Oficynka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  5/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Klara203

Fabrizio Battistelli – profesor socjologii na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza", członek krajowych i międzynarodowych organizacji zajmujących się kwestiami socjologii. Przewodniczący rządowej komisji nadającej stopnie naukowe oraz organizacji zajmującej się zasobami ludzkimi. Interesuje się teoriami administracji publicznej i ich analizą. Jest autorem między innymi takich książek, jak Tra i più recenti: Marte e Mercurio. Sociologia dell'organizzazione militare, Soldati. Sociologia dei militari italiani nell'era del peace-keeping oraz Burocrazia e mutamento. Persuasione e retorica dell'innovazione amministrativa i wielu innych.

 

Prywatnie wielbiciel dobrej prozy i autor dwóch powieści z cyklu Przygody kawalera Riziero: Il Conclave oraz Riziero e il collegio invisibile.

 

W życiu dzieje się tak, że coraz częściej giną bardzo cenne rzeczy, które mogą nas zniszczyć. Każdy wtedy z nas stara się jak najszybciej znaleźć zgubę by nie mieć problemów. Nie prosimy innych osób o pomoc, ale kiedy już nie dajemy radę, wtedy liczą się dla nas tylko zaufane osoby.

 

,,Niewidzialne kolegium" jest to opowieść o poszukiwaniu cennego rękopisu De cultu Sanctorum, który został napisany przez Benedykta XIV. Zawartość tego dokumenta może zaszkodzić papieżowi i dlatego Oliver prosi o pomoc swojego brata Riziero. Mężczyzna godzi się i zaczyna swoje tajne dochodzenie, które jest pełne zagadek. W swoich poszukiwaniach poznaje młodego sekretarza Casanova, który mu pomaga. Trafia również do obozu cygańskiego, w którym to pewna piękna kobieta straciła swojego męża. Riziero postanawia wyjaśnić niewyjaśnione okoliczności zniknięcia jej ukochanego. Oby dwie sprawy zaczynają się powoli łączyć a wdowie zaczyna grozić poważne niebezpieczeństwo. Mężczyzna musi szybko rozwiązać zagadkę by uratować niewinną kobietę.

 

Riziero z Pietracuty jest przystojnym i inteligentnym mężczyzną, który w rodzinnych stronach posiada osobistą narzeczoną. Niestety na swojej drodze spotyka wiele pięknych kobiet, które potrafią wykorzystać jego cenny czas. Na szczęście nie powodują, by Riziero zapomniał o swojej misji.

 

Książka posiada niezwykłą okładkę. Na pierwszym planie widzimy czerwoną pieczeń, która się wyróżnia swoim kolorem, zaś tłem jest widok jakieś budowli. Wszystko to powoduje, że czytelnik ma wielką chęć, by się skusić na tą książkę.

 

,,Niewidzialne kolegium" jest drugą częścią przygód włoskiego kawalera. Pierwsza cześć nosi tytuł ,,Konklawe". Te dwa dzieła Fabrizia Battistelli stanowią cykl pt. ,,Przygody kawalera Riziera"

 

Książka bardzo mnie zaciekawiła, pomimo tego, że nie znam pierwszej części. Nie żałuję, że ją przeczytałam, ale bardzo się cieszę. Mieć okazję do przeczytania takiego dzieła to jest wielkie szczęście. Czasami nawet chciało mi się śmiać a czasami było mi smutno, ale przez cały czas byłam trzymana w niewiadomej. Bardzo mi się spodobało to, że kradzieja nie da się rozpoznać.

 

Książkę polecam wszystkim, a najbardziej polecam tym, którzy lubią tajemnice i zagadki, w których może się wiele dziać.

Miqa

„Niewidzialne kolegium" to druga, po „Konklawe", część przygód włoskiego młodzieńca – kawalera Riziero z Pietracuty. W drugim tomie jego przygód będziemy świadkami jego pojedynków na miecze, szalonych ucieczek w ostatniej chwili, heroicznej odwagi i sprytu. Akcja powieści rozgrywa się w XVIII wieku, w 1743 roku. I podczas tych 198 stron będziemy poruszać się po wielu włoskich miastach.

 

Riziero to bardzo inteligentny, spostrzegawczy, młody mężczyzna, który nie raz złamie kobiece serca. Pewnego dnia zostaje wezwany przez swojego brata, by pomóc mu rozwiązać zagadkę skradzionego z Sali Tekstów Niepublikowanych dzieła. Cała sytuacja ma pozostać w jak największej tajemnicy. Dyskrecja jest tu zdecydowanie wymagana, ponieważ chodzi o zaginiony rękopis Benedykta XIV, zwanego papieżem uczonych - „De cultu Sanctorum". Ujawnienie tego dokumentu byłoby bardzo niebezpieczne dla papieża ze względu na jego treść. W końcu papieżowi nie przystaje negowanie kultu Madonny, dotykając o protestantyzm... Jednak odnalezienie dokumentu wcale nie będzie takie proste. Riziero obiera sobie za podejrzanego kawalera Valleverde, ale czy to faktycznie on jest zamieszany w kradzież dokumentu? I jeśli tak, to czy uda się młodemu Riziero udowodnić kradzież i zapobiec tragedii?

 

Czym jest tytułowe „Niewidzialne Kolegium"? To tajne stowarzyszenie łączące frakcje Gorliwych i Koron. Jego członkowie, znajdujący się w Świętym Kolegium, planują stworzenie alternatywnego organu, a że nikt nie wie kim są jego członkowie to z tego powodu nazywane jest niewidzialnym. Jak nietrudno się domyślić, owo Kolegium będzie zamieszane w sprawę zaginięcia papieskiego rękopisu.

 

Co mi się w książce podobało, to jej graficzna oprawa zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Każdy rozdział poprzedza podsumowujące go zdanie, mówiące w skrócie co będzie się działo. Dodatkowym ozdobnikiem jest pieczęć z okładki pojawiająca się przy każdym nowym rozdziale. Bardzo ciekawie Battistelli ukazuje również XVIII-wieczne życie na salonach. Wszyscy bohaterowie są wykreowani z wielką precyzją, autor nie szczędzi im różnych przywar, często komentowanych ironicznie przez innych bohaterów. Pojawią się również liczne postaci historyczne, na przykład kardynał Trojano Acquaviva d'Aragona, niedoświadczony młodzieniec Casanova, Stuarci czy też Henryk Benedykt Stuart, który był prawnukiem Jana Sobieskiego. Minusem jest tempo akcji, które bardzo powoli wzrasta. Niektóre sytuacje są zbyt chaotycznie opisane.

 

Jeśli komuś podobało się „Konklawe", czyli pierwsza część z serii „Przygody kawalera Riziera" to z pewnością i druga część, czyli „Niewidzialne Kolegium" przypadnie mu do gustu. Mimo tego, że książka jest krótka i szybko się ją czyta, to jej historia nie do końca wpasowała się w moje gusta. Oczekiwałam, że fabuła mnie bardziej porwie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!