Okładka wydania

Baśnie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Baśnie | Autor: Jakub GrimmWilhelm Grimm

Wybierz opinię:

Isadora

"Baśnie" braci Grimm od dzieciństwa należą do moich ulubionych. Z pewnością niemała w tym zasługa mrocznej, pełnej grozy i tajemniczości atmosfery, jak również bogatej symboliki, której złożoność nieodmiennie mnie fascynuje.

 

Intrygujące jest także to, że Wilhelm i Jakub sięgnęli do skarbnicy ludowego folkloru gromadząc imponujący zbiór 200 baśni i 600 legend, które - choć zbierane po niemieckich wsiach i miasteczkach - są zaskakująco ponadnarodowe i ponadczasowe oraz bazują na archetypowych skojarzeniach tak ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka i kształtowania jego wyobraźni.

 

To prawda, że nieraz są zbyt dosłowne i okrutne, zwłaszcza jeśli chodzi o postępowanie bohaterów, jednak cechuje je również niepowtarzalny, mroczny klimat, urokliwy styl narracji charakterystyczny dla ludowych podań oraz uniwersalne przesłanie składające się często z kilku warstw, które dają wiele możliwości interpretacji, co czyni lekturę atrakcyjną tak dla dzieci, jak i dorosłych.

 

Nie do przecenienia jest wartość edukacyjna baśni zebranych przez braci Grimm. Nie od dziś psychologowie są zgodni co do tego, że dzieci należy od najwcześniejszych lat uwrażliwiać zarówno na dobro, jak i zło, nie tylko chronić przed ciemnymi stronami ludzkiej natury i rzeczywistości, lecz oswajać także z negatywnymi uczuciami, emocjami i aspektami życia. Uświadamiają dziecku konieczność podejmowania walki z przeciwnościami losu, znoszeniu trudnych i przykrych doświadczeń życiowych, akceptowania nieuchronności cierpienia, starości, śmierci, rozstania z rodzicami, oswajają z możliwymi zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać w życiu. Ułatwiają dziecku poznawanie i rozumienie świata, samego siebie i własnych możliwości, uczą radzić sobie z własnymi lękami, słabościami, emocjami oraz pokonywać frustracje i negatywne uczucia.

 

Piękne i staranne wydanie "Baśni" braci Grimm oczaruje i usatysfakcjonuje czytelnika w każdym wieku. Solidna oprawa i duża czcionka czynią lekturę przyjazną dla niecierpliwych dziecięcych rączek i zachęcają do nabywania wprawy w samodzielnym czytaniu. Ilustracje są dość nietypowe - właściwie najbardziej przypominają czarno - białe szkice, ale zachwycają rozmachem i bogactwem szczegółów dodatkowo stymulując wyobraźnię.

 

Zbiór zawiera niewiele, bo zaledwie szesnaście najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni, ale wynagradza to staranne opracowanie. Tej klasyki nie powinno zabraknąć w żadnej dziecięcej biblioteczce. "Baśnie" braci Grimm łączą mądre, pouczające przesłanie z niezwykłym, tajemniczym klimatem ludowych podań i dawnych legend oraz barwnymi przygodami bohaterów, z którymi z łatwością utożsami się każde dziecko.

 

Gorąco polecam tę wartościową i pod wieloma względami atrakcyjną lekturę, która rozwija dziecięcą osobowość, wzbogaca wyobraźnię, no i gwarantuje niezapomniane wrażenia, które zostają w pamięci na długo.

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Skrzat.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial