Błogosławiona Salomea

Autor: Piotr Stefaniak

Okładka wydania

Błogosławiona Salomea


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isabelle

„Błogosławiona Salomea", to kolejna z serii „Wielcy ludzie kościoła", książka Piotra Stefaniaka. We wcześniejszych pozycjach tego autora mogliśmy zapoznać się z biografiami: Św. Małgorzaty Węgierskiej, Błogosławionej Jolanty, czy też Konstancji Księżnej Halickiej.

 

Salomea urodziła się w okolicach roku 1211 lub 1212, jako córka księcia Małopolskiego Leszka Białego i Grzymisławy – ruskiej księżniczki. Już jako mała dziewczynka, bo w wieku sześciu lat zaręczona została z księciem Węgierskim Kolomanem, bratem Bali IV, ojca Świętej Małgorzaty i Kingi. Małżeństwo to miało utrwalić pokój z Węgrami. Dzieci wychowywały się więc razem, a po osiągnięciu przez oboje pełnoletniości, czyli w wieku dwunastu lat, zostali mężem i żoną. Mimo wielkiego przywiązania jakim się darzyli, postanowili nie konsumować swojego związku i trwać w białym małżeństwie.

 

Koloman zmarł w 1241 roku od ran poniesionych w czasie walki z Tatarami. Salomea schroniła się wtedy pod skrzydłami swego brata, Bolesława Wstydliwego – księcia krakowskiego. W 1245 roku wstąpiła do zgromadzenia sióstr klarysek w Sandomierzu, a na jej prośbę, Bolesław ufundował klasztor sióstr w Zawichoście.

 

Salomea przebywając na dworze brata, miała duży wpływ na jego młodziutką narzeczoną, późniejszą świętą – Kingę. To Salomea ukształtowała jej duchowość franciszkańską, a w późniejszych latach ich życiorysy w wielu miejscach się powielały.

 

Pozycja, która raczy nas bardzo konkretną biografią błogosławionej, jest zarazem świetną książką przedstawiającą skomplikowaną politykę prowadzoną na początku XIII wieku. Zawiłości, częste zmiany rządzących i terenów im podlegających, stanowią tło dla życia Salomei. Kobieta odznaczała się silnym charakterem, co powodowało że miała spory wpływ na decyzje męża, a w późniejszych latach i brata. Zmarła w 1268 roku, w aurze świętobliwości.

 

„Błogosławiona Salomea" to kolejna, ciekawa pozycja, przedstawiająca świętych ludzi kościoła w sposób przystępny i nie nużący czytelnika. Spodoba się zarówno miłośnikom sakralnych opowieści, jak i osobom przepadającym po prostu za historią.

 

Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.