Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Bajki Misia Fisia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bajki Misia Fisia | Autor: Wojciech Bonowicz

Wybierz opinię:

Isadora

"Bajki Misia Fisia" to właściwie zbiór króciutkich historyjek dla najmłodszych, które mimo ograniczonej formy zaskakują głębią przesłania, trafnością obserwacji i siłą przekazu.

 

Każda z nich zajmuje niewiele miejsca, ale nie to jest najważniejsze. Ważne, że każda z nich jest głęboko przemyślana, by trafić wprost do dziecka - począwszy od dużej, wyraźnej czcionki i krótkich zdań, na których dziecku łatwiej skupić uwagę, po zamkniętą w prostych, starannie dobranych, dziecięcych słowach mądrość okraszoną subtelnym humorem i wyjątkowo celną, poetycką niemal puentą przemawiającą nawet do dorosłych.

 

Bogactwo treści i głębia przesłania zawarte w tak niepozornej formie zwyczajnie zaskakuje. Jeśli mogę do czegokolwiek porównać te minimalistyczne historyjki, to chyba do przypowieści - opowiadają w oszczędnych, ale dobitnych słowach o rozmaitych aspektach codzienności dobrze znanej dziecku, ale również o dziecięcych emocjach i uczuciach. Oswajają rzeczywistość, wyjaśniają ją, skłaniają do przemyśleń, które samodzielnie może podjąć nawet kilkulatek.
Idealnym uzupełnieniem treści są ilustracje stylizowane na dziecięce rysunki - dzięki temu młodemu czytelnikowi łatwiej identyfikować się z bohaterami historyjek i samymi opowiastkami.

 

"Bajki Misia Fisia" to nietypowa, ale rewelacyjna książeczka. Posiada niezaprzeczalną wartość edukacyjną, choć nie znajdziecie tu namolnego moralizatorstwa czy nachalnych wskazówek właściwego postępowania. Opiera się ona raczej na intuicyjnym wyczuciu tego, co dla młodego człowieka jest naprawdę ważne, wydobywa to za pomocą historyjek w sposób nie infantylnie zabawny, z czym często można spotkać się na kartach dziecięcej literatury, lecz zawierając stosowną dawkę tak dobrze nam znanej dziecięcej powagi, charakterystycznego humoru i logiki. Trafia do dziecka na tym poziomie, który często umyka twórcom dziecięcych książeczek błądzącym pomiędzy infantylizmem a moralizatorstwem. Wojciech Bonowicz odnalazł złoty środek, czego świadectwem jest ta przepiękna i wyjątkowo oryginalna książeczka. Jedyną jej wadą jest dość wysoka cena, ale jestem głęboko przekonana, że warto zasiąść do tej lektury wraz z naszymi pociechami.

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak emotikon.

Scathach

Bajki Misia Fisia to zbiór kilku historyjek opowiadanych przez tytułowego Fisia.

 

Ich nastrój jest przeróżny: od wesołych, poprzez refleksyjne, aż do smutnych. Ich podstawową funkcją jest niesienie pociechy i ulgi, ale też skłonienie do zastanowienia, chwilka zadumy nad podanymi kwestiami. Cechuje je lakoniczność oraz wielka mądrość wypływająca z każdej z nich.

 

Miś Fiś przypomina trochę innego znanego przedstawiciela swojego gatunku - Kubusia Puchatka. Obaj mogliby uchodzić za zwierzątka o małym rozumku, a jednak – ich spostrzeżenia są nadzwyczaj trafne. Fiś cechuje się ogromną wrażliwością na otaczającą rzeczywistość, spraw ważkich nie przyćmiewają mu te błahe. Choć pozornie wydaje się on niemądry i potrafi się skupić jedynie na bardzo krótko, tak naprawdę jest nieprawdopodobnie wnikliwym obserwatorem, którego uwadze nic nie umknie. Urocze, z humorem, melancholią, smutkiem, zamyśleniem – wszystkiego jest w tych bajeczkach po trochu. Są niczym życie – przeplatane.

 

Książeczkę ilustrował Bartek „Fisz" Waglewski, nadając jej niepowtarzalny charakter. To właśnie ilustracje stanowią według mnie najmocniejszą stronę tej książki. Są przepiękne, a przy tym niezwykle wymowne i współgrające z tekstem.

 

Polecam serdecznie! Dzieciaki będą zachwycone!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial