Okładka wydania

Ja Cię Kocham, A Ty Śpisz, Wampirze

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ja Cię Kocham, A Ty Śpisz, Wampirze | Autor: Kerrelyn Sparks

Wybierz opinię:

Kala

Kerrelyn Sparks to zagraniczna autorka książek z gatunku paranormal romance. Zadebiutowała w 2005 roku powieścią "Jak poślubić wampira milionera" i odniosła zaskakujący sukces. Wszystkie kolejne tytuły szybko lądowały na liście z bestsellerami USA Today. Na dzień dzisiejszy wydawnictwo Amber wydało siedem powieści autorki. "Ja cię kocham a ty śpisz wampirze" jest piątą częścią poczytnego cyklu "Miłość na kołku".

 

Toni jest zdeterminowana. Po tym jak grupa wampirów zaatakowała jej najbliższą przyjaciółką, przyczyniając się tym samym do zamknięcia jej w szpitalu dla obłąkanych, dziewczyna zamierza znaleźć dowód na ich istnienie. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Toni sama zostaje brutalnie zaatakowana i cudem uchodzi z życiem, tylko i wyłącznie dzięki interwencji wampirów. Niespodziewana propozycja jednego z nich, daje jej jednak szanse na osiągnięcie wyznaczonego celu. Toni rozpoczyna pracę jako dzienny ochroniarz wampirów, zyskując tym samym dostęp do dowodów, które będzie mogła użyć by pomóc przyjaciółce. Cała sytuacja ulega jednak komplikacji, kiedy w życiu dziewczyny pojawia się Ian.

 

Ian jest prawie pięćsetletnim wampirem, który podczas całej swojej egzystencji nie czuł się dobrze we własnym ciele. Uwięziony pod postacią piętnastolatka nie mógł liczyć na szacunek swoich towarzyszy. Traktowany jak dziecko, niedostrzegany przez kobiety Ian na skutek specjalnego specyfiku zaczyna jednak nowe życie. Teraz, kiedy wreszcie wygląda jak mężczyzna, zamierza odnaleźć prawdziwą miłość i spędzić z nią resztę wieczności. Tyle, że wbrew logice jego martwe serce zaczyna mocniej bić na widok zwykłej śmiertelniczki. Śmiertelniczki, która na domiar złego skrywa jakiś sekret.

 

Rodzące się powoli uczucie nie ma szans na przetrwanie. Ich światy są tak różne jak to tylko możliwe, dodatkową przeszkodę stanowi również fakt, że Toni jest strażniczką Iana. Serce, nawet to martwe, pozostaje jednak głuche na wszelkie przeciwności Czy miłość budowana na fałszywych intencjach ma szanse przetrwać? Czy dwa tak różne światy mogą się ze sobą połączyć? I czy Malkontenci mogą zburzyć ich szczęście?

 

"Stare kobiety mówiły, ze mężczyzna o wielkich stopach musi być szczery"

 

Lektura książki "Ja Cię kocham, a ty śpisz wampirze" nie była moim pierwszym spotkaniem z twórczością pani Sparks. Wcześniej miałam już okazję poznać bohaterów jednej z najpopularniejszej serii o wampirach, wiedziałam więc czego powinnam się spodziewać. Nie zmienia to jednak faktu, że sięgając po książkę nękały mnie pewne obawy. Przede wszystkim bałam się pewnej schematyczności. "Zakazane noce z wampirzycą" przypadły mi do gustu głównie dzięki nowemu spojrzeniu na postacie wampirów. Przy kolejnym spotkaniu z twórczością pani Sparks "śmiertelny sen", podatność na zranienia czy syntetyczna krew nie były już dla mnie nowością.

 

Muszę przyznać, że bohaterowie "Ja cię kocham a ty śpisz wampirze" zdecydowanie bardziej przypadli mi do gustu. Ich wygląd i zachowanie wydały mi się bardziej prawdziwe. Nie bez znaczenia był również fakt wprowadzenia do powieści wątku zakazanego uczucia. Jako wielbicielka takich par jak Romeo i Julia czy Tristan i Izolda, zdecydowanie odnajduję przyjemność w czytaniu o miłości, który rodzi się wbrew przeciwnością losu.

 

Choć pozostaje przy zdaniu, że nieznajomość poprzednich tomów nie przeszkadza w lekturze, muszę przyznać, że w odwrotnej sytuacji ta teoria się nie sprawdza. Fakt, że pewne szczegóły były mi już znane, odebrał mi możliwość efektu zaskoczenia. Od pierwszego zdania znałam sekret skrywany przez Carlosa, z grubsza wiedziałam również jakie będzie zakończenie powieści. Wszystko to w pewnym stopniu odebrało mi przyjemność czytania.

 

Pani Sparks konsekwentnie umieszcza w swoich powieściach wątek walki złych i dobrych wampirów, który choć pozornie wydaje się być jedynie tłem lektury, tak naprawdę odgrywa kluczową rolę. To właśnie on jest nicią łączącą kolejne części serii i wyróżnia książkę pani Sparks spośród innych. "Ja cię kocham, a ty śpisz" to historia niepozbawiona humoru i ociekająca seksem. Opowieść o miłości, ale i wielkiej, męskiej przyjaźni.

 

Muszę przyznać, że polskie wydanie powieści zdecydowanie nie przypadło mi do gustu. O ile jeszcze z daleka nie rzuca się to tak bardzo w oczy, z bliższej odległości pozostawia już wiele do życzenia. Kobieta na okładce jest zdecydowanie za stara i pozbawiona naturalnej, delikatnej urody głównej bohaterki. Równie niezrozumiałe jest dla mnie zresztą polskie przetłumaczenie tytułu, które od razu przysuwa mi na myśl film z Sandrą Bullock w roli głównej. Oryginalny "All I want for Christmas is a Vamipre" bardziej pasuje do treści książki.

 

Mimo licznych wad, czuję się usatysfakcjonowana lekturą. Zagłębiając się w historię napisaną przez panią Sparka, spędziłam miłe popołudnie i choć na chwilę oderwałam się od codziennych problemów. "Ja cię kocham, a ty śpisz wampirze" poleciłabym wszystkim, którzy wciąż nie czuję się znudzeni gatunkiem paranormal romance. Jest to lekka, niezobowiązująca książka, która zdecydowanie jest jednak przeznaczona dla starszych czytelników.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial