Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ariady, Kastalie, Rzepki Vademecum Szarad

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 11 votes
Akcja: 100% - 9 votes
Wątki: 100% - 15 votes
Postacie: 100% - 13 votes
Styl: 100% - 12 votes
Klimat: 100% - 11 votes
Okładka: 100% - 13 votes
Polecam: 100% - 11 votes

Polecam:


Podziel się!

Ariady, Kastalie, Rzepki Vademecum Szarad | Autor: Adam PodgórskiBarbara Podgórska

Wybierz opinię:

Alex9

Z czym kojarzy się słowo szarada? Z zagadką bądź rozrywką umysłową, bardziej z krzyżówką niż z innym gatunkiem, a tak naprawdę wyraz ten jednak ma trochę inne znaczenie niż potocznie się rozumie. Szarada to łamigłówka w formie wiersza, w którym w różny sposób zostało zaszyfrowane jakieś zdanie lub wyraz. Połączenie słów i liczb stwarza wiele możliwości do główkowania, a zadania oparte na takiej podstawie na pewno są interesujące, chociaż niełatwe. Jednak ich rozwiązanie daje satysfakcję, nie tylko z własnych umiejętności, ale i wytrwałości. Oczywiście istnieją zadania o różnym stopniu trudności, lecz gdy już raz damy szansę takiej formie zabawy, to nawet jeżeli nie staniemy się gorącymi jej wielbicielami, będzie się wracać do niej, w końcu ciekawość zawsze zwycięża.

 

Autorzy książki - Barbara i Adam Podgórscy, od wielu lat zgłębiają temat szarad i to nie jedynie od strony biernej czyli odbiorcy końcowego czyli "graczy", ale także zgłębiają wiedzę na temat rodzajów tego typu zagadek oraz związanych z nimi innych gatunków gier umysłowych.

 

Vademecum przedstawia szerokie spectrum nie tylko szaradowych rozrywek, lecz także ilustruje je przykładami, co szczególnie dla nowicjuszy, jest bardzo pomocne. Jednak nie tylko dla tego grona odbiorców może to być ciekawa lektura, również dla pozostałych odbiorców przynosi interesujące informacje. Dopiero podczas czytania czytelnik zdaje sobie sprawę, że to co bierze się najczęściej za jeden gatunek ma wiele rodzajów, a te również różnią się między sobą. Jednak wbrew temu co może się wydawać każde hasło jest wyjaśnione w przystępny sposób, a niektóre słowa okazują się mieć więcej znaczeń niż mogłoby się zdawać. Od starożytnych tekstów po jak najbardziej współczesne, czyli historyczne tło towarzyszące narodzinom pewnych odmian, takie wiadomości są przydatne nie tylko gdy łamie się głowę nad szaradą, ale także w innych sytuacjach. Wraz z każdą kolejną stroną przybliża się rozwikłanie tytułu i to co mogło się być mało zrozumiałe na początku nabiera znaczenia. Okazuje się, że pojęcia znane z literatury także mają swój udział w szaradowym świecie, jakby nie było słowo jest w nim podstawą, a więc limeryk, sonet, proza oraz wiele innych pojęć odkrywa swoje nowe oblicze.

 

Po przeczytaniu "Ariad, kastalii i rzepek czyli Vademecum szarad" ostatnie słowo tytułu nabierze innego znaczenia dla wielu czytelników. Niektórzy z jeszcze większą ochotą siądą do łamania głów nad kolejną grą spod znaku szarady, a dla pozostałych informacje mogą się okazać przydatne nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial