Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Africanus Tom 1 Syn Konsula

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Africanus Tom 1 Syn Konsula | Autor: Santiago Posteguillo

Wybierz opinię:

Isadora

"Hannibal ante portas!" - okrzyk ten elektryzował mieszkańców Urbs aeterna na wieść o kartagińskich wojskach niezwyciężonego Hannibala stojących u bram Rzymu.

 

Jakże niewiele w tym czasie dzieliło miasto na siedmiu wzgórzach od całkowitej zagłady - wydarzenia, za którego sprawą Rzym mógłby nigdy nie zaistnieć na kartach historii, a losy świata potoczyłyby się zupełnie inaczej, w trudny do wyobrażenia sposób. A wszystko to za sprawą jednego z najbardziej genialnych i dalekowzrocznych strategów wszech czasów, błyskotliwego polityka i nieustraszonego dowódcy - Hannibala. Jego zwycięski pochód przez Italię zostaje niespodziewanie powstrzymany przez godnego przeciwnika; Publiusz Korneliusz, pochodzący ze sławnego i szanowanego rodu Scypionów jako jedyny skutecznie stawia czoła Hannibalowi, przełamuje jego polityczną i militarną dominację zadając mu druzgocącą klęskę będącą przyczyną upadku najbardziej znienawidzonego i najpoważniejszego wroga Rzymu.

 

Dzieje konfliktu pomiędzy Rzymem a Kartaginą znamy co prawda ze szkolnych podręczników, jednak dopiero Santiago Posteguillo przywrócił tej historii dawny blask, dodał jej dynamizmu i barw, dosłownie ożywił dawno minione czasy i sprawił, że ta z pozoru mało atrakcyjna, zapomniana historia na naszych oczach przeistacza się w intrygującą, uniwersalną opowieść o honorze i odwadze, w której gra o najwyższą stawkę toczy się nie tylko pomiędzy dwiema potęgami ówczesnego świata, ale również jest zapisem psychologiczno - militarnej konfrontacji dwóch nieprzeciętnych, wybitnych osobowości: Hannibala i Scypiona.

 

"Syn konsula" to pierwszy tom cyklu o Scypionie Afrykańskim; jego fabuła koncentruje się na postaci późniejszego pogromcy Kartaginy, Publiusza Korneliusza Scypiona. Autor z wielkim rozmachem prezentuje losy członków rodu Scypionów na tle szerokiej, barwnej panoramy społeczno - obyczajowej starożytnego Rzymu. Poznajemy przede wszystkim postaci ojca i stryja głównego bohatera, rzymskich konsulów, którzy wywarli najbardziej znaczący wpływ na kształtowanie jego osobowości - to pod ich okiem Publiusz zdobywa swoje pierwsze żołnierskie szlify jako dowódca legionów, doskonali się w wojennym rzemiośle i strategii wojskowej, która w swoim czasie przyniesie wymierne efekty dla przyszłości Rzymu.

 

Powieść, fascynująco wielowątkowa, w zasadzie skupia się na trzech głównych motywach: losach samego Scypiona, Hannibala oraz niejakiego Tytusa Makcjusza, którego historia pozna kiedyś jako Plauta. Wątki te prowadzone są równolegle i dają czytelnikowi możliwość obserwowania konfliktu rzymsko - kartagińskiego z wielu różnych perspektyw, poznania jego specyfiki na kilku różnych płaszczyznach. Dzięki temu zabiegowi mamy szansę śledzenia akcji nie tylko z punktu widzenia głównodowodzących wrażych wojsk, lecz również mocno rozwarstwionego społeczeństwa Rzymu: przedstawicieli senatu, możnych patrycjuszowskich rodów, zwykłego ludu, a także legionistów. Wszystko to sprawia, że fabuła staje się intrygująco wielowymiarowa, przejmująco dramatyczna, a zarazem bardziej autentyczna i wiarygodna.
Choć akcja zasadza się głównie na działaniach wojennych, politycznych dysputach i dyplomatycznych posunięciach, a także jest szczegółowym zapisem kampanii prowadzonej przez Hannibala przeciw Rzymowi, skutecznie spowalniają ją i ubarwiają fenomenalnie sugestywne i niezwykle plastyczne opisy realiów życia w starożytnym Rzymie.

 

Słynne rzymskie uczty, obrady senatu, gwarne tawerny i domy publiczne, emocjonujące walki gladiatorów, obrzędy ku czci bogów, trudy życia legionistów - barwne, bogate w szczegóły realia codzienności w kontekście politycznym, obyczajowym i społecznym zadziwiają swoim rozmachem, dynamizmem i ekspresją.

 

"Syn konsula" to powieść, której może nie pochłania się jednym tchem, ale która w zamian za to w fascynujący sposób wiedzie nas przez meandry starożytnej historii i daje możliwość poznania od podszewki jednego z najważniejszych i najbardziej znaczących konfliktów tamtej epoki. Mnogość i różnorodność wątków, zwłaszcza obyczajowych, miłosnych i psychologicznych, swobodna, bogata i ekspresyjna narracja, umiejętnie budowane napięcie, intrygujący i wyraziści bohaterowie, psychologiczna i emocjonalna głębia ich charakterów oraz wnikliwa analiza ich motywacji i działań, a także pełna rozmachu panorama obyczajowa idealnie oddająca ducha epoki sprawiają, że książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem i wielką uwagą pozwalającą na delektowanie się lekturą. To perfekcyjne połączenie umiejętnie i przystępnie podanych faktów historycznych z żywą wyobraźnią oraz nienagannym warsztatem literackim autora, które zaowocowały pasjonującą, pełną życia i dramatyzmu opowieścią z dawnych czasów.

 

Gorąco polecam!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial