Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wyprawa Na Wyspy Szczęśliwe

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wyprawa Na Wyspy Szczęśliwe | Autor: Margota Kott

Wybierz opinię:

owl_bookcase

  Kierowanie historii do najmłodszych czytelników, którzy niekiedy są dopiero słuchaczami, jest dla niektórych autorów niekiedy trudnym wyzwaniem. Dobór słownictwa, fabuła która zaciekawi i rozbudzi dziecięcą wyobraźnię to nie lada gratka. Jednak wielu pisarzy radzi sobie z tym zadaniem znakomicie.

 

Margota Kott należy właśnie do grona autorów, której historie zachwycają.

 

Wyprawa na Wyspy Szczęśliwe to baśń, w której dobro musi zwalczyć zło. Poznajemy leśnych mieszkańców, wspólnie o siebie dbających. Ważnym osobniekiem jest Pan Dzik, który każdego dnia robi obchód lasu, sprawdzając czy drzewa oraz leśne zwierzęta czują się dobrze i są zdrowe.

 

Z niepokojem odkrywa, że najwięksi mieszkańcy lasu zaczynają chorować na nieznaną im chorobę. Po zwołaniu zebrania wszystkich mieszkańców, postanawiają wspólnie wysłać leśną ekspedycję ratunkową. Muszą odnaleźć ostatni, siódmy składnik lekarstwa zanim choroba zaatakuje wszystkie leśne drzewa. Postanawiają stworzyć specjalną grupę na tyle zróżnicowaną, aby w każdych warunkach i niezależnie od miejsca mogli znaleźć ten niezwykle ważny składnik. Ekspedycja wyrusza w drogę za rzeki, wzniesienia i horyzont morza, kierując się na poszukiwanie Wysp Szczęśliwych.

 

Tymczasem w ich krainie nie każdy chce ratować drzewa. Ktoś pragnie przejąć władzę nad lasem i stara się przeszkodzić ekspedycji w dotarciu do celu podróży. W łodzi podwodnej, ukryci przed wzrokiem ochotników, wyrusza kilku śmiałków, którzy mają na celu zatopić łódź podróżników.

 

Po drodze przyjaciele mają kilka przygód, pojawiają się zwierzęta, które z chęcią pomagają ekspedycji w dotarciu do wyznaczonego miejsca.

 

To jednak jeszcze nie koniec opowieści.

 

Czytając książkę dzieciom, zauważyłam, że z zainteresowaniem słuchały przedstawionej historii. Baśń wzbogacona została o piękne, wyraziste ilustracje przyciągające wzrok. Opowieść jest podzielona na przeżycia zwierząt wyruszających ku niebezpiecznej misji której celem jest zdobycie ostatniego składnika lekarstwa, a także na zapiski z dziennika Pana Dzika, które dają nam dokładny wgląd w toczącą się akcję.

 

Książka niesie ze sobą ważne przesłania. Opieka i dbanie o innych, bezinteresowność, wspólne dążenie do rozwiązania problemu, odwaga i podejmowanie trudnych decyzji, a także tolerancyjność i poczucie wspólnoty. Książka uczy odczuwania potrzeby niesienia innym pomocy i nie poddawania się w sytuacjach, gdy ma się wrażenie beznadziejności i gdy nie widzi się wyjścia z sytuacji.

 

          Jak w każdej baśni gdy pojawia się dobry bohater, zaraz za nim podąża jego przeciwieństwo, i to samo dzieje się w Wyprawie na Wyspy Szczęśliwe. Mamy tu również przemianę osobowości czarnych charakterów, zrozumienie własnych popełnianych błędów i chęć poprawienia swojego złego zachowania.

 

Książka jest dwujęzyczna, napisana w języku polskim oraz w języku ukraińskim. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa forma wydana dla dzieci, gdyż przy okazji można wdrożyć naukę języka obcego. Baśń czyta się szybko. Jest to w sam raz lektura na wieczorną historię do snu. Dzieci były nią zachwycone. Z zachwytem wskazywały na kolorowe ilustracje, komentując zasłyszaną opowieść. Książka wywarła na nich duży wpływ, wznieciła pozytywne emocje. Dała nam również powód do rozmowy na temat pozytywnych i negatywnych postaci tej historii.

 

Autorka książki bardzo dobrze dopasowała sytuację swoich bohaterów, do wieku młodych słuchaczy. Zainteresowanie, które moje dzieci wykazały od początku baśni do samego jej końca dowodzi, że to książka którą powinno się czytać. Niewiele wszak jest książek które zainteresowały moje dzieci do tego stopnia, że wysłuchały opowieści do końca, a do tego później chciały podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

 

Polecam ją każdemu. Oceniam ją na pięć gwiazdek.

Tulliana

Wzruszająca baśń o tajemniczej misji w poszukiwaniu magicznego składnika.

 

  Są takie książki, po które sięgamy z wypiekami na twarzy – bo zostały napisane przez naszego ulubionego autora, dotyczą bliskiej nam tematyki albo wydają się dawać odpowiedzi na szereg nurtujących nas pytań. Bywają też lektury bardzo rozczarowujące, książki przez które trudno nam dobrnąć do końca, czasem wręcz się zastanawiamy, czy jest sens kontynuować ich czytanie. Na całe szczęście jest też trzecia kategoria książek – to literackie perełki, magiczne dzieła, co do których nie mamy jakichś większych oczekiwań, a w trakcie lektury okazuje się, że to prawdziwe skarby. Do trzeciej kategorii książek mogę zaliczyć bez wątpienia zaliczyć ,,Wyprawę na Wyspy Szczęśliwe” Margoty Kott. Nie znałam wcale tej autorki, nie bardzo wiedziałam, czego mogę się spodziewać po jej baśni. Po przeczytaniu książki wspólnie z synkiem jestem pod wrażeniem bogactwa jej treści, oryginalnej oprawy graficznej, co więcej wydanie, które trafiło w moje ręce jest bilingwiczne – książkę mogą czytać nie tylko Polacy, ale też Ukraińcy, co jest szczególnie istotne w ostatnim czasie.

 

,,Wyprawa na Wyspy Szczęśliwe” to coś w rodzaju tajemniczej baśni o uniwersalnym przesłaniu. Trudno stwierdzić, czy książka jest adresowana do dzieci, czy napisana bardziej pod kątem dorosłych czytelników. Bohaterami tej książki są leśne zwierzęta, które mają do zrealizowania ważną misję – trzeba podjąć się wielu niebezpiecznych zadań i narażać swoje zdrowie, czy nawet życie, by zdobyć magiczny składnik mogący uratować chory las. ,,Wyprawa na Wyspy Szczęśliwe” to pełna alegorii opowieść o wdzięczności za pokój, ciszę, życie w zgodzie z naturą i w otoczeniu najbliższych nam istot. Baśń Margoty Kott to nie jest jednak ckliwa opowiastka, niestety już na pierwszych stronach książki okazuje się, że zwierzęcy przyjaciele mają wiele kłopotów, co więcej jest niewiele czasu, by zdobyć magiczny składnik i uratować swój ukochany las. Narratorem opowieści jest tutaj Doktor Dzik, wiele informacji przekazuje on za pośrednictwem swojego leśnego pamiętnika.

 

,,Wyprawa na Wyspy Szczęśliwe” to baśń rozgrywająca się w tajemniczym borze, który jest ojczyzną dla wielu stworzeń i od zawsze był ich azylem bezpieczeństwa. Niestety pewnego dnia okazuje się, że potęga leśnych kniei maleje i kolejne drzewa ogarnia straszny wirus. Czy mieszkańcy lasu zdołają zapomnieć o swoich obawach, powstrzymają własne ambicje i będą potrafili się zjednoczyć w walce o uratowanie swojego domu? Jakie niebezpieczeństwa będą czyhały na śmiałków, którzy odważą się wybrać na Wyspy Szczęśliwe? Książka Margoty Kott to tajemnicza, nieco oniryczna, przywodząca na myśl traktaty magiczne opowieść o nadziei, pokonywaniu ogromnych trudności i pracy zespołowej nawet w obliczu wielkiego nieszczęścia. Baśń bardzo przypadła do gustu mojemu sześcioletniemu synkowi, na pewno niejeden raz będziemy powracać do lektury tego utworu.

 

Omawiając zalety ,,Wyprawy na Wyspy Szczęśliwe” koniecznie trzeba wspomnieć, że książka jest przepięknie wydana i nie tylko czyta, ale i przegląda się ją z ogromną przyjemnością. Publikacja została wydana na kredowym, eleganckim papierze, dopełnieniem tajemniczej opowieści o lesie są oryginalne, nieco przerażające ilustracje - przywodzą na myśl kompilacje zdjęć przyrody w połączeniu z rysunkami jakichś magicznych miejsc, wyobrażeń innych światów, których nigdy nie widzieliśmy.

 

,,Wyprawa na Wyspy Szczęśliwe” to osobliwa baśń, na szczęście z dobrym zakończeniem, ale wymowa całej książki jest złożona, niejednoznaczna, może stanowić jakieś odwołanie do zagrożenia wojną ogarniającą cały świat albo globalnych skutków zmian klimatycznych. Jeśli wy i wasze pociechy lubią nieoczywiste opowieści o przyjaźni, odwadze, tajemnicach ukrytych w leśnych kniejach, to książka ,,Wyprawa na Wyspy Szczęśliwe” na pewno przypadnie wam do gustu i na długo zostanie w pamięci.  

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial