Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Trochę Piekła, Trochę Nieba, Czyli Pomoc Społeczna Od Środka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Michał Wilk
 • Gatunek: Reportaż
 • Liczba Stron: 120
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788365703446
 • Wydawca: Jasne
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Trochę Piekła, Trochę Nieba, Czyli Pomoc Społeczna Od Środka | Autor: Michał Wilk

Wybierz opinię:

Mojra88

  „Trochę piekła, trochę nieba, czyli pomoc społeczna od środka" autorstwa Michała Wilka to pozycja, która rzuca światło na codzienność pracowników pomocy społecznej oraz ich podopiecznych. Michał Wilk, opierając się na własnych doświadczeniach, z dużą autentycznością i wnikliwością opisuje, z czym borykają się osoby działające w tej trudnej branży. Dużo mówią już same liczby – w Polsce na jednego pracownika socjalnego przypada ponad 100 osób potrzebujących wsparcia.

 

Książka składa się z wielu krótkich rozdziałów, a każdy z nich przedstawia różnorodne sytuacje spotykane w zawodzie pracownika socjalnego. Autor nie unika trudnych tematów, takich jak ubóstwo czy uzależnienia. Jego narracja jest bardzo prosta, ale mimo to (a może dzięki temu?) czytelnik ma wrażenie niemal bycia przy opisywanych sytuacjach. Wilk pokazuje, że pomoc społeczna to nie tylko biurokratyczne procedury, ale przede wszystkim bezpośredni kontakt z ludźmi i ich problemami.

 

Jednym z największych atutów książki jest moim zdaniem jej szczerość. Wilk nie idealizuje swojej pracy ani siebie samego, przedstawia wiele osobistych szczegółów ze swojego życia. Przyznaje się do porażek, momentów zwątpienia i bezsilności, a nawet drobnych „grzeszków” – jak np. chodzenie w czasie pracy do biblioteki.

 

Między słowami można uchwycić ogromną wrażliwość autora na innych ludzi. Nie przeszkadzało mi w lekturze nawet to, że światopogląd Wilka, przebijający się z tekstu w wielu fragmentach, zupełnie nie pokrywa się z moim. Interpretacja rzeczywistości społeczno-politycznej przedstawiona przez autora jest jednak dzięki temu właśnie autentyczna,jego własna, a nie przeźroczysta, a co za tym idzie nijaka.

 

Książka Wilka potrafi wciągnąć czytelnika od pierwszych stron. Opowieści są pełne emocji i głębokich refleksji. Autor nie tylko dostarcza wielu informacji o funkcjonowaniu systemu pomocy społecznej, ale także skłania do zamyślenia nad problemami innych. Szczególnie poruszający wydał mi się fragment o samotności oraz o ludziach mieszkających na stałe w altanach i domkach letniskowych w ogrodach działkowych.

 

Niezwykle ważnym elementem książki są też morały z niej płynące. Komuś mogą się one wydawać banalne, ale z mojej perspektywy warto o tym mówić jak najwięcej. Do takich nauk należy choćby tytuł jednego z rozdziałów: „Czasami pozory mylą”. Faktycznie oceniając kogoś stereotypowo, możemy bardzo minąć się z prawdą, zrobić komuś krzywdę zbyt pospieszną oceną negatywną bądź odwrotnie, zaufać komuś niegodnemu zaufania bez jego uprzedniego sprawdzenia.

 

Dodatkową wartością książki jest także zamieszczona na końcu bibliografia, w której zawarte zostały bardzo ciekawe pozycje powiązane w jakiś sposób z podjętym przez autora tematem, m. in. książka dotycząca marginalizacji społecznej czy inna o wypaleniu zawodowym. To dodatkowy element, który czyni tekst Michała Wilka nie tylko interesującą lekturą, ale również cennym narzędziem edukacyjnym. Wspomniana bibliografia może być bowiem pożytecznym źródłem dla czytelników, którzy chcieliby, zaciekawieni problematyką poruszoną przez Wilka, poszerzyć swoją wiedzę.

 

"Trochę piekła, trochę nieba, czyli pomoc społeczna od środka" to pozycja warta polecenia nie tylko osobom związanym zawodowo z pomocą społeczną, a wręcz przede wszystkim osobom spoza tej branży. Stanowi bowiem doskonałą okazję, by lepiej zrozumieć trudności, z jakimi borykają się osoby pracujące w tej dziedzinie. Książka Michała Wilka to poruszająca, mądra i inspirująca lektura, która na długo pozostaje w pamięci.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial