Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sekrety Poznania. Część 2

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sekrety Poznania. Część 2 | Autor: Lucjan Moros

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  Bardzo lubię poznawać nowe miasta i zwiedzać ich ciekawe zakamarki. Jednak codzienne obowiązki nie zawsze pozwalają na to, by w dowolnym momencie ruszyć w podróż. Wtedy doskonałą alternatywą są książki. Bardzo lubię przeglądać albumy i czytać pozycje dotyczące różnych ciekawych miejsc. Dlatego też moją uwagę przyciągnęła książka Lucjana Morosa "Sekrety Poznania. Część 2". Kiedy po nią sięgnęłam okazało się, że to nie tylko lektura dotycząca miasta, które bardzo chciałabym odwiedzić w najbliższej przyszłości, ale przede wszystkim książka pełna ciekawostek historycznych. Uwielbiam takie połączenia, więc z dużym zainteresowaniem oddałam się czytaniu.

 

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam wspomnianą książkę myślałam, że jest to przewodnik po interesujących miejscach, które warto odwiedzić w Poznaniu. Tymczasem okazało się, że jest to publikacja dotycząca ciekawych historii związanych z tym miastem. Autor serwuje nam tutaj podróż w czasie- do lat przedwojennych, wojennych oraz do czasów uwielbianego przeze mnie PRL-u. Na kartach książki opowiada czytelnikom różne zdarzenia, które miały miejsce w Poznaniu i które na zawsze zapisały się na kartach historii tego miasta.

 

Książka podzielona jest na 34 krótkie rozdziały, z czego każdy dotyczy innej historii. Nie jest to jedna spójna opowieść, a zbiór opowiadań, które dotykają różnych aspektów wspomnianego miasta. Poznać tutaj możemy na przykład wybitne osobistości, które związane były z Poznaniem. Wśród nich są sportowcy, ludzie kultury i aktorzy, m.in. wybitna znana wszystkim aktorka Krystyna Feldman czy kabaret Tey, który rozbawiał ludzi w czasach PRL-u.

 

Przeczytać tutaj możemy również o sławnych budynkach i firmach, które funkcjonowały w Poznaniu. Poznamy m.in. historię słynnego hotelu Bazar, dowiemy się, gdzie mieścił się najważniejszy schron w Wielkopolsce oraz przekonamy się, że słynne cukierki krówki swój początek mają właśnie w Poznaniu.

 

Lucjan Moros przywołuje w swojej książce również wydarzenia, które miały miejsce w mieście. Przeczytamy tutaj na przykład o słynnej Międzynarodowej Wystawie Komunikacji i Turystyki, dowiemy się jak doszło do jednego z najtragiczniejszych pożarów w Polsce oraz poznamy historię kradzieży jedynego obrazu Moneta w naszym kraju.

 

Nie brakuje tutaj również nieco makabrycznych ciekawostek. Mną wstrząsnęła opowieść o jeziorze Rusałka, z którego wyławiane są fragmenty żydowskich nagrobków czy też tragiczny napad na pewną staruszkę zamieszkującą poznańską kamienicę.

 

Tych historii jest tutaj naprawdę dużo, więc przy książce nie sposób się nudzić. Tym bardziej, że przedstawione są w bardzo zajmujący sposób. Autor bez wątpienia posiada dar interesującego opowiadania, co przedkłada się na to, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością. Mamy tutaj okazję poznać kawałek polskiej historii oraz ciekawostki, o których z pewnością większość z nas nigdy nie słyszała. Po lekturze "Sekretów Poznania" nabrałam jeszcze większej ochoty do odwiedzenia tego miasta. Mam również nadzieję, że w serii ukaże się więcej tytułów, dzięki którym będziemy mieli możliwość poznać sekrety wielu innych polskich miast. Nasza historia jest niezwykle bogata i warto ją poznawać, a dzięki takim książkom jest to przyjemne i łatwo dostępne. Polecam tytuł wszystkim miłośnikom podróży, tych prawdziwych jak i podróży do dawnych czasów. Dzięki tej książce przeniesiecie się do świata, który już przeminął i który miał swój niepowtarzalny klimat. To lektura, przy której nie będziecie się nudzić, a po przeczytaniu będziecie bogatsi w wiedzę.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial