Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Alicja W Krainie Czarów

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Alicja W Krainie Czarów | Autor: Lewis Carroll

Wybierz opinię:

MagBooky

    

  Chyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby postaci małej Alicji i jej wędrówki do Krainy Czarów. Alicja doczekała się i animacji Disneya i pełnometrażowego filmu hollywodzkiego, jednak magia zawarta jest właśnie w książce, gdyż to tutaj ujętezostały fragmenty, które umykają w ekranizacjach, co dotyczy cudownych rymowanek, których w książce jest zdecydowanie więcej.

 

Samej fabuły nie ma co przytaczać, gdyż jak skończyła się pogoń Alicji za białym królikiem wie chyba każdy:) To co niezmienne pozostaje w kontekście prozy Carrolla, to jej wiecznie utrzymująca się aktualność, mimo upływu czasu. Niezależnie zatem czy sięgniemy po ilustrowaną wersję, z jaką ja tym razem miałam do czynienia, czy po bardziej klasyczne wydanie, wspólnym elementem będzie zawsze to, że pojawiający się w książce motyw sennych marzeń, chwytał będzie za serce i tych młodszych i tych starszych czytelników.

 

Przez pryzmat snu Alicji, Lewis Carroll ukazuje bowiem świat, w którym logika i rzeczywistość są przekształcone przez pryzmat absurdalnych i nieoczekiwanych zdarzeń, które fascynują niezależnie od wieku. Znane fragmenty codzienności nabierają nowego, często nonsensownego sensu, a postaci, które spotyka Alicja, są barwne, ekscentryczne i niezapomniane i trudno o nich zapomnieć.

 

Patrząc bowiem na tę książkę z szerszej perspektywy otrzymujemy pewną wizję często absurdalnej sennej logiki, ale każdy kto kiedykolwiek miewał dziwne sny, wie, że nasza podświadomość może nam czasem we śnie płatać figle. Nie ma się co dziwić, że w wizjach tych może pojawić się i Zwariowany Kapelusznik i Marcowy Zając, jak i okrutna Królowa Kier.

 

Choć na pierwszy rzut oka „Alicja w Krainie Czarów’ może się wydawać dziełem przeznaczonym jedynie dla dzieci, to kryje ona w sobie głębsze przesłanie, które w równym stopniu jak do dzieci, dociera również do dorosłych.  Pod pozornie nonsensowną powierzchnią kryją się refleksje nad naturą rzeczywistości, relacjami społecznymi czy samotnością.

 

"Alicja w Krainie Czarów" jest zatem taką książką, do której warto wracać. Mam nawet takie wrażenie, że każde kolejne jej czytanie ujawnia nowe niuanse i głębsze warstwy znaczeniowe, które nie uwypukliły się wcześniej. To czyn tę książkę nie tylko świetną lekturą rozrywkową, ale i powieścią z filozoficznym przesłaniem. Carroll zręcznie balansuje między absurdem a prawdami uniwersalnymi, co czyni tę baśń lekturą ponadczasową i uniwersalną.

 

Niezależnie zatem czy manie lat pięć, dziesięć czy pięćdziesiąt poznajcie opowieść o przygodach małej dziewczynki albo wróćcie do niej po latach. Okaże się, że i dla dorosłych czytelników będzie ona pełną wdzięku lekturą o świecie fantazji, w którym przekracza się granice czasu i przestrzeni, po to by móc marzyć. Ja uwielbiam tę bajkę Lewisa Carolla, uważam, że jest to arcydzieło literatury dziecięcej, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci jako symbol nieograniczonej wyobraźni i kreatywności. Jeśli zatem któregoś pięknego dnia zechcecie znowu poczuć się dzieckiem, dajcie się ponieść chwili i wyruszcie w podróż śladami Białego Królika

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial