Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sycylijki

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sycylijki | Autor: Gaetano Savatteri

Wybierz opinię:

MagBooky

 

  Wakacje w pełnym rozkwicie, przyszedł zatem czas na podejmowanie decyzji co do turystycznych destynacji. Jeśli ktoś lubi Włochy i rozważa tamten kierunek jako kraj swojego wakacyjnego wypoczynku, być może w kręgu swoich zainteresowań ujmuje także Sycylię. Jeśli tak, to reportaż od wydawnictwa Bo.wiem – „Sycylijki” autorstwa Gaetano Savatteri jest wręcz lekturą obowiązkową, a jeśli ktoś planuje jedynie książkowe wojaże, to też nie będzie się nudził przy lekturze.

 

Klucz do tej książki jest jeden są nim kobiety i ich wpływ na życie wyspy, widziany przez włoskiego dziennikarza przez pryzmat tego co przeszłe i teraźniejsze, co ukryte w dawnych opowieściach i na kartach literatury, co wpisane w kulturę i sztukę tej gorącej, ale niebezpiecznej wyspy.

 

Tak jak bowiem barwna jest sama Sycylia, z błękitem wód Morza Śródziemnego, z piętrzącym się widokiem pasm Półwyspu Apenińskiego, z wulkanicznym pyłem wyrzucanym w czasie przebudzenia się Etny, czy niebezpieczeństwem trafienia w sam środek mafijnych porachunków w Palermo, tak różnorodna jest książka Savatterii.

 

Takie są też kobiety, o których mowa w książce – są równie kolorowe, wielowymiarowe i tak samo zaskakujące jak sama wyspa, która kształtowała ich charaktery, która wpłynęła na ich biografie. Autor z racji tego, że sam jest Sycylijczykiem, a zatem w towarzystwie sycylijskich kobiet dorastał, kształcił się i żyje po dziś dzień, doskonale rozumie co kryje się w ich sercach i co ukształtowało ich duszę, niezależnie od tego czy pisze o tych postaciach, które wpisały się w historię wyspy od najdawniejszych czasów, czy też dalej współcześnie ją formują. Jego obraz sycylijskich kobiet pozbawiony jest zatem stereotypowego ujęcia, a sprowadza się do ukazania prawdziwego oblicza Sycylijek – silnych, niezależnych i zdeterminowanych kobiet.

 

W „Sycylijkach” wachlarz kobiecych postaci jest naprawdę wyjątkowo szeroki. Od zwykłych szarych, przeciętnych matek, żon i sióstr, po święte, które stały się symbolem wyspy (jak np. św. Rozalia, która jest patronką Palermo), przez wichrzycielki, cudzołożnice, kochanki możnych, po kobiety z odwagą walczące o swoje prawa. I te znane i te bezimienne łączy jedno – stanowczość w dążeniu do celu i niezłomny charakter ukształtowany przez klimat wyspy.

 

Jeśli też do tej pory ktoś żył w przeświadczeniu, że Sycylia to wyspa ubranych w czarne barwy, wiernych żon własnych mężów, które z pokorą przyjmując to, co przyniósł im los, to po lekturze „Sycylijek” przekona się, że taki obraz mieszkanek wyspy daleki jest od prawdy, gdyż w rzeczywistości, choć oczywiście są one strażniczkami wartości rodzinnych, to jednocześnie ich znaczna ilość jest aktywnymi uczestniczkami życia społecznego, politycznego i kulturalnego.

 

Tu warto dodać, że Savatterii odwołuje się nie tylko do swoich własnych spostrzeżeń, ale sięga do źródeł historycznych, kulturowych, do doniesień medialnych, a nawet do akt sądowych, aby potwierdzić prawdziwość przyjętej przez siebie narracji, co dodaje dodatkowo waloru poznawczego temu reportażowi.

 

Jeśli ktoś chciałby poznać również kobiece wątki mafijne, to takich również tu nie zabraknie, chociaż nie są one sola tego reportażu, a jedynie jego istotnym uzupełnieniem. Świadczy o tym chociażby już sam układ książki, która składa się z dziewięciu tematycznie podzielonych rozdziałów, a każdy z nich poświęcony jest innemu spojrzeniu na sycylijskie kobiety.

 

Polecam z całego serca reportaż Gaetano Savatteri zarówno miłośnikom literatury faktu, jak i wszystkim tym, którzy szukają czegoś więcej w książkach podróżniczych. Ta książka z pewnością jest perełką, której nie można przeoczyć.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial