Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Alraune. Historia Pewnej Żyjącej Istoty

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Alraune. Historia Pewnej Żyjącej Istoty | Autor: Hanns Heinz Ewers

Wybierz opinię:

Pani M.

  Jakob ten Brinken jest profesorem medycyny, który wraz ze swoim siostrzeńcem, studentem Frankiem Braunem, postanawia przeprowadzić dość odważny eksperyment. Chcą przekonać się, na ile prawdziwy jest średniowieczny mit o mandragorze, magicznej roślinie, która miała wyrastać z ziemi pod szubienicą, zapłodniona przez nasienie skazańca. W wyniku eksperymentu zrodziła się Alraune. Była córka ulicznicy i skazanego na śmierć mordercy. Niezwykle piękna i okrutna, posiadała tajemnicze moce, które doprowadzały mężczyzn do szaleństwa i śmierci.

 

Kiedy dostałam tę książkę do czytania, zorientowałam się, że to jest druga część cyklu, ale postanowiłam zaryzykować i przeczytać ją, nie znając treści poprzedniej. Czy czułam się zagubiona w trakcie lektury? Tak, ale kompletnie z innego powodu.

 

Wszystkich niepełnoletnich czytelników proszę o zasłonięcie oczu, to nie jest książka dla was. Tak, wiem, brzmię w tym momencie jak moherowa ciocia, ale serio, to nie jest historia dla niepełnoletnich czytelników. Są tutaj bardzo soczyste sceny erotyczne. Żeby nie było, że nie uprzedzałam.

 

Kompletnie nie potrafiłam się na początku odnaleźć w tym świecie. Powiedzieć, że to jest dziwna książka, to nie powiedzieć o niej nic. Jej czytanie na początku sprawiało mi ogromne problemy i miałam kilka podejść do książki. Każde z nich kończyło się dość szybko i nie byłam pewna, czy uda mi się ją dokończyć. Przeczytanie jej zajęło mi sporo czasu, to było ogromne wyzwanie, ale nie powiem, że żałuję, że się go podjęłam. Musiałam tylko przebić się przez początek, a potem było już lepiej.

 

Trudno mi określić, co właściwie czułam w stosunku do Alraune. Momentami mnie przerażała, a czasem było mi jej żal, patrząc na to, jak wyglądało jej życie, jak ją ono ukształtowało i dokąd zaprowadziło. Miałam sporo moralnych rozważań w tej kwestii. Nie wyobrażam sobie, żeby sprowadzić kogoś na świat tylko dlatego, żeby sprawdzić jakieś mity, a potem zachowywać się tak jak Jakob ten Brinken. Aż mnie trzęsie, jak sobie o nim przypomnę. Nie pamiętam, kiedy ostatnio jakaś postać aż tak bardzo mnie od siebie odrzucała jak on.

 

Ta powieść została wydana w 1911 roku. Swoje lata już liczy i moim zdaniem to czuć w trakcie lektury. To może stanowić dla niektórych czytelników problem w trakcie czytania. Sama potrzebowałam trochę czasu, żeby odnaleźć się w tym świecie. Jednak rozumiem zainteresowanie tą powieścią i nie dziwię się, że w krótkim czasie doczekała się wielu przekładów na inne języki i wznowień.

 

To bardzo specyficzna historia. Według mnie albo kogoś oczaruje, albo sprawi, że czytelnik z oburzeniem zamknie książkę i postanowi nigdy więcej do niej nie wracać. Nie była dla mnie łatwa w odbiorze, czułam się dość niekomfortowo, czytając niektóre sceny. To nie jest historia, którą można czytać sobie do poduszki, bo szybko zgubicie wątek. A momentami jest naprawdę bardzo pokręcona.

 

Jeśli lubicie powieści, które sprawiają, że zaczynacie zastanawiać się nad tym, na ile etyczne jest zachowanie bohaterów, czy mogą dokonać pewnych rzeczy, mając ku temu środki, to myślę, że może was zainteresować ta historia. Bywa bardzo groteskowa, niesie ze sobą niecodzienne rozwiązania, ale dzięki temu wyróżnia się na tle innych książek. I nie zaginęła w odmętach rynku literackiego, chociaż trochę lat już sobie liczy. A, i okładka również przyciąga wzrok.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial