Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Upgrade. Wyższy Poziom

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Upgrade. Wyższy Poziom | Autor: Blake Crouch

Wybierz opinię:

Pani M.

  Logan Ramsay ma szansę stać się następnym krokiem ludzkiej ewolucji. Na początku nie odczuwa zmian w swoim życiu. Jest tylko nieco bystrzejszy, potem coraz więcej zaczyna się zmieniać. Nie tylko w jego mózgu, ale również i w jego ciele. Zaczyna zupełnie inaczej postrzegać otaczającą go rzeczywistość, łącznie z najbliższymi mu ludźmi. Kto i dlaczego postanowił zmodyfikować jego genom? Czy podobne zmiany można wywołać u reszty ludzkości? A jeśli tak, to jakim kosztem i czy ewentualnie uda się zapobiec tragedii?

 

Kompletnie nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej książce. Nieco obawiałam się tego, że autor może pójść w takie filozoficzne rozważania na temat tego, czy można zmieniać coś w ludzkim genomie. A jeśli tak, to co konkretnie. I czy można bawić się w Boga. Bo intencje można mieć dobre, ale czy taka zabawa jest czymś dobrym? A co w przypadku, gdy prace nad zagadnieniami związanymi z genetyką rozpocznie ktoś, kto ma niecne zamiary? I niektóre fragmenty skłaniają do refleksji na podobne tematy, ale na szczęście nie miałam poczucia, że czytam jakiś referat naukowca, z którego nic dla mnie nie jest jasne.

 

Początkowo niespecjalnie pałałam sympatią do Logana, zastanawiałam się, dlaczego mam z nim sympatyzować, jednak z czasem przestał być mi obojętny. Chociaż czasem jego działania wzbudzały we mnie dość sprzeczne uczucia. Nie mam jednak pojęcia, jak zachowałabym się na jego miejscu, więc nie będę mu ciosać kołków na głowie.

 

Świat przedstawiony w tej powieści jest mroczny, za nic nie chciałabym się w nim znaleźć. A jest opcja, że nasza rzeczywistość może w pewnym stopniu skręcić w tę stronę. Inwigilacja ludzi w niektórych miejscach ma się całkiem nieźle. Autor jeszcze podkręca tę atmosferę. Nie powiedziałabym, że idzie w stronę horroru z klimatem, ale to całkiem niezły thriller.

 

Kiedy czytałam tę książkę, widziałam w niej elementy, które pojawiały się już w innych powieściach czy w filmach. Choćby kwestia głodu i tego, co do niego doprowadziło. Podobne wątki już się przez popkulturę przewijały. Podobnie kwestia ulepszenia genomu. Za to w twarz nieco dała mi kwestia tego, jak zwykli obywatele odnajdują się w zderzeniu z wielkimi korporacjami. To temat dość mocno wałkowany, jednak zrobił na mnie wrażenie. Miałam kaca moralnego po przeczytaniu tej książki.

 

Według mnie ta powieść to gotowy scenariusz na film sensacyjny. Kilka scen bym nieco okroiła i zastanowiła się nad tym, czy wszystko faktycznie się w nich klei, ale to tylko drobne wyjątki, którymi można byłoby się zająć. Nie byłam pewna, czy poruszana w powieści tematyka mi siądzie, ale wciągnęłam się w historię i pochłonęłam ją niemal jednym tchem.

 

Nie spodziewałam się po tej książce żadnych fajerwerków. Opis mnie zaintrygował, więc postanowiłam przekonać się, co autor ma mi do zaoferowania. Według mnie to jest dobry thriller science-fiction, który zarówno dostarcza rozrywki, jak i daje do myślenia w kwestiach etycznych związanych z poruszaną w powieści tematyką. Ta historia długo pozostanie w mojej pamięci, chociaż kilka razy sprawiła, że wyszłam ze swojej strefy komfortu czytelniczego i dość mocno zastanawiałam się nad tym, jaką władzę może mieć ktoś, kto zna się na modyfikacjach genetycznych i do czego może je wykorzystać.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial