Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dać Z Siebie Wszystko, To Wygrać

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dać Z Siebie Wszystko, To Wygrać | Autor: Marek Wiącek

Wybierz opinię:

Misteriosa

  "W książce „Dać z siebie wszystko, to wygrać” Marka Wiącka, autor opisuje swoje zmagania z systemem w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz próby spełnienia marzeń i wyjścia na prostą. Jedynym sposobem okazuje się emigracja. Autor pokazuje jakie trudności spotykają imigrantów we Francji. Opisuje całą swoją drogę od pracownika najniższego szczebla przez pracę stróża/recepcjonisty w hotelu aż do objęcia stanowiska kierowniczego w firmie. Po drodze napotyka wiele przeszkód i zawiłości.

 

Autor miał okazję kilkukrotnie pracować w Afryce, co również dokładnie opisuje. Dzięki niemu poznajemy codzienne życie Afrykanów, które jest tak różne od naszego. Ich zwyczaje i codzienność wielu osobom mogą wydać się prymitywne. Włącznie z zasadami codziennej higieny. To ważny fragment, który ukazuje, że normalne i na co dzień w Europie dostępne rzeczy, w innych częściach świata mogą być luksusem.

 

Chociaż zachowanie autora nie zawsze mi się podobało, doceniam jego szczerość. W końcu chodzi o treść książki, a nie o to jaki charakter ma autor. Sam siebie nazywa zarozumiałym, z czym częściowo bym się zgodziła. Tylko częściowo bo dobrze, że zna wartość swoją, swoich umiejętności, wiedzy i pracy. Dobrze, że nie zadowala się tylko przetrwaniem, ale chce żyć w lepszych warunkach, na wyższym poziomie. Ale źle, że po pewnym czasie trudno było mu zaakceptować powrót do życia w nieco gorszych warunkach niż w pracy na innym kontynencie. No i nie do końca podobało mi się to jak traktuje inne osoby, a także to, że nie potrafił docenić tego, co już osiągnął.

 

Dowiadujemy się również jak funkcjonowała rodzina autora w czasach kiedy dostawał różne zlecenia w Afryce. Tak ogromna odległość może być dużą przeszkodą nawet jeśli rodzina jest zgrana i kochająca. Nie wszystkim rodzinom udaje się wyjść z tego cało. Czytając książkę możemy śledzić losy jednej z rodzin, której dane było to przeżyć.

 

Książka nie jest tylko opisem wydarzeń, ale także refleksją autora nad samym sobą i swoim życiem. Lubię takie książki. Często sama dla siebie wyciągam coś z tych przemyśleń. Napisana jest w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Język pisania autora bardzo mi odpowiada. Z ogromną chęcią i radością przeczytałam książkę gdzie znalazłam niezwykle interesujące informacje o życiu w czasach PRL-u, o próbach uwolnienia się od tego systemu, o próbach życia za granicą, a także o pracy na odległym kontynencie, wśród osób żyjących w kompletnie innej kulturze. Sama chętnie poleciałabym do Afryki, żeby zobaczyć to miejsce i poznać codzienne życie i kulturę mieszkańców. Jednak jest też wiele czynników, które sprawiają, że prawie na pewno nigdy tam się nie udam. Choćby lęk przed malarią, nieznajomość języka czy lęk przed chorobami wynikającymi z braku higieny mieszkańców(autor pisze, że mieszkańcy pili wodę, w której znajdował się mocz zwierząt). Dzięki takim książkom mogę zwiedzić odległe krańce świata w swojej wyobraźni.

 

Oczywiście książka za szybko się skończyła. Wciągnęła mnie jak mało która literatura faktu. Chętnie dalej przyglądałabym się życiu autora i razem z nim cieszyłabym się i smuciła. Na szczęście w książce znalazłam informację, że jest to pierwsza część. Mam nadzieję, że niedługo będę miała okazję przeczytać część drugą. Nie mogę się doczekać momentu wzięcia tej książki do ręki."

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial