Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Spotkanie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Agnieszka Ptak
 • Gatunek: Thriller
 • Liczba Stron: 264
 • Rok Wydania: 2024
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788321352848
 • Wydawca: LeTra
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  6/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Spotkanie | Autor: Agnieszka Ptak

Wybierz opinię:

Read with tea, dog & me

  Christopher Bassanti prowadzi dość spokojne życie kawalera, a jego całym światem jest prowadzony przez niego antykwariat w  jednej z londyńskich dzielnic. Niespodziewany list od brata będącego księdzem, z którym mężczyzna nie miał kontaktu przez trzydzieści lat, wytrąca go z równowagi oraz przypomina o powodach ich konfliktu. Jednak w wyniku nieszczęśliwego wypadku nie dochodzi do planowanego spotkania, a antykwariusz otrzymuje smutną wiadomość od włoskiego detektywa... Jego brat bliźniak nie żyje, popełnił samobójstwo skacząc z  okna. To wydarzenie wywołuje u Christophera mnóstwo pytań: Jak to możliwe, że ksiądz popełnia grzech śmiertelny? Dlaczego wybiera taki sposób śmierci, skoro cierpi na lęk wysokości? Bassanti wyrusza do Włoch nie tylko na pogrzeb, ale by znaleźć również odpowiedzi na dręczące go pytania. Zamiast rozwikłania zagadki na miejscu napotyka coraz więcej niejasności, a jego własne śledztwo prowadzi do pewnej francuskiej wyspy i tajemnic od lat skrzętnie skrywanych przez Kościół.

 

Ta lektura wyróżnia się dość niekonwencjonalną i nieszablonową konstrukcją, która oddaje duże pole do popisu wyobraźni czytelnika. To oczywiście bardzo pozytywnie wpływa na jej odbiór oraz potęguje wrażenia. Styl autorki okazał się bardzo przystępny, a wszystkie zawiłości zostały wyjaśnione w przypisach czy tłumaczeniach. Pisarka rewelacyjnie łączy ze sobą autentyczne wydarzenia z fikcją literacką i lawiruje między przeszłością oraz teraźniejszością. Niesamowity wysyp informacji może początkowo wprowadzić odbiorcę w lekką konsternację bądź przyczynić się do lekkiego zawrotu głowy, jednak z upływem kolejnych stron to skłanianie do myślenia bądź łączenia faktów przynosi efekty. Co jakiś serwowane nam wiadomości zostają też usystematyzowane, więc zgubienie się w ich labiryncie absolutnie nam nie grozi. Książka utrzymuje nas w ciągłym napięciu, a czytelnik czuje się jakby wpadł sam środek tornada. Zwroty akcji nie pozwalają na nudę i potrafią przy tym nieźle namącić w umyśle, powodując rosnące zainteresowanie fabułą. Natomiast samo zakończenie nie tylko zaskakuje, ono wprawia wręcz w osłupienie, zmuszając przy tym odbiorcę do samodzielnego zadawania pytań oraz poszukiwania przez niego odpowiedzi.

 

Treść tej intrygującej pozycji opiera się głównie na objawieniach maryjnych, a dokładniej na dwóch z nich. Pierwsze miało miejsce 19 września 1846 roku w La Sallete, a jego świadkami okazało się dwoje biednych dzieci: Melania i Maksymin. Jednakże to objawienia fatimskie stanowią trzon tej historii, odgrywając znaczącą rolę w całej przedstawionej nam opowieści. Doszło do nich, jak sama nazwa wskazuje, w portugalskim mieście Fatima, w okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku. Widzących tym razem było troje: Franciszek, Hiacynta oraz Łucja. Według ich relacji podczas tych objawień miało dojść do przekazania trzech tajemnic. Franciszek i Maria zmarli Niedługo po tym, natomiast Łucja najpierw wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Świętej Doroty, aby później przenieść się do zakonu karmelitanek.

 

Agnieszka Ptak uczyniła z tych wydarzeń niezwykłą powieść, a do trzonu, o którym wcześniej wspomniałam, dodała egzorcyzmy, intrygi, kłamstwa, tajemnice czy morderstwa zlecone przez najwyższych przedstawicieli władz kościelnych. Jak możecie się domyślić koncepcja okazuje się mocno kontrowersyjna, teorie spiskowe mnożą się na potęgę, a my sami zaczynamy się zastanawiać co jest prawdą, a co wyłącznie wynikiem wyobraźni autorki. W tej wielowątkowej pozycji natkniemy się nie tylko na wciągającą fabułę, ale również na mnóstwo niejednoznacznych i nieszablonowych postaci stojących po dwóch stronach barykady. Jedne z nich będą próbowały odkryć największy sekret Watykanu z widmem unoszącej się nad nim Apokalipsy, a inne osoby zrobią dosłownie wszystko, by ukrywane skrzętnie od lat tajemnice nie ujrzały światła dziennego. To owocuje oczywiście niesamowitym tempem akcji, rozmaitymi plot twistami oraz zadziwiającym finałem zwalającym z nóg.

 

Na pochwałę zasługuje również research, jaki pisarka przeprowadziła przed napisaniem książki. Bibliografia zamieszczona na samym końcu jest naprawdę imponująca. Wiedza, którą posiadła, by później przedstawić ją czytelnikom okazała się bardzo obszerna, a ilość źródeł, z jakich korzystała szokuje. Znajdziecie tu informacje nie tylko o wcześniej wspomnianych przeze mnie objawienia chce lub egzorcyzmach, ale też o papieżach, konklawe i cały szereg innych ciekawostek dotyczących Watykanu bądź władzy kościelnej.

 

To znakomita lektura dla odbiorców niebojących się sięgać po drażliwe, budzące kontrowersje czy wątpliwości tematy. Powinna przypaść do gustu również miłośnikom twórczości Dana Browna oraz teorii spiskowych. Ja w tej historii po prostu przepadłam, a refleksje dotyczące tej lektury z pewnością zostaną ze mną na dużej.

MagBooky

  Jeśli miałabym polecić jakieś wydawnictwo, po którego książki sięgam w ciemno i jeszcze nigdy do tej pory się nie zawiodłam to byłoby to LeTra. To pod jego szyldem wydawane są książki, które łączą w sobie jakąś historyczną zagadkę z elementem ciekawej sensacji. Dokładnie tak jest w przypadku powieści Agnieszki Ptak „Spotkanie”. Tym razem powiedziałabym nawet, że jest to thriller religijny z domieszką sensacji.

 

Fabuła powieści sprowadza się do kontrowersji wokół osnutej szeregiem domysłów do dnia dzisiejszego tajemnicy fatimskiej. To ona staje się główną osią zdarzeń i wszystko co będzie się z nią bezpośrednio lub pośrednio łączyć.

 

Akcja powieści rozpoczyna się z chwilą, kiedy poznajemy spokojnego, nie wadzącego nikomu londyńskiego antykwariusza - Christophera Bassanti. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że właśnie otrzymał on od swojego brata bliźniaka – nazywanego starszym Bassantim, list, w którym uprzedza on, że chce popełnić samobójstwo. I tu już czytelnik dostaje po raz pierwszy obuchem w głowę, bo ów brat jest watykańskim duchownym, a który wbrew wszelkim wytycznym kościoła katolickiego, postanawia odebrać sobie życie. Dość powiedzieć, że nie jest to standardowe zachowanie księdza, który jak ognia powinien wystrzegać się grzechu śmiertelnego. A tu nie dość, że kontrowersyjna decyzja, to jej skutki zadziałają jak kula śniegowa. Bo czy faktycznie duchowny, który w wierze upatrywał fundament swego istnienia, mógł podjąć tak dramatyczną decyzję? A może to samobójstwo to jeden wielki blef i ktoś chciał rzucić mylne światło na to co wydarzyło się naprawdę, a może w rzeczywistości ktoś pomógł duchownemu opuścić ziemski padół? Wreszcie co też takiego działo się w życiu księdza, że sam lub z pomocą osób trzecich ukrócił swój żywot?

 

Odpowiedzi na te pytania będzie poszukiwał Christopher, w którego ustabilizowane, żeby nie powiedzieć nudne życie, wtargnie chaos. Z chwilą, kiedy podąży on tropem śmierci brata z całą pewnością nie będzie już skarżył się na nudę.  

 

Tę powieść czyta się jednym tchem, chociaż nie ma ona klasycznej budowy. Pojawia się w niej nie tylko szereg zwrotów akcji, ale i przeskoków w czasie, uzupełnień o materiały źródłowe, co sprawia, że czytając należy zachować czujność, żeby stale kontrolować czasoprzestrzeń toczącej się akcji i jej miejsce. Będziemy równie często w Londynie, co i Rzymie, a tu w samym Watykanie, jak i we francuskim Awinion, czy Paryżu, udamy się do portugalskiej Fatimy oraz Coimbra odwiedzimy Tuy w Hiszpanii, a nawet Charleston w Stanach Zjednoczonych.

 

Główną osią opowieści będą jednak wątki historyczne, w które wpleciona została fabuła powieści. Te zaś ściśle wiązać się będą z Tajemnicą Fatimską oraz Objawieniami w La Salette. Te historyczne i religijne motywy nie tylko wpisane zostaną w zagadkową śmierć księdza, ale dodatkowo staną się punktem wyjścia dla rozważań jaki mogą one mieć wpływ na losy świata i samego Kościoła.

 

Jak wspomniałam lektura wymaga skupienia, gdyż Autorka dbając o zachowanie szczegółów historycznych i religijnych, przeplata przeszłość z teraźniejszości, wymagając od czytelnika skupienia nad prowadzoną przez siebie wielowątkową akcją powieści. Jeśli jednak ktoś lubi, kiedy lektura staje się nie tylko czytadłem, ale przyjemnym wyzwaniem, będzie w pełni ukontentowany czytelniczym spotkaniem ze „Spotkaniem”.

 

Wreszcie warto tu wspomnieć, że książka Agnieszki Ptak oprócz tego, że jest pasjonującym thrillerem religijnym, to również ma skłaniać czytelnika do refleksji nad naturą objawień religijnych, ich wpływem na ludzkie życie oraz na funkcjonowanie kościoła katolickiego, który przywiązuje do nich ogromną wagę pilnie strzegąc niesionych przez nie treści.  

 

Polecam serdecznie „Spotkanie” w pełni zgadzając się z wydawcą, że książka ta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikiem prozy Umberta Eco, czy Dana Browna. Ja bawiłam się świetnie, do czego i Was zachęcam. 

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial