Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Śmierć Na Wenecji. Śledztwa Profesorowej Szczupaczyńskiej. Tom 5

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Śmierć Na Wenecji. Śledztwa Profesorowej Szczupaczyńskiej. Tom 5 | Autor: Jacek DehnelMaryla SzymiczkowaPiotr Tarczyński

Wybierz opinię:

żuczek75

  Lipiec 1903 nie był najlepszym miesiącem w historii Krakowa. Dawną stolicę Polski, obecnie pod zaborem austriackim, nawiedziła katastrofalna powódź. Wisła wystąpiła z brzegów i zalała znaczą część miasta. Z rzeki zostają wyłowione zwłoki mężczyzny, w innej części grodu Kraka zwłoki drugiego zostają znalezione w wannie. Przyczyną śmieci obu osób było utonięcie. Czy coś ze sobą łączy te zgony? Do śledztwa przystępuje samozwańcza pani detektyw, profesorowa Zofia Szczupaczyńska, która otrzymała list od drugiej ofiary, inżyniera Popielskiego, w którym jako swojego zabójcę wskazuje on szwagra. Działając w tajemnicy przed mężem, próbuje przekonać świadków i podejrzanych do wyjawienia prawdy. Czy dzielnej profesorowej, która momentami jako żywo przypomina bohaterkę „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, uda się skończyć śledztwo i doprowadzić do skazania winnych?

 

To piąta powieść Maryli Szymiczkowej o perypetiach profesorowej Szczupaczyńskiej. Dla tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą, pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa ukrywa się niezrównany duet literacki Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Panowie po raz kolejny udowadniają, że zarówno znajomość realiów krakowskich przełomu XIX i XX wieku jak i umiejętność poprowadzenia ciekawej intrygi kryminalnej nie są im obce.

 

Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i tu, moim zdaniem, sprawa kryminalna stanowi tylko pretekst do pokazania codziennego życia mieszkańców Krakowa przełomu wieków. Ale nie są oni tu przedstawiani w jasnych kolorach. Zdecydowanie bliżej im do dulszczyzny niż do wyobrażenia o dobrych mieszczanach, którzy marzą o niepodległości Polski. No właśnie, można nawet wywnioskować, że Krakusom jest dobrze pod zaborem austriackim i nie zależy im na tym, żeby znów stać się częścią Polski. Bardziej zleży im na tym, żeby byli postrzegani jako wspaniali, interesujący się kulturą i sztuką obywatele, a w rzeczywistości wszystkie ich działania są skierowane tylko na pokaz. Śmiało można powiedzieć, że mieszkańcy Krakowa zostali tu przedstawieni jako ludzi o mentalności zaściankowej, marzący o wielkości swojego miasta i wspominający dawne dzieje, kiedy to Kraków był stolicą Polski. Nawet Polaków z innych zaborów traktują z wyższością, nie czując z nimi żadnej więzi narodowej.

 

Oprócz fikcji literackiej mamy, jak w każdej części, wydarzenia autentyczne. W poprzednich częściach mieliśmy m.in. pogrzeb Jana Matejki i wesele w Bronowicach. Tym razem mamy wielką powódź, jaka nawiedziła Kraków w lipcu 1903 roku, a w drugim planie śledzimy doniesienia o ciężkim stanie zdrowia papieża Leona XIII. Dotarcie do niektórych informacji archiwalnych było na pewno nie lada sztuką, chociaż pracę z pewnością ułatwił autorom fakt, że archiwa krakowskie są bardzo dobrze zachowane i można w nich zaleźć wiele ciekawostek.

 

Oprócz wydarzeń mamy tu również sporo postaci historycznych, m.in. znanego nam już z wcześniejszych książek studenta medycyny Tadeusza Boya- Żeleńskiego.

 

Czy warto przeczytać? Myślę, że tak, ale na pewno warto sięgnąć po pierwsze cztery tomy serii, gdyż wtedy będziemy mieli jeszcze lepszy obraz życia Krakowa tamtych czasów.

 

To chyba nie jest ostatnia wspólna powieść panów Dehnela i Tarczyńskiego, pozostaje nam czekać na dalsze losy dzielnej profesorowej i domyślać się jakie tym razem wydarzenia będą stanowiły tło dla jej poczynań.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial