Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Romans Z Włamywaczem

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Romans Z Włamywaczem | Autor: Edgar Wallace

Wybierz opinię:

upupa_epops

  Kim jest tajemniczy złodziej, który w czarnej masce pod osłoną nocy bezszelestnie i bez pozostawiania śladów kradnie pieniądze i cenne precjoza z domów zamożnych obywateli za nic mając wysokie mury, czy nowoczesne sejfy o grubych ścianach? O kim szeptają, z trwogą spiesznie zamykając bramy pałacowe wieczorową porą, mieszkańcy bogatych rezydencji? Na te pytania odpowie Romans z włamywaczem pióra Edgara Wallace’a, wydany nakładem Wydawnictwa MG w stylu, jako żywo przypominającym stare wydania, klasycznych kryminałów angielskich. Okładka retro utrzymana w kolorach zgaszonych błękitów, brązów i sepii, prosta grafika i język, jakim operuje autor powieści sprawiają, że mamy wrażenie jakbyśmy smakowali coś zbliżonego do dzieł niedoścignionej Agaty Christie. Oczywiście nie dajmy się ponieść emocjom, bo ciężko dotrzymać kroków królowej angielskiego kryminału jeśli chodzi o fabułę, budowanie napięcia, kreślenie postaci i tworzenie klimatu, jednak jest to miłe nawiązanie do tych fantastycznych historii których głównymi bohaterami byli pannaMarple czy HerculesaPoirot. Zresztą – Edgar Wallace żył podobnie jak Agata Christie na przełomie wieków, zatem można przypuszczać, że inspirowały go podobne historie bezczelnych złoczyńców i wspaniałych, szlachetnych detektywów jakie publikowane były w porannych lub popołudniowych gazetach.

 

Jednak nie tylko angielska wieś pachnąca różą parkową i smakująca popołudniowym earlgreyem podawanym w ręcznie malowanych filiżankach z cieniutkiej porcelany stanowi o wyjątkowości tej książki. Autor jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenosi nas do spalonego słońcem Maroka, wąskich uliczek pachnących kardamonem i cieniutkich wieżyczek minaretów, z których niesie się hen przez góry i pustynie głos muezina wzywającego wiernych na obowiązkową modlitwę. W tym fantastycznym krajobrazie angielskiej zieleni i złota marokańskiej pustyni Edgar Wallace zaplata fantastyczną intrygę, w której dzieje się wiele rzeczy zaskakujących i nieprzewidzianych a bohaterów pierwszoplanowych jest kilku. Kto nim jest? Pan Hamon, James Morlake, kapitan Welling czy może Lady Jane? Czy niewinna intryga, puszczona mimochodem plotka o narzeczeństwie, zamieni się w historię prawdziwą ze szczęśliwym zakończeniem? Czy poszlaki wskazujące na to kto prawdopodobnie jest Czarnym (czyli złodziejem w czarnej masce) znajdą potwierdzenie w twardych dowodach pozwalających na pociągnięcie go odpowiedzialności przed obliczem sądu?

 

Cała historia przypomina nieco matrioszkę. W momencie, kiedy wydaje się nam, że znamy już każdy szczegół deseniu wymalowanego na laleczce, nagle zauważamy, że w środku jest kolejna i jesteśmy zmuszeni do analizowania nowego wzoru i poznawania nowych elementów. I cały czas okazuje się, że w środku jest jeszcze coś.

 

Powieść jest podzielona na dwie części: pierwszą o wdzięcznym tytule: Romans z włamywaczem i drugą nazwaną nieco enigmatycznie (choć wyjaśnienie znajduje się na kartach książki): Małpa z tykwą. Każda z nich podzielona jest na kilkadziesiąt rozdziałów. Dzięki takiej konstrukcji książki, autor pomaga czytelnikowi w odnalezieniu się w misternie zaplątanych licznych wątkach, które wspólnie tkają zaskakującą, choć nieco pogmatwaną historię kryminalno-miłosną.

 

Edgar Wallace poza Romansem z włamywaczem napisał również wiele innych kryminałów i thrillerów stając się tym samym niezwykle popularnym pisarzem nie tylko w Anglii czy Europie ale w innych częściach świata, a niektóre z jego powieści doczekały się ekranizacji. Twórczość tego autora zdecydowanie docenią Ci, którzy lubują się w zaskakujących zwrotach akcji i nieoczywistych zakończeniach.

 

Jak skończyła się ta książka? Najlepiej niech opowie to sam Edgar Wallace.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial