Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krwawy Kobalt

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Krwawy Kobalt | Autor: Siddharth Kara

Wybierz opinię:

Sylfana

  Reportaż o tytule „Krwawy kobalt” to opowieść człowieka zachodu, cywilizacji, na temat procederu wydobywania tego surowca, który jest w gruncie rzeczy nieetyczny, momentami nawet nielegalny. Zasoby tego składnika wykorzystywane są w produkcji urządzeń i nowych technologii z narażeniem zdrowia i życia górników, którzy go wydobywają. Autor tej opowieści to czynny aktywista i podróżnik, który pragnie całemu nieświadomemu światu pokazać z czym wiąże się wydobycie, jaką cenę niektórzy muszą ponieść, aby określone firmy się bogaciły.

 

"Krwawy kobalt" (ang. "Blood cobalt") to termin, który odnosi się do kobaltu wydobywanego w nieetycznych warunkach, często z naruszeniem praw człowieka i w niebezpiecznych warunkach pracy. Podobnie jak w przypadku "krwawego diamentu" (ang. "blood diamond"), wydobycie tego surowca jest związane z łamaniem praw człowieka, przymusową pracą, a często również z finansowaniem konfliktów zbrojnych.

 

Kobalt jest kluczowym składnikiem w produkcji baterii litowo-jonowych, które są szeroko stosowane w urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony, laptopy, oraz w samochodach elektrycznych. Największym producentem kobaltu na świecie jest Demokratyczna Republika Konga (DRK), gdzie warunki pracy w kopalniach są często bardzo trudne, a pracownicy, w tym dzieci, pracują w niebezpiecznych warunkach za bardzo niskie wynagrodzenie. O tym właściwie jest ta książka. Historie bohaterów poznajemy z perspektywy samego autora.

 

Chciałaby się wierzyć, że w ostatnich latach wzrosła świadomość społeczna i jest kładziony nacisk na firmy, aby zapewniali, że surowce używane w ich produktach pochodzą z etycznych źródeł. Organizacje międzynarodowe, grupy praw człowieka i niektóre rządy podejmują działania mające na celu poprawę sytuacji w kopalniach kobaltu w DRK, ale problem nadal pozostaje poważnym wyzwaniem.

 

Siddaharth Kara w swoich rozważaniach skupia się na faktach i widzi, że działania wspomnianych firm są jednak bardzo powierzchowne i nie można stwierdzić, czy rzeczywiście istnieją dalekosiężne plany wprowadzenia norm moralnych i etycznych, które ujmowałyby osoby pracujące w kopalniach. Reportażysta pokazuje nam ten świat biedy Kongijczyków kontrastujący z zarobkami światowych liderów technologicznych, stara się nam przybliżyć ten paradoks dwóch rzeczywistości, w której jeden człowiek wykorzystuje drugiego w imię „wyższej” idei. Obserwacje Kary są brutalne, druzgocące i mrożące krew w żyłach. Mają wywrzeć ogromne wrażenie na czytających, którzy żyjąc w swoim zamkniętym światku, z smartfonami w rękach, nie mają pojęcia jak produkowane są te „dobra kulturowe”, bez których nie wyobrażamy sobie już życia. Wydawać by się mogło, że rozwijamy się emocjonalnie i mentalnie, jednak pewne schematy wykorzystywania słabszych i biedniejszych są cały czas powielane, na wielu płaszczyznach.

 

Reportaż autora jest bardzo przejmujący, czuć w nim autentyczność, prawdziwą chęć naprawienia świata. Mamy tutaj oprócz osobistych refleksji także szeroko ujętą statystykę. Twórca posługuje się twardymi danymi, widać wyraźnie, że nie chce wzbudzać rozdmuchanej sensacji, tylko zwrócić uwagę na bardzo ważny problem. Całość czyta się przy tak trudnym temacie bardzo lekko, co pozwala chłonąć wiedzę i wspomnienia zawarte na kartkach. Uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich ludzi tzw. „pierwszego świata”, którzy zamknięci w swojej bańce mydlanej nie mają świadomości, ile cierpienia kosztuje ich wygoda oraz luksus. Ten reportaż jest zatem w pewnym sensie misyjny, daje pewnie samemu autorowi ogromną satysfakcję z dobrzej wykonanej pracy i właśnie aktywności misyjnej. Gorąco zachęcam do lektury!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial