Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Modlitwa Za Nieśmiałe Korony Drzew

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Modlitwa Za Nieśmiałe Korony Drzew | Autor: Becky Chambers

Wybierz opinię:

MagBooky

  Skoro nie zawiodłam się na pierwszej części cyklu z gatunku fantastyki Mnich i Robot Becky Chambers „Psalm dla zbudowanych w dziczy” to z miłą chęcią przeczytałam także drugą odsłonę serii, czyli "Modlitwę za nieśmiałe korony drzew".

 

I bardzo się cieszę, że poznałam zupełnie inną odsłonę literatury science-fiction, gdyż w tej wersji soft, zwanej wręcz cosy fantastyką, mogłabym czytać i czytać o robotach i innych technologicznych wynalazkach z przyszłości, gdyż ta lektura po prostu stanowi idealną odskocznię od problemów dnia codziennego.

 

Ponieważ jest to druga książka z cyklu, zatem bohaterowie serii są czytelnikom, którzy czytali tom pierwszy doskonale znani. Wraca zatem siostrat Dex, wyjątkowy mnich herbaciany, posługujący się zaimkiem „oni”, oraz przesympatyczny robot Mszaczek, który dla odmiany mówi o sobie „ono”. Ponieważ para ta dość dobrze się już zna, a krańca ich podróży nie widać, to kontynuują oni wspólną wędrówkę po małym księżycu, po to, by odkryć potrzeby i pragnienia mieszkańców wsi i wioseczek, przy okazji poznając prawdę również o własnej naturze. Podobnie zatem jak w pierwszej części nie zabraknie tu rozważań natury filozoficznej, ale podanych w bardzo przystępny i lekki sposób. Pojawi się tu wiele przestrzeni do snucia głębszych refleksji o naturze człowieka kondycji ludzkości, gdyż Dex i Mszaczek tym razem w czasie swojej spotykają różne postaci, od rolników i rzemieślników po naukowców i artystów, a każde spotkanie przyniesie nowe pytania i refleksje, zarówno na temat ludzkiej natury, jak i sensu istnienia.

 

Niezmiennie bardzo dobrze się tę książkę czyta i w mojej ocenie nie odbiega ona poziomem od pierwszej części. Balans między tendencją Autorki do wskazywania ludzkości właściwej drogi a patrzeniem na świat odrobinę humorystycznie został zachowany przez ponowne wprowadzenie dużej dawki humoru. Nie są to oczywiście gagi, które sprawiają, że zwijamy się ze śmiechu, ale nadają one lekkości powieści i sprawiają, że nieraz można się przy czytaniu po prostu uśmiechnąć. Becky Chambers ma bowiem wyjątkowy talent do tworzenia ciepłych opowieści, choć umieszczonych w futurystycznych realiach. To co cechuje też książki Autorki, to jej unikalny styl, który jest pełen empatii i zrozumienia dla swoich postaci. To sprawia, że jej książki czyta się z prawdziwą przyjemnością.

 

Cóż, nie pozostaje mi zatem nic innego jak ponownie zachęcić wszystkich nieprzekonanych do tego, aby poznać twórczość Becky Chambers i pozwolić skraść serca dwóm wyjątkowym ej bohaterom siostratowi Dexi robotowi Mszaczkowi. Polecam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial