Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Lękowi. Osobiste Historie Zaburzeń

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Lękowi. Osobiste Historie Zaburzeń | Autor: Arkadiusz Lorenc

Wybierz opinię:

Aleksa

  Czy kiedykolwiek się czegoś baliście? Czy odczuwaliście niewytłumaczalny lub natrętny lęk?

 

Zapewne większość powiedziałaby, że tak. Lęk jest emocją towarzyszącą każdemu z nas. Na niektórych jednak odciska piętno tworząc traumy lub rozwijając zaburzenia natury psychicznej.

 

Temat lęku porusza Arkadiusz Lorenc w swojej książce pt. ,,Lękowi. Osobiste historie zaburzeń”.

 

Autor sam doświadcza tego problemu i wzbogaca lekturę o własne doświadczenia i przeżycia, które pomagają nam go poznać i zrozumieć jego perspektywę. Na samym początku zaznacza, że książka nie jest poradnikiem odnośnie tego jak pokonać lęk. Pozycja ma zwrócić uwagę Polek i Polaków na bagatelizowany w społeczeństwie problem zaburzeń lękowych, który nie jest problemem pojedynczych jednostek a całego państwa jako systemu. Jest napisana w formie reportażu, podzielonego na dwie części, pierwsza przedstawia problem w sposób ogólny, w drugiej zaś opisuje historie osób z zaburzeniami lękowymi.

 

W książce zawartych jest wiele statystyk, które szokują swoją brutalnością i dają wiele do myślenia. Czytając, naszły mnie refleksje na temat tego, jak bardzo niski poziom pomocy w kryzysach zdrowia psychicznego mamy w Polsce. Chcąc dostać się do psychiatry lub psychoterapeuty na NFZ, trzeba czekać kilka tygodni lub miesięcy na wizytę. Jest to niedorzeczne, tym bardziej biorąc pod uwagę przypadki skrajne, gdy osoba oczekująca na ostatnią deskę ratunku miewa myśli o odebraniu sobie życia. Autor zwraca uwagę na publiczną pomoc w przypadku zdrowia psychicznego realizowaną w ramach narodowego funduszu zdrowia.

 

Arkadiusz Lorenc spisał w swojej książce rozmowy z psychiatrami, lekarzami, specjalistami i osobami które problemem lęku zajmują się od lat. Dodatkowo ubogacił ją o historie zaburzeń osobnych jednostek z nimi się zmagającymi. Czytając niektóre z nich można nie rozumieć tego co dzieje się w głowie osoby dotkniętej problemem, jednak obecne jest uczucie współczucia. Autor nie unika trudnych tematów. Nie idealizuje także procesu zdrowienia, wręcz przeciwnie pokazuje jak bardzo ciężkie, wymagające wysiłku i samozaparcia jest dojście do zdrowia, które może nawet nigdy nie nastąpić mimo starań. Pojawia się myśl, że być może walka będzie trwała do końca życia, a z lękiem będzie musiało nauczyć się żyć. Jednak nie pokazuje tylko ciemnej strony ale daje nadzieję poprzez przywołanie przykładów osób, które mimo cierpienia i poczucia beznadziejności znalazły wsparcie i pomoc, a nawet odniosły sukces w walce z lękiem.

 

Arkadiusz Lorenc wykazuje się współczuciem, zrozumieniem, empatią i szacunkiem wobec osób zmagających się z lękiem. Język w książce jest łatwy, wszelkie pojęcia które mogą być problematyczne są rozjaśniane przez autora.

 

To co mi osobiście się spodobało było przywołanie postaci, które także miały problemy lękowe lub zachowania z lęku wynikające. Między innymi był to Julian Tuwim, Święta Teresa od Dzieciątka Jezus czy Święty Ignacy Loyola.

 

Uważam, że książka nie jest przeznaczona jedynie dla osób dotkniętych problemem lęku, ale także dla ich bliskich i rodziny którzy często nie rozumieją i nie wiedzą jak pomóc osobie w kryzysie. Podwyższa świadomość na temat zaburzeń lękowych, które są tak powszechne w Polsce, ale jednocześnie jest o nich na tyle cicho, że może się wydawać jakby takowych nie było. Moim zdaniem powinno więcej mówić się o problemach lęku i dążyć do poprawy jakości pomocy i leczenia takowych zaburzeń.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial