Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krakowski Splin

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Krakowski Splin | Autor: Maciej Piątek

Wybierz opinię:

Małgorzata Pac

Trzeba być wciąż pijanym. To cały sekret; w tym tkwi wszystko. Żeby nie czuć straszliwego ciężaru Czasu, który miażdży wam barki i zgina grzbiet ku ziemi, musicie wciąż się upijać. Czym? Winem, poezją albo cnotą, wedle upodobania.

-Charles Baudelaire, Paryski splin.

 

  Kraków to miasto wyjątkowe, które skrywa w swoich murach wiele tajemnic, a każda jego ulica i zakątek zdają się opowiadać różnorodne historie. Z fascynującą przeszłością sięgającą głęboko w średniowiecze, Kraków jest miejscem, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, a tradycyjne polskie kultura spotyka się z dynamicznie rozwijającym się społeczeństwem. Jego zabytkowy Stary Rynek, Wawel czy liczne kościoły i synagogi nie tylko przyciągają rzesze turystów z całego świata, ale są także świadkami wielowiekowych przemian, które ukształtowały to miasto.

 

W tej wyjątkowej przestrzeni Maciej Piątek umieścił akcję swojej książki „Krakowski splin”, która jest niczym most łączący realny świat z tym, co ukryte, nieuchwytne i mistyczne.

 

To rzeczywiście wyjątkowy literacki eksperyment, który łączy w sobie elementy przewodnika, opowieści fantastycznej oraz filozoficznej refleksji nad miastem Kraków jako metafizycznym bytem. Autor przekształca znane motywy i miejsca w coś, co można określić jako literacki labirynt, pełen zakamarków i tajemnic.

 

Piątek odważnie manipuluje językiem i konwencjami narracyjnymi, tworząc bogatą, wielowarstwową strukturę dzieła, która wymaga od czytelnika zarówno koncentracji, jak i otwartości na nietypowe rozwiązania literackie. Jego Kraków to nie tylko miejsce na mapie, ale przestrzeń do eksploracji różnych stanów świadomości, emocji, a nawet przekraczania granic czasu i przestrzeni.

 

Każda z 49 miniatur jest jak osobny świat, pełen unikalnych symboli i znaczeń, które układają się w zaskakująco spójną całość. Opisując Kraków, Piątek nie unika ciemniejszych tonów, co czyni książkę momentami mroczną, ale zarazem głęboko ludzką i prawdziwą. To miasto, w którym każdy kamień i zakątek zdają się kryć własne sekrety i historie, czeka na odkrycie przez śmiałków gotowych podążać śladem autora.

 

Narracja jest przepełniona aluzjami literackimi i kulturowymi, co czyni lekturę „Krakowskiego splinu” swoistym intelektualnym wyzwaniem. Piątek czerpie z bogatej tradycji literatury europejskiej, co jest widoczne w jego odniesieniach do Baudelaire’a, ale także do innych wielkich postaci literatury i filozofii. Ta wielowymiarowość odniesień sprawia, że książka może być czytana na wielu poziomach interpretacyjnych.

 

Osobliwe postaci, które zamieszkują strony tej książki, są niczym przewodnicy po krakowskim labiryncie. Każdy z nich reprezentuje inne aspekty miasta i ludzkiej natury, od duchowej poszukiwaczki prawdy po cynicznego obserwatora codzienności. Te postacie, choć mogą wydawać się groteskowe, są głęboko symboliczne i mają swoje miejsce w skomplikowanym świecie, który autor kreuje.

 

Język Piątka jest malarski i obrazowy. Autor nie ogranicza się do prostego opisu – maluje słowami, tworząc obrazy tak żywe, że niemal można je poczuć wszystkimi zmysłami. Kraków w jego interpretacji to miejsce, gdzie historia przeplata się z mitami, a codzienność z magią.

 

„Krakowski splin” to książka, która nie tylko opowiada historie, ale także stawia pytania o tożsamość, pamięć i percepcję. Piątek wykorzystuje Kraków jako tło dla głębszych rozważań nad ludzką kondycją, tworząc dzieło zarówno prowokujące, jak i inspirujące.

 

Podsumowując, „Krakowski splin” Macieja Piątka to literackie dzieło sztuki, które zmusza do przemyśleń, inspirowania się i ponownego odkrywania Krakowa oraz własnych przekonań. Jest to lektura obowiązkowa dla tych, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko rozrywki, dla tych, którzy są gotowi na spotkanie z literackim geniuszem, który umiejętnie łączy świat realny z oniryzmem.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial