Ajurweda Medycyna Indyjska Tysiącletnia Tradycja Gwarancją Twojego Zdrowia

Autor: Monika Ptak

Okładka wydania

Ajurweda Medycyna Indyjska Tysiącletnia Tradycja Gwarancją Twojego Zdrowia


Dodatkowe informacje

 • Autor: Monika Ptak
 • Tytuł Oryginału: Ajurweda Medycyna Indyjska Tysiącletnia Tradycja Gwarancją Twojego Zdrowia
 • Gatunek: Medycyna i ZdrowiePoradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 351
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788373775442
 • Wydawca: Studio Astropsychologii
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Łędina

Oto pozycja wydawnictwa Studio Astropsychologii, której treść nie dotyczy wróżenia, pseudo magii i kadzideł. "Ajurweda - medycyna indyjska" to książka świetnie uzupełniająca kolekcje na pułkach wielbicieli tego regionu świata, ale również i dobry poradnik zdrowia, gdyż oparty na doświadczeniach jego autorki - tak przynajmniej jest napisane z tyłu okładki pozycji.

 

Niestety, ale o samej twórczyni, z książki możemy dowiedzieć się niewiele. W rzeczy samej nic. To samo powtarza się przy wyszukiwaniu informacji o owej Pani w Internecie. Oprócz ofert cenowych przeróżnych księgarni, które mają na sprzedaży recenzowany tom, sieć nie jest nam w stanie ukazać potrzebnych informacji. Sama autorka dzieła, w jego zawartości, woli na wstępie omówić czym jest Ajurweda, niż opowiedzieć czytelnikom coś o sobie, wyjawić choćby skąd swą wiedzę wzięła, jak mieli to w zwyczaju jej konkurenci. Tak więc, pisarkę możemy dodać, jako kolejną osobę, do grona twórców nieznanych i tylko snuć przypuszczenia, że Monika Ptak rzeczywiście swoją wiedzę popiera doświadczeniem przykładowo z dłuższego pobytu w Indiach, a nie jedynie spędzonymi tam wakacjami.

 

Ajurweda to prosta nauka, której zasady mogą mieć zastosowanie w życiu codziennym wszystkiego co żyje. Każdy kto podejmie się jej zgłębiania od dnia, w którym pozna jej zasady, po kres swojego życia będzie żył w harmonii i zgodzie z naturą. Ta dziedzina indyjskiej wiedzy mówi o zależnościach ciała, umysłu i ducha, podkreśla wagę naturalnego trybu życia, uczy sterowaniem przemianą materii, pobudza zdolności samo uzdrawiające.

 

Z książki "Ajurweda - medycyna indyjska" - Moniki Ptak, dowiemy się m.in o: podstawach opisywanej w tomie sztuki leczniczej, pojęciach stosowanych w Ajurwedzie, wczesnym wykrywaniu chorób i błędnych diagnozach, leczeniu swojego organizmu na własną rękę, aktywności życiowej - to wszystko jedynie uogólnione podziały tego tytułu.

 

Monika Ptak potrafi zainteresować czytelnika. Pisze bardzo zwięźle, jednocześnie dając dostatecznie dużo informacji. Niestety, ale nie można powiedzieć tego samego o rozmieszczeniu rozdziałów w książce, o czym choćby świadczy pojawienie się tłumaczenia pojęć zaraz po podstawach Ajurwedy. Treści książki przydatne, aczkolwiek jedynie czytane w całości, jeżeli chcielibyśmy aby pozycja posłużyła nam jako encyklopedia, mogłoby być to trochę kłopotliwe.

 

Wydanie książki, w miękkiej, ale nie byle jakiej, okładce, można uznać za satysfakcjonujące. Ilustracja zdobiąca pozycję jest ciekawa, nie przesadna i cieszy oko. Podobnie jest z wewnętrzną zawartością. Ogólnie jest w niej więcej treści, niż obrazków, jednak nawet kiedy te się pojawiają są zrozumiałe i wykonane z starannością

 

Z całej zawartości książki spodobała mi się część poświęcona poszczególnym fragmentom języka oraz ust. To niesamowite ile zależy od tych dwóch części ciała i jaką mają one zależność w stosunku do czynników naszych organów wewnętrznych.

 

Pozycję "Ajurweda - medycyna indyjska" - Moniki Ptak mogę polecić tylko osobom, które ona zainteresuje, i które pragną zgłębiać tajniki leczenia własnego ciała. Jeżeli będziecie mieli okazję zerknąć do tego nieobszernego, ale jakże pełnego wiedzy tomu, zróbcie to. Jestem ciekawa tego, co was zaintryguje w nim najbardziej.

Madmad35

„Życie (ayu) jest kombinacją (samoyoga) ciała, zmysłów, umysłu i reinkarnującej się duszy. Ajurweda jest najświętszą nauką życia, przynoszącą korzyści zarówno w tym, jak i przyszłym wcieleniu." Czaraka, Sanhita, Księga pierwsza, I. 42-34
„Ajurweda jest nauką, która wskazuje właściwe i nieodpowiednie, szczęśliwe i bolesne warunki życia, co jest pomyślane, a co nie wróży długowieczności; mierzy wreszcie życie samo w sobie." Charaka Sanhita I. 41

 

Moje zainteresowania medycyną orientalną jak do tej pory skupiały się na medycynie chińskiej i tybetańskiej. Dopiero gdy zainteresowałam się ćwiczeniami relaksacyjnymi i jogą zetknęłam się z ajurwedą. Z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam więc po książkę Moniki Ptak „ Ajurweda Medycyna Indyjska".

 

Termin ajurweda składa się z dwóch sanskryckich słów: ayus – życie i veda – wiedza. Ajurweda rozwinęła się w ciągu tysięcy lat jako całościowy system medyczny. Jej filozofia zawiera elementy zaczerpnięta z sześciu klasycznych hinduskich systemów filozoficznych, a także elementów ateistycznych i tantrycznych. Zajmuje się ona zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym.

 

Według ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów. Pierwszy z żywiołów, przestrzeń (akasa) jest najbardziej subtelnym ze wszystkich elementów. To pole pojawiania się wszelkich wydarzeń. Wiatr (waju), gazowy stan materii, charakteryzuje się przede wszystkim ruchliwością i dynamizmem. Wewnątrz ludzkiego ciała powietrze przejawia się w ruchach mięśni: praca serca, oddychanie, ruchy robaczkowe jelt. Jest to niezbędny składnik spalania w organizmie.

 

Ogień (tedżas) jest siła zmieniającą stany substancji – transformacja. W ciele człowieka jest to energia zamieniająca pokarm w energię, mięśnie i tłuszcz. Tworzy impulsy nerwowe, uczucia i myśli.

 

Żywioł wody (ap) charakteryzuje się ciągła zmianą i płynnością. Jest to składnik bardzo ważny dla naszej egzystencji, gdyż wszystkie organizmy się z niej składają. Niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania tkanek, organów i gruczołów.

 

Stabilność trwałość i niezmienność cechują żywioł ziemi (prithiwi). Podtrzymuje on wszystkie istoty żyjące i nieożywione na swej powierzchni, zapewnia wzrost i rozbudowę. Elementami ziemi w ludzkim ciele będą więc kości, chrząstki, paznokcie, mięśnie, ścięgna, skóra i włosy.

 

Tych pięć podstawowych elementów kondensuje się w ciele człowieka do trzech zasad (nazywanych także temperamentami czy humorami) znanych jako tridosza: wata, pitta i kapha. Dosza oznacza „to co się zmienia" ponieważ te dynamiczne siły nieustannie poruszają się w aktywnym bilansie, utrzymując organizm przy życiu. Zawiadują wszystkimi funkcjami ciała, umysłu i świadomości; sterują procesami tworzenia się, życia i niszczenia tkanek ciała oraz usuwaniem zbędnych produktów rozkładu z ciała. Tridosza są zatem fundamentem psychosomatycznej egzystencji człowieka. Według ajurwedy:

 

„Każdy człowiek posiada własną indywidualną egzystencję, ale nikt z nas nie jest na tyle „wolny", by żyć niezależnie od całości – wszystko, co istnieje w zewnętrznym świecie, ma swój odpowiednik w zewnętrznym świecie każdego z osobna. W zmienione formie, obecna jest w nim każda kosmiczna siła." s.20

 

Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element jest to prana. Prana to siła życiowa, energia witalna.

 

„Wata, pitta i kapha, te trzy dosze w stanie równowagi dają ciału życie, a zaburzone mogą je zniszczyć" Asztanga Hridaja I.6 s. 35

 

Ajurweda to rodzaj medycyny który skupia się nie tylko na leczeniu dolegliwości, ale przede wszystkim na zapobieganiu chorobom. Najważniejszy jest więc tutaj pokarm. Pokarmem nie jest tylko to co spożywamy, ale również to co widzimy i wdychamy, bo to stanowi pokarm dla prany. Ajurweda kładzie ogromny nacisk na prawidłowe odżywianie, bez niego żadne inne metody leczenia nie przyniosą efektu. Zalecane jest spożywanie przede wszystkim potraw wegetariańskich, diecie opartej na naturalnych produktach, pożywieniu wzrastającym w harmonii z naturą, gotowanym w prawidłowy sposób. Ajurweda podaje konkretne wskazówki dotyczące odżywiania dla poszczególnych typów psychosomatycznych; określa również zasady przygotowania posiłków, optymalną porę i sposób ich spożywania, tak by przez długie lata cieszyć się czystością i sprawnością układu pokarmowego.

 

W książce Moniki Ptak znajdziecie dokładnie opisane wszystkie składniki z których przygotowujemy nasze jedzenie: warzyw, owoców, przypraw, ziół czy nabiału. Kto i kiedy powinien je spożywać, na co pomagają a czemu szkodzą i co najważniejsze z czym można je jeść. Nie wszystkie bowiem produkty możemy ze sobą łączyć. Np karygodne jest łączenie bananów z mlekiem o czym ja osobiście nigdy nie słyszałam, a bardzo lubię koktajl bananowy. Niewłaściwe dobrane składniki są dla naszego organizmu trucizną, dlatego ajurweda poleca również terapie oczyszczające (pańca karma) – pięć działań oczyszczających. Jest to głębokie oczyszczenie ciała z toksyn. Dzięki tej diecie ciało nabiera witalności a dosza są w równowadze.

 

„Ajurweda – medycyna indyjska" to fantastyczna książka do której osobiści będę często wracać. Napisana została bardzo przystępnym językiem. Nie martwcie się o dziwne skomplikowane nazwy tam się pojawiające. Autorka wszystkie pojęcia bardzo dokładnie wyjaśnia. Zawiera bardzo dużo interesujących informacji m.in. metody diagnozowania dolegliwości na podstawie wyglądu paznokci, ust, języka czy oczu; diet dla regulacji poszczególnych dosz; naturalnych lekarstw w kuchni czy domowe sposoby na drobne dolegliwości. Znajdziecie tutaj również informacje na temat aromatoterapii i chromoterapii.
Cały rozdział poświęcony Aktywności życiowej według ajurwedy. Każdego dnia, wata, pitta i kapha organizują dwadzieścia cztery godziny ludzkiego życia w dwóch etapach: dziennym i nocnym. Wszystko opisane jest bardzo fajnie, kiedy która część naszego ciała odpoczywa, kiedy jest odpowiednia godzina na posiłek i co powinniśmy zjeść, jak się relaksować i kiedy. Jedyne co mi się nie podoba to czas wstawania z łóżka. Idealne godziny to od 4 do 6 rano. Ciało wtedy jest lekkie, a umysł wypoczęty oczywiście przy założeniu, że poszliśmy odpowiednio wcześnie spać.

 

Wiedza o życiu opisana w tym rozdziale zawiera reguły postępowania w ciągu dnia i nocy a także w konkretnych porach roku, dowiemy się również jak zaspokajać naturalne potrzeby organizmu np. potrzeba ruchu czyli sport, potrzeba bliskości czyli seks i partnerstwo. Znajdziecie tutaj też rady na bezsenność trochę informacji na temat medytacji i jogi. Ciekawe informacje znajdą również kobiety w ciąży, gdyż opisany jest tu cały harmonogram odżywiania w tym okresie i potem po urodzeniu dziecka w czasie jego karmienia piersią.

 

Poznanie tej metody leczenia i zastosowanie ajurwedy w codziennym życiu na pewno pozwoli nam zminimalizować stres i czynniki sprzyjające popadnięciu w depresję. Prawidłowe odżywianie będzie miało wpływ na nasze ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Mam nadzieję, że udało mi się Wam przedstawić i przybliżyć trochę ajurwedy i zechcecie sięgnąć po książkę Moniki Ptak „Ajurweda – medycyna indyjska". Mi osobiście opisane metody bardzo się spodobały. Są proste i nie wymagają jakiś dziwnych produktów i zabiegów do stosowania, no może poza tym wstawaniem przed szóstą rano, ale i do tego można się przyzwyczaić. Zachęcam do lektury bo AJURWEDA TO KLUCZ DO ZDROWIA.

Ag.

Monika Ptak to kobieta, która przedstawia czytelnikowi coś, co do tej pory było mało znane – medycynę naturalną, która może zmienić życie każdego z nas.

 

Wydana w 2012 roku książka „Ajurweda. Medycyna indyjska. Tysiącletnia tradycja gwarancją twojego zdrowia" to zarówno poradnik jak i podręcznik medycyny. Pierwsze dwa rozdziały opowiadają o tym czym jest ajurweda, jakie są jej podłoża naukowe i filozoficzne a także o tym jak rozumieć pojęcia związane z tym zjawiskiem. Wymieniono tu ważne teksty medyczne, które stały się podstawą ajurwedy. W kolejnych rozdziałach pokazane jest to jak człowiek choruje. Okazuje się, że ciało, które czuje się fizycznie dobrze, wcale nie musi być zdrowe. Proces powstawania choroby to wiele złożonych czynników, które można zaobserwować na zewnętrznych zmianach ciała – po obejrzeniu języka, czy płytki paznokcia. Takie oglądanie swojego ciała jest pomocne, by zapobiegać chorobie. Oprócz tego o kondycji naszego ciała może nas poinformować nawet wygląd naszego oka czy ust. Książka zawiera też podpowiedzi, jak można samemu uleczyć chorobę. Dobrym sposobem jest dopasowanie diety, sposobu życia i zachowań do swojej bioenergii. Ostatni rozdział poświęcony jest różnego rodzaju dolegliwością, które można zawalczyć przy pomocy ajurwedy (a dokładnie doprowadzić organizm do równowagi, czyli zdrowia).

 

Książka bogata jest w tabele i rysunki. Są one bardzo dokładne i obszerne. Pomagają zobrazować to, co autorka chciała przekazać czytelnikowi, jak również zbierają ogól informacji w jedno miejsce. Ułatwia to czytanie – w razie potrzeby można wrócić do interesującego nas fragmentu i przypomnieć sobie najważniejsze rzeczy. Jeśli tabela dotyczy jedzenia, to zawiera nie tylko jego plusy, ale również minusy, podzielona jest według bioenergii (doszy) – pitta, wata, kapha. Dzięki temu każdy może odnaleźć to, czego akurat potrzebuje.

 

Książka podzielona jest na sześć części. Każda część posiada rozdziały, wyszczególnione w tekście dużymi literami, podrozdziały natomiast wyróżniono kapitalikami.

 

Poradnik ten jest napisany bardzo prostym językiem. Widać, że autorka ma wiedzę na temat, w którym się wypowiada i chce ją przekazać czytelnikowi tak, by zrozumiał jak najwięcej. Najtrudniejszy jest rozdział pierwszy, który traktuje o podstawach ajurwedy. Bez niego jednak nie można przejść dalej, bo nie zrozumiemy nic co dalej opublikowane.

 

Większość rzeczy, które w języku polskim mają swoje odpowiedniki zostało przetłumaczone. Wyrazy źródłowe, czyli w tym wypadku indyjskie, zaznaczono w nawiasach kursywą. W tym tkwi też pewien minus – czasem brak konsekwencji w tym oznaczeniu. Niektóre wyrazy nie są zaznaczone kursywą, co może nie jest błędem, ale nie wygląda estetycznie i powinno być to moim zdaniem poprawione. Nie przeszkadza to w odbiorze ogółu.

 

Moim zdaniem książka jest ciekawa i pouczająca. Sama sprawdziłam na sobie, że organizm wcale nie musi czuć się źle, by chorować, dlatego w stu procentach wierzę autorce. Nie mogę zresztą kwestionować jej wiedzy – po tym jak przedstawiła ajurwedę widać, że zna się na rzeczy. Książka napisana została z pasją, co czuć na każdej stronie. Dodatkowo tabele i rysunki są miłym zaskoczeniem, a przy okazji wielkim ułatwieniem.

 

Komu mogę polecić książkę Moniki Ptak? Osobą otwartym na świat, interesującym się innymi kulturami i nowościami – bo ajurweda jest nowością w realiach polskich. Jeśli jednak interesujesz się własnym zdrowiem i nie bagatelizujesz sygnałów, które wysyła do ciebie twój organizm, powinieneś sięgnąć po tę książkę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!