Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krótkie Pożegnanie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 98% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 89% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Krótkie Pożegnanie | Autor: Mariusz Czubaj

Wybierz opinię:

Helluo_librorum

Propozycja nie do odrzucenia.

 

  Pozostawienie niełatwej przeszłości za sobą i próba prowadzenia nowego, spokojnego i pozbawionego niespodzianek życia to scenariusz, w którym wiele osób chciałoby się widzieć. Nie jest to jednak łatwe, bo przeszłość, szczególnie ta najgorsza, zawsze prędzej czy później da o sobie znać.

 

Błażej Janczar, były policjant, prowadzi sklep z płytami winylowymi. Nie wychyla się, opiekuje się psem, próbuje tworzyć związek z początkującą stand-uperką i nie myśleć o wydarzeniach, które zaprowadziły go do miejsca, w którym się teraz znajduje. Jego życie można by określić mianem nudnego, aż do momentu, w którym otrzymuje zaskakującą propozycję. Dostaje trop, który może pomóc mu w odnalezieniu zabójcy siostry i możliwość schwytania sprawcy. Dla byłego policjanta, w którym poczucie sprawiedliwości jest mocno zakorzenione, to okazja do zmierzenia się z wyrzutami sumienia i demonami przeszłości. Zgadza się więc i rozpoczyna poszukiwania.

 

Akcja powieści rozgrywa się bardzo niespiesznie. Nie znajdziemy tu szybkiego tempa i dynamicznych zwrotów akcji. Bohater ujawnia intrygę krop po kroku, sprawdza tropy, które często okazują się mylne, analizuje i wspomina. Akcja powieści jest rozciągnięta w czasie, choć nie jesteśmy w stanie określić, jak bardzo. W efekcie powstaje historia ciekawa, pozbawiona niepotrzebnych dłużyzn i napisana zgrabnym, przystępnym językiem, choć nieco przerysowana.

 

Trudno zamknąć powieść Czubaja w ciasnych ramach jednego gatunku. Najbliżej jest jej do kryminału utrzymanego w tendencji noir, przedstawiającego mroczny i melancholijny świat, sportretowany jednak w pełen ironii sposób. W „Krótkim pożegnaniu” można jednak odnaleźć również elementy powieści drogi. Główny bohater nieustannie podąża za nowymi tropami, podróżuje po Polsce próbując zebrać wszystkie elementy układanki. Niebezpieczny świat, z którego chciał uciec, na nowo go wciąga. „Krótkie pożegnanie” to także powieść pełna refleksji. Szukanie zabójcy siostry to okazja do rozważań nad własną przeszłością, którą główny bohater zaraża również czytelnika. Wreszcie, książka zdaje się być momentami pewnym manifestem poglądów politycznych autora, w którym główny bohater staje się alter-ego pisarza.

 

Mariusz Czubaj, jak to ma w zwyczaju, mocno osadził bowiem akcję swojej powieści we współczesnej Polsce, zawierając w niej wiele odniesień do bieżących wydarzeń. Są one pretekstem do uszczypliwych, ale i celnych komentarzy na temat naszej rzeczywistości. W pewnych momentach wspominanie o sympatiach i antypatiach politycznych głównego bohatera staje się jednak nieco zbyt nachalne i niepotrzebne, wtrącane w nieodpowiednich momentach. Niektóre z tych wtrętów zdradzają wręcz pogardę dla odmiennych poglądów, na co w utworze literackim nie powinno być miejsca. Jest to jednak tylko kilka momentów powieści, które na szczęście nie odbierają całej przyjemności z lektury.

 

Powieść Czubaja to także obraz współczesnej warszawskiej Pragi i pełnych refleksji na temat zachodzących w niej zmian. Jest pełna melancholii, tęsknoty i wspomnień tego, co przeminęło i nigdy nie wróci. Ten nastrój udziela się czytelnikowi podczas lektury i sprawia, że on sam zaczyna snuć refleksje o współczesnym świecie.

 

„Krótkie pożegnanie” nie jest typową historią o zbrodni i poszukiwaniu jej sprawcy ani o zemście. Więcej tu kontemplacji i rozważań niż wartkiej akcji. Trup nie ściele się gęsto, nie jest krwawo ani brutalnie. Dominujące w tej powieści są emocje, walka z demonami przeszłości, refleksja i zanurzanie się we wspomnieniach. Zbrodnia, o której czytamy jest jedynie dla autora pretekstem do poruszenia niektórych tematów. Książkę Mariusza Czubaja nie tyle się czyta, ile przeżywa, a emocje, które pojawiają się podczas lektury, pozostają czytelniku na długo.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial