Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Na Zboczu Góry

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Ewa Bauer
 • Gatunek: Thriller
 • Liczba Stron: 360
 • Rok Wydania: 2024
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788367173797
 • Wydawca: Prozami
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Zboczu Góry | Autor: Ewa Bauer

Wybierz opinię:

Helluo_librorum

Nieudany eksperyment

 

  Wspólne życie, perspektywa założenia rodziny i kupna pierwszego własnego mieszkania, wymarzona podróż przedślubna – czy życie może wyglądać piękniej? Niestety, to co dobre, szybko się kończy, a wyczekiwany wyjazd szybko może przerodzić się w największy koszmar.

 

Magda i Michał są bodaj najszczęśliwszą parą na świece. Wkrótce mają rozpocząć nowe życie jako małżeństwo, przedtem jednak wybierają się w podróż przedślubną, której częścią jest pobyt w malowniczej hiszpańskiej miejscowości. Jeden dzień pobytu para postanawia spędzić na wycieczce w góry, eksplorując znajdujące się tam jaskinie. Ekscytująca przygoda szybko jednak traci swój urok, kiedy Magda i Michał gubią orientację w terenie i nie potrafią wrócić z jaskini. Gdy nieznajomy mężczyzna zamieszkujący górską chatę na uboczu oferuje im pomoc w odnalezieniu drogi, postanawiają ja przyjąć. Nie wracają już jednak do hotelu, a po kilku dniach bez kontaktu ich bliscy zgłaszają zaginięcie. Rozpoczynają się poszukiwania z udziałem polskiej i hiszpańskiej policji oraz prywatnego detektywa. Czy ekipie poszukiwawczej uda się jednak dotrzeć do górskiej chaty?

 

„Na zboczu góry” to debiut autorki w tym gatunku. Do tej pory pisała wyłącznie powieści obyczajowo-psychologiczne. I to widać, bowiem emocji jest tu stosunkowo mało. Aż jedną trzecią książki musimy czekać na to, aby główny wątek wreszcie się rozpoczął. Pierwsze sto stron to opowieści o głównych bohaterach, historii ich życia, tym jak się poznali, gdzie pracują, jak bardzo się kochają. Ta nadmiernie rozbudowana ekspozycja, choć pozwala poznać protagonistów, nie wnosi niczego do fabuły i szybko zaczyna nużyć. Kiedy zaś wreszcie przestajemy skupiać się na przeszłości bohaterów, a autorka pozwala w końcu swoim bohaterom wyjechać w ich wymarzoną podróż, nie jest dużo lepiej. Splot mało prawdopodobnych zbiegów okoliczności, nielogicznych zachowań i znaków ostrzegawczych, które bohaterowie zupełnie ignorują sprawia, że dość trudno traktować czytaną treść poważnie.

 

Pomimo całych partii tekstu opowiadających o głównych bohaterach, ich rysy psychologiczne nie są zanadto rozbudowane. Są oni przedstawieni dość powierzchownie i jako czytelnicy na ogół nie mamy wglądu w ich myśli i emocje. Na pierwszy plan wysuwa się dziecinność Magdy i beztroska obojga, która sprowadza na nich kłopoty. Również czarny charakter powieści nie doczekał się od autorki zbyt wielkiej uwagi, wiemy o nim niewiele, przez całą historię jest tylko pewnym symbolem, bez własnej osobowości. Relacje między bohaterami są powierzchowne, a dialogi między nimi płytkie i niewiarygodne.

 

Eksperyment, w ramach którego Ewa Bauer spróbowała napisać powieść w niepróbowanym dotychczas przez siebie gatunku okazał się nieudany. Autorka nie poradziła sobie z zadaniem, jakiego się podjęła. Jej książki nie można być może określić mianem nudnej, wiele brakuje jej jednak do prawdziwego thrillera psychologicznego. Mało dynamiczna akcja, brak napięcia podczas lektury i postaci pozbawione rozbudowanego portretu psychologicznego sprawiają, że powieść Ewy Beuer nie może się równać z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Autorka skupiła się na elementach zupełnie nieistotnych, całkowicie pomijając to, co w thrillerze naprawdę ważne – dreszcz emocji i niepewności. I choć jej pomysł był dość ciekawy, to jednak został przyćmiony przez nadmierne rozwlekanie nieistotnych wątków.

 

Być może książka spodoba się fanom dotychczasowej twórczości autorki oraz tym, którzy nie mają dużego doświadczenia z gatunkiem thrillera psychologicznego. Osobom, które szukają jednak mocniejszych wrażeń i mają za sobą lekturę innych powieści z gatunku, „Na zboczu góry” może jednak nie wystarczyć. Pomysł na powieść był jednak obiecujący, więc być może kolejne spotkanie autorki z tym gatunkiem dostarczy nam już o wiele lepszych wrażeń.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial