Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Na Krawędzi

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Krawędzi | Autor: Ruth Mancini

Wybierz opinię:

anodrox

  Thriller psychologiczny „Na krawędzi” Ruth Mancini skutecznie zaabsorbował moją uwagę. Lubię ten gatunek literacki, pewnie z powodu niedoboru innych źródeł adrenaliny w moim życiu. Nie wszystkie thrillery jednak spełniają moje oczekiwania, często wydają się powtarzalne i sztampowe. Ale też często autor, czy autorka tworzą zaskakującą fabułę, wymyślają skomplikowaną intrygę, czasem wyobraźnia autora/autorki biegnie torami trudnymi do przewidzenia. I tak właśnie jest w książce Ruth Mancini „Na krawędzi”.

 

Czy wiecie, co to jest grooming? Według definicji, grooming polega na podejmowaniu działań przez osobę dorosłą mających na celu zaprzyjaźnienie się i nawiązanie więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później je seksualnie wykorzystać. Obrzydliwe, prawda? Ale nie zmienia to faktu, że tego typu zbrodnia świetnie funkcjonuje we współczesnym świecie, również na terenie Polski. Obecnie, dzięki różnego rodzaju zajęciom w szkołach, dzieci są przygotowywane na dostrzeganie tego typu zagrożeń ze strony dorosłych i świadome istniejących niebezpieczeństw szybciej i łatwiej mogą rozpoznać w odpowiednim momencie zagrażające im przestępstwo. Dzieci są jednak bardzo niewinne, naiwne i ufne, a przestępcy przebiegli i podstępni, więc niestety osoby małoletnie nadal są narażone na zostanie ofiarą groomingu. Zwłaszcza w krajach, gdzie zajęcia szkolne uświadamiające dzieciom „zły dotyk” są istotnie ograniczane. W czyim interesie? Przestępców? Takie postępowanie znacznie ułatwia życie pedofilom oraz twórcom pornografii dziecięcej.

 

Główną bohaterką i jednocześnie narratorką powieści Ruth Mancini „Na krawędzi” jest Tate Kinsella, która jak sama o sobie mówi, jest „trzydziestoośmioletnią aktorką bez pracy, łamane przez dorywczą asystentką, łamane przez chłopcem na posyłki.” Ponadto, mieszka sama z kotem. I pewnego grudniowego poranka, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Tate zostaje aresztowana pod zarzutem morderstwa kobiety, która, jak twierdzi policja, była żoną jej szefa, Dana, a Tate przyznawała się do romansu z nim, więc jest główną podejrzaną. Tate jest tymczasową pracownicą francuskiego banku CPF z oddziałem w Londynie, zlokalizowanym w dwudziestopięciopiętrowym biurowcu 225 Eastcheap. To właśnie tam zginęła kobieta, która według słów Tate popełniła samobójstwo skacząc z dachu budynku, a według policji została przez Tate zamordowana. Czy jednak na pewno?

 

Tate dostaje adwokatkę, obrończynię z urzędu, której opowiada swoją wersję wydarzenia, zgodną z tą, którą zeznała policji. Niestety, policja wkrótce podważa jej prawdziwość, wskazując na wiele nieścisłości w zeznaniach Tate. Ale policja nie posiada również niepodważalnych dowodów na sprawstwo Tate, jedynie mało wiarygodne poszlaki. Sarah walczy o udowodnienie niewinności Tate, i… I teraz dopiero się zaczyna jazda bez trzymanki, czyli pełna intryg, zwrotów akcji i trzymająca w napięciu powieść Ruth Mancini „Na krawędzi”.

 

Nie jest to jedynie thriller. Powieść ta porusza również kilka ważnych społecznie problemów, a wśród nich właśnie „grooming”, o którym już wspominałam, a także problemy i dylematy związane z cierpieniem ludzi chorych na terminalne, nieoperacyjne i wyniszczające organizm odmiany raka.

 

Wątki te wplecione w fabułę powieści mają z nią ścisły związek i nadają jej specyficznego smaczku grozy i tragizmu jej głównych postaci. Powieść ta kładzie nacisk na przyjaźń, siostrzańskie, wzajemne wsparcie między kobietami, ich solidarność w walce o siebie nawzajem. I kto by pomyślał, że kilka, początkowo zupełnie nieznanych sobie kobiet będzie walczyła jak lwice na rzecz swoich duchowych sióstr. A ich orężem będzie perfekcyjnie zaplanowana i zrealizowana zemsta, coś, czym od wieków kobiety walczyły o siebie i swoich najbliższych, i co tkwi w ich naturach i jest wyssane z mlekiem matki, a także, co, jak twierdzili już starożytni Rzymianie, jest rozkoszą bogów. Taka kobieca determinacja oraz mobilizacja sił do realizacji wspólnie wymyślonej intrygi z pewnością musi odnieść sukces. I odnosi, co często pokazuje historia ludzkości. Dlaczego tutaj miałaby zawieść? Zatem, nie zawodzi. Chcecie sami się o tym przekonać?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial