Okładka wydania

Autobiografia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Autobiografia | Autor: Krzysztof Kieślowski

Wybierz opinię:

Scathach

Krzysztof Kieślowski, to postać niezwykła. Utalentowany, wizjonerski, z jasno sprecyzowaną wizją tego, co chciał osiągnąć. Po dziś dzień jego filmy uchodzą za arcydzieła, a nieśmiertelny Dekalog, staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń.

 

Wznowiona przez wydawnictwo Znak Autobiografia Kieślowskiego, stanowi zapis jego rozmów z Danutą Stok. Losy tej książki są niezwykłe – wywiady przeprowadzone z reżyserem, przeznaczone zostały do wprowadzenia na zachodnim rynku w wersji książkowej – z obfitymi przypisami wyjaśniającymi polskie realia opisywanych czasów.

 

Po czasie, publikacja trafiła także na nasz rodzimy rynek – niestety, przy wydaniu zrezygnowano z objaśnień, które dla młodszego pokolenia Polaków wydają się dziś nieodzowne – coraz częściej bowiem nie wiemy nic albo bardzo niewiele o opisywanych czasach. Na szczęście, wciąż jesteśmy w stanie wydobyć z tekstu to, co najważniejsze – z łatwością wejrzymy w bogatą reżyserską wyobraźnię.

 

Tym prostsze jest to z tego powodu, że z książki wycięte zostały pierwotne pytania dziennikarki. Pozostają one w sferze niedopowiedzeń, są niewidzialnym zapleczem, dzięki któremu Kieślowski z łatwością może snuć refleksje o sobie samym – o swoim życiu prywatnym, czasach młodości, uwielbianej pracy, karierze na szeroką, międzynarodową skalę, docenionej dwoma nominacjami do Oscara oraz trzema do Złotej Palmy. Reżyser trylogii Trzy kolory, opowiada o sobie ze sporą dawką autoironii – przywołuje wydarzenia zabawne, anegdotyczne, wykazując się przy tym wielkim dystansem do siebie samego oraz sporym poczuciem humoru, które to w jego filmowych produkcjach często bywało zakryte.

 

Dzięki tej książce poznajemy Kieślowskiego od zupełnie nowej strony: wchodzimy za kulisy jego produkcji, poznajemy zaskakujące wypadki z ich tworzenia. Szeroko komentowane i bardzo doceniane filmy, zaczynamy dostrzegać z zupełnie nowej perspektywy. To krótkie wyznanie, jakim jest owa publikacja, umożliwia nowe spojrzenie, odarcie legendy Kieślowskiego ze stereotypów.

 

Książka podzielona jest na pięć zasadniczych rozdziałów, które poprzedza Epigraf, stanowiący odautorskie spojrzenie na pracę reżysera w całościowym ujęciu.
Kolejne rozdziały są zapisem przeżyć dzieciństwa, pierwszych kontaktów z filmem, życiem rodzinnym. Reżyser analizuje swoje filmy dokumentalne i podkreśla, że w pewnym momencie zbyt natarczywie zaczęły one wkraczać w jego intymność, z powodu czego zrezygnował z ich produkcji. Płynnie przechodzi Kieślowski do analizy swoich filmów fabularnych, a stąd blisko już do rozważań o szeroko pojętej sławie, sukcesie, popularności. Rozmową wieńczącą tę publikację jest wywód o trylogii Trzy kolory.

 

Nie sposób ukryć, że książka ta jest pozycją obowiązkową dla osób zafascynowanych niezwykłą postacią, jaką jest Krzysztof Kieślowski. Jego wpływ na polską kinematografię jest nie do ocenienia. Każda osoba mniej lub bardziej zainteresowała filmem, powinna poznać życie tego człowieka, jego poglądy, przekonania i charakterystyczne poczucie humoru.

 

Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial