Okładka wydania

Astrocalendarium 2013

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Astrocalendarium 2013 | Autor: Krystyna Konaszewska Rymarkiewicz

Wybierz opinię:

Patrycja Dorabialska

Astrologia jest od wieków częścią cywilizacji ludzkiej. W dobie religii politeistycznych była ściśle powiązana z kwestiami religijnymi. Chrześcijaństwo traktuje astrologię jako zabobon stojący w sprzeczności z ideą wolnej woli człowieka. Chęć odszyfrowania kodu przyszłości, dopasowania swoich działań do tego, co jest zapisane w gwiazdach, mimo religijnego zakazu, nie słabnie. Przeciwnie, kultura masowa obfituje w oferty zaspokojenia tej namiętności, która każe nam szukać odpowiedzi na pytanie: co będzie? Horoskopy mają tylu zwolenników, co przeciwników. Zazwyczaj uważamy, że horoskopy dające dokładne informacje i zalecenia są wymyślane przez kreatywnych redaktorów, a te ogólne są tak uniwersalne, że ich trafność jest banalna i zależy w zasadzie bardziej od postawy adresata niż układu planet.

 

Książka Astro Calendarium 2013 autorstwa Dr Krystyny Konaszewskiej- Rymarkiewicz może być ciekawa nawet dla ludzi, którzy nie interesują się horoskopami. Przybliża ona najważniejsze zagadnienia z dziedziny astrologii, dając jednocześnie jasno do zrozumienia, że uwzględnienie wpływu planet na życie Ziemian nie odbiera nam podmiotowości, będąc „tylko" czynnikiem wzmacniającym pewne tendencje, sprzyjającym bądź utrudniającym działanie człowieka w określonych obszarach. Dobrze oddaje to podejście cytat na stronie tytułowej autorstwa Witolda Gombrowicza: „Człowiek sam sobie wykuwa los. Decyduje charakter, świadomość, wiara – nie ślepe i ciemne fluidy. Każde życie ludzkie, każda nasza przygoda jest trochę niejasna i tajemnicza". Postawa wobec astrologii, którą proponuje autorka Astro Calendarium daje miejsce na racjonalne, aktywne podejście do życia człowieka, nie odzierając go zarazem z tajemnicy. Mnogość wpływów którym podlega człowiek, nawet jeśli każdy z nich dałby się szczegółowo i racjonalnie opisać sprawia, że przygoda zwana życiem jest wciąż interesująca i tajemnicza. Wiedza, jaką proponuje Astro Calendarium ma pomóc uchylić rąbka tajemnicy odnośnie tego, co do tego zbioru wpływów wnoszą planety naszego Układu Słonecznego w swojej wzajemnej dynamice, symbolice i relacji do Słońca i Księżyca.

 

W krótkim wstępie oraz końcowej części książki zawarte są przystępne i rzeczowe informacje, obejmujące wyjaśnienia podstawowych symboli i pojęć z zakresu astrologii, takich jak kwadratura, sekstyl, tranzyt, pola horoskopowe, a także objaśnienie genezy i znaczenia znaków zodiaku, ogólnie ujętych wpływów poszczególnych planet, konsekwencji ich wzajemnego położenia itp. Znajdziemy również tabele obrazujące roczny ruch planet względem Słońca w danym znaku, jak i wiele cennych wskazówek przystępnie i zwięźle opisujących zasady ustalania horoskopu. Dla lubiących planowanie i podsumowania są też miejsca na własne notatki, które można zrobić na początku i końcu miesiąca oraz każdego dnia.

 

Astro Calendarium jest jednak przede wszystkim przewodnikiem astrologicznym na każdy dzień roku, opisującym ogólnie ujęte konsekwencje przewidywanego na dany dzień układu planet. Na przykład Dzień Kobiet będzie w nadchodzącym roku zgodnie z Astro Calendarium szczególnie sprzyjający: „[...] w godzinach rannych sygnalizowany sekstyl Saturna do Plutona [...] Tranzyt ten powtórzy się w tym roku we wrześniu, uściślając 21 września. Wpływa przede wszystkim na wzrost umysłowej dyscypliny i koncentracji. [...] jest to okres wzrostu siły wewnętrznej na pokonanie wielu trudności [...] Tranzyt szczególnie korzystny dla interesujących się matematyką i naukami przyrodniczymi i pracami badawczymi." Oprócz tego typu prognozy ogólnej czytelnik może każdego dnia, dzięki przyswojeniu odpowiednich symboli, sam zorientować się w tym, co w planetach piszczy.

 

Nie jestem osobą specjalnie zainteresowaną horoskopami, lektura Astro Calendarium 2013 była jednak dla mnie dosyć wciągająca. Plusem tej książki jest to, że czytelnik ma możliwość samodzielnego uzyskania orientacji w tym, jak na życie każdego z nas może oddziaływać układ planet.

 

Czytając Astro Calendarium odniosłam wrażenie, że celem autorki posiadającej tytuł doktora nauk przyrodniczych, jest odczarowanie astrologii. Chce ona zainteresować czytelnika tą dziedziną, zwracając jednocześnie uwagę na to, że tylko indywidualny horoskop uwzględniający nie tylko znak zodiaku, dokładną datę, czy godzinę przyjścia na świat, ale nawet współrzędne geograficzne może być potraktowany jako szczegółowa prognoza. Treść niniejszej ksiązki sama autorka radzi traktować zatem jako ogólny zarys. Co oferuje nam tak pojęta astrologia? Dużo, jeśli odpowiednio wykorzystana wiedza na temat ogólnych tendencji i wpływów związanych z energią planet może przyczynić się do pełniejszej realizacji zamierzeń i uniknięcia bądź złagodzenia kłopotów. O tym jednak każdy sięgający po tę książkę, do czego gorąco zachęcam, musi przekonać się sam.

 

Na zakończenie pragnę zaapelować do tych wszystkich, którzy obawiają się złych prognoz na nadchodzący rok. Proszę nie tracić ducha, biorąc pod uwagę przewidywania końca świata pod koniec 2012, każdy, nawet stosunkowo niekorzystny horoskop na 2013 rok powinien przysparzać optymizmu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial