Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wielojęzyczność

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wielojęzyczność | Autor: John C. Maher

Wybierz opinię:

Joanna Kietlińska

  Książka "Wielojęzyczność" autorstwa Johna C. Mahera, wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. To już 41. tom w serii "Krótkie Wprowadzenie", a jest to seria popularnonaukowa. „Wielojęzyczność” jest przystępnie napisanąi naprawdę interesującą pozycją. Autor podejmuje temat bardzo konkretnie, skupiając się na wielojęzyczności, rozumianej jako posługiwanie się co najmniej dwoma i więcej językami w sposób komunikatywny. Warto wspomnieć, iż tłumaczeniem książki zajęła się Weronika Szubko-Sitarek.

 

Publikacja pt. „Wielojęzyczność” oraz pozostałe tomy wydawane w serii „Krótkie wprowadzenie” zostały przygotowane przez ekspertów,związanych i skupiających się wokółUniwersytetu Oksfordzkiego. Zarówno niniejsza książka Johna C. Mahera, jak i pozostałe części tej serii, mają na celu przybliżyć odbiorcom zagadnienia współczesnego świata. A co najważniejsze, robią to w sposób przystępny i zrozumiały dla zainteresowanychtematyką laików.

 

John C. Maher w „Wielojęzyczności” podejmuje temat języka, ale również i przede wszystkim analizuje kwestię wielojęzyczności w sposób konkretny zrozumiały dla każdego.Choć przedstawia wszelkie informacje w sposób zwarty, to jednak sama książka jest ciekawa i wzbudza zainteresowanie odbiorcy.

 

Jak zauważa prof. Piotr Stalmaszczyk, którego recenzja znajduje się na okładce książki, Maher omawia praktyczne aspekty używania różnych języków zarówno w podróżach, w pracy, ale snuje refleksje nad tym, jak wielojęzyczność potrafi kształtować człowieka, jako jednostkę.

 

Maher odnosi siędo wpływu wielojęzyczności na całe społeczeństwa. Wskazuje, iż znajomość wielu języków i posługiwanie się nimi, prowadzić może do różnorodnych konfliktów wśród ludzi. Są to zarówno konfliktyspołeczne, jak i polityczne. Korzystanie z wielojęzyczności może również wpływać na relacje władzy, ale i prowokować dyskusje podczas zgłębiania kwestii języków narodowych, czy też urzędowych... Książka zdecydowanie porusza i zaznacza wiele innych ważnych tematów związanych z językiem.Wszelkie zagadnienia, które zostały ujęte w tym wprowadzeniu, mają na celu uzmysłowienie czytelnikowi, jak ważną rolę pełni wielojęzyczność, jak wzbogaca człowieka i sprawia, że jest on kreatywny i twórczy. Maher wręcz zachwyca się faktem, iż umiejętność posługiwania się kilkoma językamisprawia, iż umysł potrafi analizować różne kweste w sposób o wiele bardziej pełny i szeroki!

 

Książka "Wielojęzyczność" zwłaszcza dla osób, które nie są specjalistami w dziedzinie językoznawstwa, będzie pomocą w zrozumieniu tematu.Rozdziały nie są zbyt długie, choć dużo w nich danych i informacji, które wydają się szczegółowe, to jednak jako całość, jest typowym wprowadzeniem do tematu, który można zgłębiać szerzej. Służyć temu może bibliografia, również w książce dostępna.

 

„Wielojęzyczność” jest aktualną publikacją, a więc dane w niej zawarte z pewnością są sprawdzone i godne zaufania, a do tego ujęte bardzo interesująco, z pasją. Dodać warto, że sam autor jest profesorem lingwistyki na Międzynarodowym Uniwersytecie Chrześcijańskim w Tokio, ale ma również bardzo bogate doświadczenie naukowe. Przy tym również jest autorem wielu publikacji, z których korzystają zarówno studenci, jak i nauczyciele i zainteresowani tematem odbiorcy. Tłumaczka Weronika Szubko-Sitarek także jest ekspertem, jest anglistką i językoznawczynią, dlatego tłumaczenie z pewnością jest rzetelne.

 

„Wielojęzyczność” to bardzo potrzebna na rynku wydawniczym pozycja, zwłaszcza, że w dobie tak szybkiego rozwoju, a do tego naprawdę zwiększonej migracji, ludzie podróżują i korzystają ze znajomości języków obcych na co dzień i w stopniu niezwykle szerokim. Dobrze jest mieć więc również świadomość tego, jaki ma ta wielojęzyczność wpływ zarówno na samego człowieka, jak i na społeczeństwo w ogóle. Polecam!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial