Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Elantris

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Brandon Sanderson
 • Gatunek: Fantasy
 • Liczba Stron: 660
 • Rok Wydania: 2024
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788367793865
 • Wydawca: MAG
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Elantris | Autor: Brandon Sanderson

Wybierz opinię:

Michał Lipka

  „Elantris”, choć jest dziełem w zasadzie dość nowym, zyskała już status powieści niemal kultowej. W dodatku teraz wyszła w nowym wydaniu, zmienionym nieco, uzupełnionym i rozbudowanym. Więc kusiło, by po nią sięgnąć, tym bardziej, że sam opis brzmiał ciekawie i miał w sobie to coś. Z drugiej strony tak się złożyło, że ja osobiście nie przepadam za Sandersonem, często rozczarowuję się mniej lub bardziej, bo nawet jak biorę te jego potencjalnie dojrzalsze prace, mam wrażenie jakbym czytał młodzieżówkę. Dlatego na początku wahałem się, czy sięgnąć po książkę, czy nie. Ostatecznie jednak, jak widać ciekawość przezwyciężyła wątpliwości i muszę przyznać, że warto było. Z drobnymi minusami, jednak w ostatecznym rozrachunku spotkanie z „Elantris” wypadło pozytywnie i okazało się jednym z najprzyjemniejszych moich doświadczeń z prozą Sandersona.

 

Elantris było kiedyś piękne, bogate, potężne i pełne magii. Ale to było kiedy. Teraz to ruina, zgnilizna, rozpad. Magia zawiodła, wszystko się posypało, i każdy woli unikać tego miejsca. Ale niestety, nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić. Otóż mająca zawrzeć polityczne małżeństwo księżniczka odkrywa, że jej przyszły mąż nie żyje. Księżniczka zamierza więc odkryć, co się z nim stało i…

 

„Elantris” jest powieścią, która nadaje się i dla fanów fantasy, którzypragną zamkniętej opowieści na raz, bez wchodzenia w długi cykl, jak i dla tych, którzy mają ochotę na epicką serię, która zajmie im wiele czasu. Pewnie brzmi to dziwnie, ale w rzeczywistości sprawa jest prosta. Chodzi o to, że ta wydana po raz pierwszy w 2005 roku powieść, jak dotąd nie doczekała się kontynuacji z prawdziwego zdarzenia, choć o ciągu dalszym mówi się od lat. Śmiało można zatem przyjąć, że to jednotomowa, zamknięta historia, która nie wymaga od czytelnika niczego więcej. zarazem jednak „Elantris” pozostaje częścią większego świata fantasy: zresztą samo w sobie ma jeszcze dwa dodatki – opowiadanie „The Hope of Elantris” i nowelkę „Dusza cesarza”. Wszystko to jednak stanowi zaledwie niewielką część uniwersum „Cosmere”, w skład którego wchodzą cykle „Z Mgły Zrodzony”, „Archiwum Burzowego Światła” i „Siewca Wojny”. Obok tego jest też parę pobocznych rzeczy, więc w ostatecznym rozrachunku cała seria rozrasta się do imponujących rozmiarów. Dzięki temu czytelnik, którego niniejsza książka kupi, będzie miał czego szukać i co czytać. Ale wróćmy do „Elantris” jako takiego.

 

Jaka jest to książka? Stylistycznie całkiem przyjemnie napisana: lekko, prosto, czasem z ciężarem czy epickich rozmachem, czasem uderzająca w bardziej przyziemne, zwyczajne i skupione na postaciach tony. W efekcie i ci, którzy lubią young adult, i ci szukający jednak czegoś dla starszych mogą znaleźć tutaj coś dla siebie. Jeśli chodzi o treść, fabuła jest typowa, ale całkiem sprawnie poprowadzona, pełna akcji, przygód, niezwykłości, a czasem i emocji oraz mroku. Wiadomo, zdarzają się Sandersonowi dłużyzny i zbędne momenty, ma czasem problemy z tempem, z wyważeniem akcji, ale jednocześnie potrafi wciągnąć, urzec i pokazać przyjemną literacką magię. Do tego postacie zaludniające powieść – postacie wyraziste i zostające w pamięci, a czasem i sercu odbiorcy – może są i prosto przedstawione, ale w tej prostocie jest metoda.

 

Oczywiście nie można także zapomnieć o samym wydaniu, bo to jak zawsze jest doskonałe, oparte na jubileuszowej edycji wydanej swego czasu na dziesięciolecie premiery „Elantris”. W środku na fanów czeka więc cała masa dodatków: już w samej treści kilka rzeczy zostało bardziej klarownie wyłożonych, autor dodał też kilka nowych scen, a całość została przeredagowana, więc jakościowo wypada lepiej, niż w chwili debiutu. Do tego mamy nowy epilog, kilka słów od autora, a przysłowiową kropką nad i staje się wydanie w twardej oprawie, z nowymi kolorowymi mapami i bardzo ładną oprawą graficzną.

 

W skrócie: warto, jeśli lubicie fantasy. „Elantris” to powieść podana z rozmachem, w prosty, ale jednocześnie dopracowany i barwny pod względem kreacji świata sposób. Rzecz dla fanów, ale nie zmienia to faktu, że pozostaje zdecydowanie lepsza od całej masy współczesnej literatury gatunkowej.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial