Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących
×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/43993

Okładka wydania

Spójrz Na Świat Inaczej

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Spójrz Na Świat Inaczej | Autor: Piotr Klimek

Wybierz opinię:

Tulliana

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób patrzysz na swoje otoczenie.

 

  Czy zdarza ci się czasem zastanawiać nad sensem swojego istnienia? Czy chcesz prowadzić bardziej efektywną relację z otoczeniem? Czy zależy ci na tym, aby wzmocnić poczucie własnej wartości? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i podobne pytania, z pełnym przekonaniem zachęcam cię do lektury poradnika Piotra Klimka pt. ,,Spójrz na świat inaczej”.

 

Książka została zaklasyfikowana jako poradnik filozoficzny, ale ja nazwałabym go czymś w rodzaju przewodnika z zakresu socjologii, psychologii, pedagogiki, choć oczywiście można znaleźć tutaj sporo uwag natury egzystencjalnej i ontologicznej. Recenzowana tutaj książka nie jest może utworem jakimś przełomowym, zaskakującym – znalazłam tutaj dużo popularnych zaleceń psychologów odnośnie zarządzania swoimi emocjami, wzmacniania poczucia własnej wartości, twórczych sposobów odkrywania własnej tożsamości i sensu istnienia. Książka pt. ,,Spójrz na świat inaczej” składa się ze wstępu i ośmiu rozdziałów głównych. Dzięki temu poradnikowi można nauczyć się lepiej zrozumieć swoje otoczenie, spojrzeć w nowy sposób na otaczającą nas rzeczywistość. Wnikliwa lektura książki pomaga zrozumieć czytelnikom, na czym tak właściwie polega siła równowagi, co składa się na naszą samoocenę, i czym są nasze życiowe role.

 

Zaletą recenzowanej tutaj publikacji jest to, że autor nie unika poruszania tematów trudnych, kontrowersyjnych np. ograniczeń ludzkich, walki ze stereotypami, fałszywymi celami, brakiem pewności siebie. Poradnik być może wzbogaci również waszą wiedzę w tematach związanych z wampirami energetycznymi, syndromem narzekania, dezinformacyjnym społeczeństwem. Rzecz jasna każdy zaczerpnie z tej książki inne treści, inne wartości, ale moim zdaniem najbardziej godne uwagi i wdrożenia w życie codzienne są rady i wskazania autora zawarte w rozdziale siódmym oraz ósmym. Te części książki zawierają ciekawe rady dotyczące np. wyrzucania zbędnego balastu, sprawdzonych sposobów na unikanie porażki, wyznaczania twórczych celów, działania, które pozwala przynieść sprawcy spodziewane efekty.

 

Misją autora (o czym można szczegółowo poczytać w ósmym rozdziale książki) jest uzmysłowienie czytelnikom, co to znaczy właściwe postrzeganie rzeczywistości oraz odnajdywanie inspiracji w codziennych zmaganiach. W opinii autora, aby wieść wartościowe, satysfakcjonujące nas życie należy zdawać sobie sprawę z różnych układów w otoczeniu, opanować złość i gniew, rozżalenie. Aby coraz efektywniej prowadzić współpracę z otoczeniem, warto wyznaczyć sobie cele, mieć alternatywy postępowania w przypadku nagłych przeciwności losu, podchodzić do codziennych zdarzeń z właściwym dystansem.

 

Książka daje cenne wskazówki, jak być gotowym na różne niepowodzenia i wychodzić z nich z sukcesem, jak odrzucać ograniczenia i dokonywać właściwych wyborów, jak doceniać każdy dzień życia. Receptą na rozwiązanie wielu problemów z naszego codziennego życia może być powstrzymywanie się od krytyki, prowadzenie zdrowego trybu życia, bycie cierpliwym, empatycznym, jak również chęć do tworzenia w otoczeniu dobrych nawyków. Książka zawiera sporo cytatów motywacyjnych, schematów np. pętli postrzegania rzeczywistości, zaleceń natury moralnej bez zbytniego przekonywania do tej, czy innej koncepcji filozoficznej.

 

Książkę Piotra Klimka czyta się szybko, bardzo przyjemnie, choć nie jest to lektura na jedno popołudnie, wymaga wnikliwej analizy i wcielania w życie zawartych w niej wskazówek. Jeśli nie przepadasz za skomplikowanym językiem filozoficznym i szukasz czegoś, co ma związek z tą dziedziną, ale dotyczy również tematów poruszanych w psychologii, socjologii a nawet pedagogice, z pewnością ta właśnie lektura przypadnie ci do gustu. Nie znałam wcześniej twórczości Piotra Klimka i mam mieszane odczucia odnośnie publikacji wydawnictwa NOVAE RES, ale tym razem ich książka była dla mnie miłą niespodzianką. Zachęcam do przeczytania i analizy tego właśnie poradnika.

IDA

  Podtytułem tego poradnika jest "Odkryj rzeczywistość, która zależy wyłącznie od Ciebie". To taka mała podpowiedź już na wstępie, bo zasady są naprawdę mało skomplikowane, ale my - jako ludzie - lubimy sobie czasem utrudniać życie. Często zupełnie bezwiednie, ale bywa też, że zbyt głęboko wchodzimy w problemy, na jakie nie mamy wpływu, zapominając jednocześnie o tym, co do nas należy.

 

Jedną z takich rzeczy jest przeżywanie - zbyt intensywne i czasochłonne - wiadomości z mediów. Wszechobecny dostęp do nich, pozornie może ułatwiać codzienność, ale kiedy zagłębimy się w temat, okaże się, że zwyczajnie przeszkadzają nam w życiu. 

 

Autor rozpoczyna swoją książkę od ważnych słów Dalajlamy i nie można ich tutaj nie przytoczyć:

 

"Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości".

 

Każdy z nas zderzył się kiedyś z tak zwanymi "realiami życia. A jeśli tak, jak pisze autor są to wyłącznie schematy narzucane przez innych? Zachęca nas nie tylko do przejęcia świadomej kontroli swojego stosunku do rzeczywistości, ale też pozostanie na zawsze "dorosłym dzieckiem", pełnym optymizmu, działającym samodzielnie i wykorzystującym korzystny potencjał zdarzeń.

 

Istnieje tak zwany efekt "ławicy ryb", który sprawia, że pod wpływem tłumu zatracamy swoją indywidualność. Pamiętajmy o tym, bo taka ławica może być prowadzona przez nieodpowiednich ludzi, a my zyskując w niej pozory spokoju i bezpieczeństwa, tracimy unikalność. Relacje muszą być zdrowe, dla Ciebie osobiście. Ciągłe pouczanie i wydawanie instrukcji przez układy i systemy sprawia, że stajesz w szeregu przeciętnych osób, które niewiele oczekują od życia, ponad to, co oferuje im "prowadzący ławicę". 

 

Jak kierować się umysłem, a kiedy słuchać języka swojej duszy? O tym mówi nam jeden z rozdziałów, który można zaliczyć do najbardziej istotnych w tej książce. Umysł bez duszy nie jest w stanie stworzyć czegoś nowego, odróżniającego się od wcześniejszych dokonań ludzkości. To dusza zapewnia oryginalność i unikalność. To dzięki niej wychodzą na świat rzeczy wielkie i nowatorskie. Z jej podpowiedzi korzystali wszyscy słynni artyści i wynalazcy. Gdyby polegali wyłącznie na logice umysłu, ich praca spełzła by na niczym lub osiągnęła bardzo mierne, przeciętne efekty.

 

Przyjmowanie stereotypów i norm narzucanych przez układy, czy to edukacyjne czy dotyczące pracy zawodowej i życia prywatnego, często są skutkiem przekonań pochodzących z dzieciństwa.  To wówczas kształtuje się wiele zasad codziennego życia i myślenia. Warto zrobić sobie prywatny remanent i sprawdzić, czy naprawdę jesteśmy zadowoleni z naszego obecnego życia. Jeśli są pola do zmiany, to w tym poradniku, znajdziecie kilka ćwiczeń wspomagających rozpoczęcie nowego sposobu myślenia. 

 

Świat nie jest ani dobry, ani zły, bo to my nadajemy znaczenie sytuacjom i zjawiskom. Interpretujemy je w zależności od aktualnego nastroju. Najczęściej dostosowujemy też życie do rzeczywistości, bo tak jesteśmy nauczeni. A gdyby tak zrobić na odwrót? Czy to możliwe? Sprawdźcie koniecznie, w rozdziale o otwieraniu się na zmiany postrzegania. Poznacie też siłę nawyków, ale i pragnienia oraz jak radzić sobie z porażkami. Życiowe role to kolejny z ciekawych tematów. Jaką przyjmujesz zazwyczaj? Wojownika, fatalisty, a może oczekującego? Jesteśmy reżyserami, scenarzystami i aktorami w jednym, co daje nam niezmierzone pole do działania. A co sprawia, że czujemy się ograniczani? Strach przed porażką, przesądy, doświadczenia z przeszłości, brak pewności siebie czy może opinie innych ludzi? Na każdą z tych odpowiedzi, znajdziecie rozwiązanie. Autor poświęca też cały rozdział na czyhające pułapki w drodze do naszego celu. Daje sporo przykładów i praktyczne wskazówki.

 

Całość poradnika Piotra Klimka to zbiór przemyśleń i wniosków, które przydadzą się każdemu z nas. Współczesny świat zalewa nas nie tylko lawiną ciągłych informacji, bardziej lub mniej ważnych, ale i przekazem destrukcyjnym, powodującym zaburzenia harmonii życia. Dlaczego? Jest kilka odpowiedzi na to pytanie, ale główną na pewno jest chęć kontroli i posiadania wpływu na to, co myślimy oraz w jaki sposób reagujemy. Na tej bazie pracuje przecież cały świat marketingu i sprzedaży, więc jakby na to nie spojrzeć, interesy zazwyczaj prowadzą w kierunku pieniędzy, które ktoś chce na nas zarobić. Zatem, czy nie warto wypracować w sobie nowego sposobu spojrzenia na świat? Warto, bo to nasze życie, każda jego godzina i sekunda. Po nas przyjdą następni. Pokażmy wiec, że jest szansa przeżyć je tak, jak chcemy!

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial