Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących
×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/43993

Okładka wydania

Nechemia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Nechemia | Autor: Yakov Z. Mayer

Wybierz opinię:

atypowy

  "Nechemia" autorstwa Yakova Z. Mayera to swoisty kalejdoskop barw i smaków, zabierający czytelników w fascynującą podróż po XVII-wiecznej Europie. U boku tytułowego bohatera, żydowskiego łotrzyka o imieniu Nechemia, przemierzamy rozległe krainy, spotykamy barwne postaci i stajemy się świadkami wydarzeń, które na zawsze odmieniają losy protagonisty. To arcyciekawa powieść drogi w nieznanym mi wcześniej wydaniu.

 

Nechemia to postać nietuzinkowa, a jego osobowość to mieszanka sprzeczności. Z jednej strony jest kabalistą, miłośnikiem świętych ksiąg i rabinem Komarna, z drugiej zaś - łotrzykiem, kłamcą i oszustem, który nie stroni od krętactw i niemoralnych postępków. Prowadzi burzliwe życie, pełne zwrotów akcji i tarapatów, w które wpada zarówno z własnej winy, jak i z powodu kaprysów losu.

 

Podczas swojej wędrówki Nechemia spotyka na swej drodze barwne postaci - cadyków, mnichów, rzezimieszków, kupców i wielu innych. Z każdym z nich nawiązuje relację, często opartą na interesie i podstępie. Nie waha się wykorzystać swoich umiejętności i sprytu, by osiągnąć cel, nawet jeśli wiąże się to z oszustwem lub kłamstwem.

 

Jednym z najbardziej pamiętnych epizodów w życiu Nechemii jest jego pobyt w Częstochowie. Tam, podszywając się pod cudotwórcę, wywołuje skandal religijny, co zmusza go do ucieczki z miasta. Innym razem, by wyjść cało z opresji, decyduje się na konwersję na islam, pokazując tym samym swoją elastyczność moralną i zdolność do adaptacji do zmieniających się okoliczności.

 

"Nechemia" to nie tylko opowieść o przygodach tytułowego bohatera. To również obraz życia żydowskiej społeczności w XVII wieku, z jej wierzeniami, obyczajami i wewnętrznymi konfliktami. Autor porusza tu kwestie wiary i ortodoksji, stawiając pytania o granice religijności i rolę tradycji. Nechemia, ze swoją niekonwencjonalną wiarą i swobodnym podejściem do religijnych dogmatów, staje się symbolem sprzeciwu wobec skostniałych struktur i ślepego dogmatyzmu.

 

Powieść Mayera to utwór wielowarstwowy i bogaty w treści. Z jednej strony bawi i zaskakuje zwrotami akcji, z drugiej zaś skłania do refleksji nad przemijaniem, chciwością, poszukiwaniem sensu życia i miejscem człowieka w świecie. Autor mistrzowsko posługuje się językiem, tworząc barwne opisy i kreując niezapomniane postaci.

 

"Nechemia" to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników literatury historycznej, powieści łotrzykowskich i psychologicznych głębi. To książka, która na długo zapada w pamięć i zmusza do zastanowienia nad naturą człowieka i jego miejscem w skomplikowanym świecie.

 

Autor szczegółowo opisuje codzienne życie Żydów w XVII wieku, ich religijne praktyki, obyczaje i problemy, z jakimi się borykali. Pokazuje również zróżnicowanie wewnątrz społeczności i konflikty między zwolennikami ortodoksji a tymi, którzy chcieliby złagodzić religijne rygory.

 

Nechemia podczas swojej wędrówki nieustannie poszukuje sensu życia i swojego miejsca w świecie. Zastanawia się nad naturą Boga, wiary i przeznaczenia człowieka. Jego podróż staje się metaforą duchowej wędrówki, w której bohater musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i dokonać trudnych wyborów.

 

Autor posługuje się bogatym i barwnym językiem, pełnym metafor, porównań i ironii. Jego styl jest dynamiczny i wciągający, a opisy tła historycznego są szczegółowe i wiarygodne. Nie jest to z pewnością powieść dla każdego – styl jest dość specyficzny. Można się zorientować czy lektura nas wciągnie już po kilku pierwszych akapitach. Albo się ją pokocha, albo ciężko będzie przez nią przebrnąć. Ja należę do tej pierwszej grupy i powieść szczerze polecam.

Image Gallery

{gallery}43993{/gallery}
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial