Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sztuczna Inteligencja W Ogniu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sztuczna Inteligencja W Ogniu | Autor: Tomasz Lendzian

Wybierz opinię:

Małgorzata Pac

  „Sztuczna inteligencja w ogniu” autorstwa Tomasza Lendziana to książka, która z zaskakującą głębią zagłębia się w jedno z najbardziej palących tematów współczesnej technologii i filozofii – naturę i potencjał sztucznej inteligencji (AI). W dobie, gdy AI coraz śmielej wkracza w różne sfery naszego życia, Lendzian proponuje czytelnikom nie tylko techniczny opis możliwości tych systemów, ale także głębokie rozważania na temat etycznych, społecznych i psychologicznych implikacji ich obecności w codziennym życiu.

 

Książka rozpoczyna się od wprowadzenia w podstawowe koncepcje związane z AI, co jest świetnym fundamentem dla dalszych, bardziej złożonych dyskusji. Lendzian nie ogranicza się jednak do prostego wykładu. Poprzez serię dialogów z różnymi systemami AI, które sam przeprowadza, autor zadaje pytania od prostych, jak zrozumienie teorii Wielkiego Wybuchu, po bardziej złożone i intymne, jak radzenie sobie z emocjami czy rozstrzyganie moralnych dylematów. Dzięki temu czytelnik może zobaczyć, jak maszyny radzą sobie z zadaniem, które wydaje się wykraczać poza ich algorytmiczne bazowanie na danych.

 

Testowanie sztucznej inteligencji w „Sztuczna inteligencja w ogniu" ma charakter podobny do testu Turinga, który bada, czy maszyna może być uznana za świadomą lub przynajmniej na tyle zaawansowaną, by jej reakcje były niemożliwe do odróżnienia od ludzkich. Wykorzystuje wiele pytań i zadań, od logicznych po te wymagające zrozumienia niuansów językowych i kulturowych, co jest rzadkością w literaturze poświęconej AI.

 

Autor nie stroni również od trudniejszych tematów. Zadaje pytania dotyczące autonomii, wolnej woli i potencjalnych zagrożeń związanych z AI. Dyskusje te są szczególnie istotne w kontekście rosnących obaw dotyczących nadużyć, jakie mogą wynikać z nieodpowiedniego stosowania technologii AI, takich jak nadzór, manipulacja decyzjami czy nawet autonomiczne systemy zbrojeniowe.

 

Styl pisarski Tomasza Lendziana w "Sztuczna inteligencja w ogniu" odznacza się szczególną umiejętnością przystępnego przedstawiania skomplikowanych koncepcji technicznych oraz filozoficznych, co sprawia, że książka ta jest atrakcyjna nie tylko dla ekspertów z dziedziny sztucznej inteligencji, ale również dla laików zainteresowanych tym tematem. Autor z powodzeniem przeplata techniczne szczegóły dotyczące funkcjonowania AI z głębszymi, filozoficznymi rozważaniami na temat natury ludzkiej świadomości, wolności i etyki w kontekście rosnącej obecności maszyn w naszym życiu. Ta zdolność do łączenia różnych dyscyplin w jednym narracyjnym wątku czyni jego książkę niezwykle bogatą i wielowymiarową.

 

Dialogi ze sztuczną inteligencją, które Lendzian umieszcza w swojej książce, są szczególnie przemyślane. Nie są one jedynie zbiorem suchych wymian zdań; autor z powodzeniem humanizuje te interakcje, prezentując AI nie jako zimną maszynę, ale jako 'rozmówcę', który może dostarczać zarówno logicznie spójnych, jak i emocjonalnie zaskakujących odpowiedzi. Ta metoda pozwala czytelnikowi głębiej zastanowić się nad istotą inteligencji – czy jest ona domeną wyłącznie ludzi, czy też maszyny mogą jej również dorównać, a nawet ją przekroczyć.

 

Podsumowując, „Sztuczna inteligencja w ogniu” to znakomicie napisana książka, która oferuje zarówno bogatą wiedzę fachową, jak i prowokuje do głębokiego zastanowienia nad kierunkami rozwoju technologii. Lendzian z sukcesem balansuje między technologicznym optymizmem a potrzebą etycznej i filozoficznej ostrożności, co czyni jego książkę obowiązkową lekturą dla każdego, kto interesuje się nie tylko przyszłością AI, ale także przyszłością ludzkości w świecie, gdzie granice między człowiekiem a maszyną stają się coraz bardziej rozmyte.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial