Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Manipulatorium

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Manipulatorium | Autor: Gabriela Karczewska

Wybierz opinię:

owl_bookcase

  Wojna. Batalia trwająca od lat między Upiorami a zwyczajnymi ludźmi. Marzenia, w których człowiek pragnie zgładzić przeklęte stworzenia odpowiedzialne za niezwykle trudną sytuację życiową istot ludzkich. Codzienny lęk przed najazdem wroga. Obawa przed porwaniem i śmiercią w męczarniach. Odbieranie dzieci posiadających uzdolnienia rodzinom i manipulowanie nimi na własną korzyść.

 

Do takiej codzienności dochodzi jeszcze świadomość życia w miejscu odciętym od świata, gdzie opuszczenie granic miasta jest niemożliwe, a śmiałkowie, którzy podjęli się próbom wyjścia, zginęli. Miasto otoczone zostało morderczym pyłem, odbierając ludziom szansę na normalne funkcjonowanie i godne warunki do przeżycia. Żyjące na Skale Upiory, w miejscu zwanym Manipulatorium wiele lat wcześniej wywołały chaos, doprowadzając swoimi czynami do uwięzienia ludzi wewnątrz miasta, odcinając również możliwość przybywania do Telemranu obcych wędrowców. Żyjąc w ubóstwie, nędzy i przymierając głodem, ludzie zbuntowali się przeciwko konstruktom i utworzyli waleczną grupę Szponów, która postanowiła podjąć walkę z Upiorami, atakując potwory i ochraniając słabszych mieszkańców miasta.

 

Już na wstępie historii poznajemy młodą dziewczynę, Sinmarę pragnącą dołączyć do wojowników zmagających się z konstruktami, jednak przez wzgląd na swoje pochodzenie, żołnierze skutecznie ją odtrącają, nie pozwalając udowodnić ogromnych zalet jakie w sobie posiada. Wychowana u ciotki i babki, opiekując się młodszą kuzynką, nie zważając na protesty Raela, swojego kuzyna, stara się przekonać Szpony do swojej wartości. Niespodziewanie los stawia na jej drodze przystojnego Upiora, rozpoczynając grę jej życiem. Dziewczyna w nieoczekiwany sposób dowiaduje się o możliwościach pokonania wroga. Wspomagając się swoimi umiejętnościami zanikania, wyrusza w drogę ku przeznaczeniu, które wrzuci ją w sam środek wojny i kłopotów, pozbawiając ją nie tylko wolności, a także czyniąc z niej obiekt badawczy dla Arcymaga. Trafia ona w miejsce pełne Upiorów, doświadczając tortur i walcząc z własnym lękiem, który powoli doprowadza ją do szaleństwa.

 

Autorka zbudowała od podstaw znakomity świat, w którym umieściła ciekawe i dobrze wykreowane postacie. Dialogi między bohaterami są logiczne. Wątek główny poprzez swoją tajemniczość wprowadza czytelnika w stan zaciekawienia, a losy poznanych przyjaciół wzruszają. Aby zrozumieć sens czytanej historii trzeba dość mocno się skupić, gdyż podobieństwo imion użytych w fabule, losy bohaterów i rzucanie czytelnika do różnych miejsc w trakcie czytania mogą wywołać mały chaos i zdekoncentrować. Mnie samej zdarzało się zastanawiać nad tym o której postaci właśnie czytam i jaki ma ona wpływ na trwającą akcję powieści. Czytelnik może odnieść również wrażenie, że poboczne i mniejsze wątki odbiegają od głównego sensu fabuły, jednak z czasem spędzonym nad lekturą i podążaniem za bohaterami, wątki te łączą się w jedną spójną całość.

 

W książce mamy kilku głównych bohaterów, a także bohaterów drugoplanowych, będących dopełnieniem całej historii, znakomicie wypełniający swoją rolę, gdy opowieść potrzebowała lekkiego kopniaka emocji czy mocniejszej akcji.

 

Już od samego początku polubiłam Inmarę, która swoim zachowaniem wprowadzała niemały zamęt w otoczeniu. Uparta, impulsywna, nieraz lekkomyślna, o wielkim sercu i chęci pomocy, a także walecznej duszy skradła moje serce. Postacie negatywne, które z zasady powinny czytelnika odpychać, takie jak Samael czy Rezwan, mnie fascynowały swoim zachowaniem i osobowościami. Autorka świetnie lawirowała między relacjami i dozowała czytelnikowi informacje w taki sposób, aby wciąż pobudzać jego apetyt na poznawaną historię. W znakomity sposób Gabriela Karczewska żonglowała emocjami i używała zwrotów akcji by czytelnik zwątpił we własny osąd pojawiających się bohaterów. Książka niekiedy jest dość brutalna, skierowana ku starszym czytelnikom fantastyki, gdyż opisy walk i sposób uśmiercania postaci przyprawia o ciarki. Ma w sobie jednak dużo pozytywnych emocji. To świat wypełniony magią, połączony z bezsilnością zwyczajnych ludzi i uczuć jakie nimi kierują. Oceniając całokształt powieści, stwierdzam że ta fantastyka jest warta przeczytania, pod warunkiem, że czytelnik nie boi się dużej objętości czytanego tekstu, lubi wielowątkowość opowiadanej historii oraz większą ilość głównych bohaterów. Skupiając się na fabule można wynieść z tej historii naprawdę dużo pozytywnych emocji i oczekiwać kolejnej części, gdyż zakończenie mocno nakierowuje czytelnika na ciąg dalszy tej lektury. Książkę oceniam na cztery gwiazdki.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial