Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Alanna. Pod Słońcem Pustyni

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 86% - 2 votes
Akcja: 96.67% - 3 votes
Wątki: 92.5% - 2 votes
Postacie: 83.5% - 2 votes
Styl: 97.5% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Alanna. Pod Słońcem Pustyni | Autor: Tamora Pierce

Wybierz opinię:

Anna Sosińska

  „Alanna. Pod słońcem pustyni” Tamory Pierce, to wspaniała powieść przygodowo-fantastyczna. Recenzowana przeze mnie część jest trzecią z kolei z serii „Pieśń Lwicy”.

 

Główna bohaterka powieści, Alanna, arystokratka z Trebondu, wtej części jest 18 letnią wojowniczką, wyszkoloną na dworze Królestwa Tortallu rycerką. Jest także kobietą pobłogosławioną przez Boginię. Z wcześniejszych części wiadomo, że nauki przeszła przebrana za chłopca, Alana, ponieważ w innym przypadku nie zostałaby przyjęta.Po ukończeniu nauki i ujawnieniu swojej płci dziewczyna, wraz ze swoim mentorem i opiekunem z domu rodzinnego, Coramem, oraz wyjątkowym kotem, Wiernym, który przybłąkał się do niej w dniu spotkania z Boginią, wyrusza w świat - ku przygodzie.

 

Już pierwsza potyczka kończy się dość niepomyślnie. Mimo, że Alanna jest bardzo dobrą wojowniczką, to jednak trafia w, początkowo, wątpliwą gościnę ludu Bazhirów. Wśród nich zostaje zmuszona pozostać na dłużej.

 

Jednakże przymusowy pobyt wśród ludu pustyni okazuje się dla niej czasem nauki, zdobywania szacunku i uznania. To wśród mieszkańców pustyni szkoli swoje magiczne umiejętności, jednocześnie przekazując swoją wiedzę młodym adeptom z Darem. Alanna staje się przyjaciółką dla kilku żyjących w cieniu mężczyzn kobiet, mentorką dla młodego pokolenia magów, obrończynią ludu, do którego zaczęła należeć a także inicjatorą zmian tradycji, które wśród ludu pustyni istniały od wieków.

 

Powieść jest świetnie napisana – ciekawie poprowadzona fabuła sprawia, że czyta się ją bardzo szybko. Można ją czytać jako odrębną cześć, ale polecam również wcześniejsze tytuły, aby poznać całą drogę, przez którą przeszła Alanna aby zdobyć umiejętności rycerza. Dwie pierwsze części dadzą nam tez wiedzę odnośnie motywów działania dziewczyny, co skłoniło ją by przez wiele lat udawać chłopca i jakie czynniki ukształtowały ją na człowieka, którego obraz otrzymujemy w recenzowanej powieści.

 

Książkę polecam miłośnikom silnych, niezależnych bohaterek, które wiedzą czego chcą i do tego dążą, a jednocześnie na ich losy mają wpływ nadprzyrodzone moce. Alanna to silna młoda kobieta, która wie czego chce od życia, co chce osiągnąć i dąży do tego za wszelką cenę. Obdarzona siłą ducha, rozsądkiem, inteligencją i odwagą, skłonna do ryzyka i poświęcenia by ratować życie przyjaciół, przez lud Bazhirów nazywana Kobietą, która Jeździ na Koniu jak Mężczyzna jednocześnie zaczyna po wielu latach doceniać to, że jest kobietą.

 

Bohaterka bardzo mi się podoba – silna, niezależna, niedająca się zdominować, a jednocześnie będąca w stanie podporządkować się woli bogów. Alanna to przykład kobiety, która dąży do spełnienia marzeń, która nie chce być stłamszona i podporządkowana silniejszym od niej fizycznie mężczyznom. To kobieta, która zwinnością, inteligencją i ćwiczeniami jest w stanie dorównać, a nawet w niektórych przypadkach przewyższyć umiejętnościami mężczyznę, i to umiejętnościami, które w czasach Alanny uchodziły za przynależne płci męskiej.

 

W powieści przygoda przeplata się z magią, gdzie sama magia wydaje się naturalnym elementem świata przedstawionego, świata Królestwa Tortallu, a władające nią osoby mają szacunek i uznanie, pod warunkiem, że otrzymanym Darem posługują się mądrze i w dobrych celach.

 

Zakończenie powieści daje nadzieję na ciąg dalszy zwłaszcza, że powieść ma być tetralogią – nie chciałabym zostawić przygód Alanny w tym momencie, w którym kończy się powieść. Chcę się dowiedzieć w jaki sposób potoczy się jej życie, którego z dwóch obecnych w jej życiu mężczyzn wybierze, a przede wszystkim chcę się dowiedzieć jakie motywy kierowały wyborem Bogini, że Alanna stała się jej podopieczną.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial