Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sztuka W Afekcie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sztuka W Afekcie | Autor: Kate Bryan

Wybierz opinię:

upupa_epops

  Niezwykłą historię miłości, napiętnowaną namiętnością, jaka przydarzyła się dwójce znakomitych, ikonicznych wręcz artystów meksykańskich: Fridzie Kahlo i Diego Riverze – zna większość z osób, które choć trochę interesują się sztuką lubfilmem. A to dlatego, że ta niezwykle barwna, choć trudna relacja została przedstawiona przez reżyserkę Julie Taymond. Salma Hayek, która brawurowo zagrała, Fridę, sprawiła, że mogliśmy poczuć te piękne ale i tragiczne emocje, jakie towarzyszyły artystce w jej naznaczonym cierpieniem życiu. Ale czy gdyby nie Hollywood, to czy poznalibyśmy kulisy tego niezwykłego małżeństwa? Pewnie dotarłaby do nich garstka najwierniejszych wielbicieli talentu tej wyjątkowej malarki. Dziś Kahlo & Rivera to towar eksportowy Meksyku, to ikony popkultury. Nieprzypadkowo zatem, wydawcy książki „Sztuka w afekcie” właśnie tę parę jako jedną z dwóch, umieścili na okładce. To z pewnością całkiem niezły magnes przyciągający uwagę czytelnika.

 

Za twardą, gładką okładką w kolorze pastelowej, japońskiej sakury kryje się historia trzydziestu czterech par, które połączyła nie tylko miłość ale i sztuka. Autorka przedstawia ich niezwykłe losy, uczucie ale i drogę artystyczną. Wskazuje na wiele dylematów jakie towarzyszą takim związkom, jak unieść sławę partnera? Kiedy to ja staję się gwiazdą na firmamencie artystycznym, a kiedy stanowię jedynie tło dla mojego partnera? Autorka pokazuje różne losy i różne role jakie przyjmowały osoby, których życie splotło się z życiem wielkiego artysty. Relacja mogła przypominać tę która łączy mistrza-mentora i ucznia-adepta (co początkowo towarzyszyło duetowi Kahlo & Rivera), może to być zakrawająca o współzawodnictwo trudna koegzystencja dwójki artystów opętanych twórczym uniesieniem, czasem będzie to relacja artysty i jego muzy, a czasem koegzystencja opiekuna i podopiecznego.

 

Każda opowieść jest inna, każda z opisywanych miłości ma też inny finał, ale łączy je jedno: u zarania budzącego się uczucia jest miłość, nie tylko do człowieka, ale również do tego co tworzy. W opowiedzianych historiach widać również, że nieobce są wybitnych artystom cechy narcystyczne, co łączy się oczywiście z potrzebą adorowania, uwielbienia. Narcyz potrzebuje mieć poczucie bycia najwspanialszym, zatem sukcesy szczególnie na tej samej niwie artystycznej ukochanego partnera, są najczęściej nie do zniesienia i stają się przyczyną rozpadu takiego związku. Miłość dwojga utalentowanych osób, przegrywa z miłością własną narcyza, gdy wydaje mu się, że kariera partnera świeci jaśniejszym blaskiem niż ich własna.

 

W książce oprócz historii meksykańskiego duetu malarki i komunisty specjalizującego się w muralach można znaleźć historię miłości takich znakomitości jak: Pablo Picasso, Jackson Pollock, Marcel Duchamp, Auguste Rodin, czy Idris Khan.

 

Wydawnictwo Arkady zapewniło nam wspaniałą ucztę wizualną. Książka, która zachowała swój oryginalny projekt graficzny oraz niezwykłe ilustracje Asli Yazan, sama stała się (jak pisze autorka) – dziełem sztuki. Są to ujmujące grafiki, którymi Yazan portretuje bohaterów poszczególnych historii, a czasem, w pojedynczych przypadkach nawiązuje do ich twórczości. Z pewnością to pozycja bardzo wyjątkowa, zarówno jeśli chodzi o temat jaki podejmuje, ale również dzięki niezwykłości estetyki projektu graficznego i wreszcie samego wydania. Można jednak mieć wrażenie, że sam tekst jest czasami zbyt encyklopedyczny i suchy, że o tych niezwykłych postaciach i tych niezwykłych emocjach można było pisać z większą pasją godną wielkości ich twórczości. I jest jeszcze jedna kwestia która nieco „zgrzyta” – wydawnictwo w tym samym miejscu wskazuje na fakt, że papier pochodzi z odpowiedzialnych źródeł, by poniżej poinformować, że druk książki odbywał się w Chinach. Zatem: piękne wydanie, na uczciwym papierze, choć niestety ze sporym śladem węglowym.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial