Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Szepty Przeszłości

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Szepty Przeszłości | Autor: Sandra Nikoniuk

Wybierz opinię:

Violet

  Każda rodzina skrywa swoje mroczne sekrety. Ani wykształcenie, ani status majątkowy, ani nawet miejsce zamieszkania nie są gwarantem szczęścia i pomyślności w życiu. Nastoletnia Łucja Kolebowska przekonuje się o tym, obserwując rodzinę Kościeszewskich. Jej pracodawcy tylko z pozoru wyglądają na kochające się małżeństwo. W rzeczywistości oboje są bardzo samotni, nieszczęśliwi i skupieni wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. Pojawienie się młodziutkiej, pełnej życia pokojówki Łucji wnosi do dworku w Kościeszewie świeżość i energię. Bystra i żywiołowa dziewczyna szybko zyskuje sympatię i przyjaźń pani domu – Rozalii. Pogrążona w rozpaczy kobieta, obsesyjnie pragnąca dziecka i całe dnie spędzająca zamknięta w swoim pokoju znajduje w młodej służce bratnią duszę i powiernicę najskrytszych tajemnic. Lata spędzone w eleganckim dworku zmieniają prostą dziewczynę w wytworną damę. Jej uroda i inteligencja nie uchodzi uwadze przyszłych adoratorów. Którego ze starających się o jej rękę kawalerów wybierze Łucja? Jak dramatyczne będą losy rodziny Kościeszewskich i czy rzeczywiście to miejsce, jak i jego mieszkańcy są przeklęci?

 

„Szepty przeszłości” Sandry Nikoniuk to książka pełna pięknych cytatów, kunsztownych porównań i głębokich przemyśleń. Zapewniam was, że nieważne jak bardzo byście się starali, to nie odgadniecie, kim jest mężczyzna przedstawiony na okładce. Nie poznacie także od razu odpowiedzi na pytanie, kim jest tajemnicza postać w bieli, której mroczna sylwetka nawiedza w snach kolejne osoby. Czy jest duchem, marą z przeszłości, która pojawia się, aby ukarać żyjących? Nie dowiecie się tego od razu. Wydarzenia umiejscowione w kilku przestrzeniach czasowych we właściwym momencie zgrabnie zazębiają się z sobą, tworząc spójną całość. Topos „theatrum mundi” (łac. „teatr świata”) zakładający, że świat jest sceną, po której niczym marionetki poruszają się ludzie - jej aktorzy jest tu szczególnie widoczny. Łucja przez lata obserwowała rozgrywający się w „dworku cieni” spektakl jako widz stojący z boku i niemający wpływu na wydarzenia. Jednak jak się okazało, nie taką rolę napisał jej los. Z biernego obserwatora stała się niejako głównym bohaterem całego przedstawienia.

 

W tej historii nic nie jest oczywiste i łatwe do przewidzenia. Każda z przedstawionych tu postaci skonstruowana została z niezwykłą dbałością o szczegóły. Widzimy nie tylko, jak Łucja dorasta i dojrzewa, ale co najważniejsze jak zmienia się nasz stosunek do niej. Od współczucia, podziwu do wręcz irytacji jej osobą. Niektóre jej decyzje da się usprawiedliwić jedynie jej młodym wiekiem i niedoświadczeniem życiowym. Inne zaś wydają się nie mieć żadnego logicznego wytłumaczenia. Autorka z niezwykłą starannością oddała również ducha minionej epoki. Widzimy tu przepych szlacheckich dworków kontrastujący z ubóstwem wiejskich chat. Rozwarstwienie klasowe społeczeństwa, bariery w dostępie do edukacji, wszechobecna bieda i bezrobocie – tak wyglądała codzienność większości Polaków żyjących w okresie zaborów. Polska u schyłku XIX w. nie była krajem mlekiem i miodem płynącym. Tylko zamożna i wykształcona część społeczeństwa miała dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny i technologii. Łucja chciała należeć do tej uprzywilejowanej części i wydaje się, że gotowa była zrobić wiele, aby to osiągnąć Jej zapał i upór w dążeniu do celu ukryte skrzętne pod powłoką niewinnego dziewczęcia idealnie odzwierciedlały obraz ówczesnego stłamszonego przez zaborcę społeczeństwa.

 

Rewelacyjny debiut młodej pisarki. Niebanalna opowieść trzymająca czytelnika w napięciu od początku aż do końca. Pełna intryg, namiętności i walki o uznanie w niesprzyjającym ku temu świecie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial