Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

10 Prostych Sposobów Radzenia Sobie Z Niepokojem

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

10 Prostych Sposobów Radzenia Sobie Z Niepokojem | Autor: Kelvin L. GyoerkoePamela S. Wiegartz

Wybierz opinię:

Madmad35

„... żyjemy w erze obaw i lęku. W dzisiejszych czasach wszechobecne jest poczucie, że niebezpieczeństwo czyha za każdym rogiem. I nie jest tak, że niepokoją nas tylko doniesienia mediów – źródłem lęku jest nasze codzienne życie." s. 11

 

Autorami kolejnego poradnika z serii „10 prostych sposobów na..." są psycholog Kelvin L. Gyoerkoe i psychoterapeutka Pamela S. Wiegartz. Tym razem zajmą się oni problemem radzenia sobie z niepokojem.

 

Dzisiejszy rytm życia w ciągłym pośpiechu sprawia, że coraz częściej martwimy się o przyszłość swoją i swoich bliskich. Niepokój towarzyszy nam w życiu codziennym. Osoby żyjące w ciągłym niepokoju mogą odczuwać niepożądane objawy fizyczne np.: bóle głowy, bóle kręgosłupa, dolegliwości żołądkowe i bezsenność. Zmieniają się też ich relacje z bliskimi. Stają się one bardziej wybuchowe, częściej się kłócą, są poirytowane i często wycofują się lub popadają w nałogi. "Nadmierny niepokój wpływa na wszystkie sfery życia człowieka" s. 12

 

W swojej książce „10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem" autorzy podają wiele narzędzi za pomocą których możemy pozbyć się z naszego życia bezproduktywnego niepokoju.

 

Każdy rozdział książki został podzielony na dwie części. W pierwszej opisana jest konkretna technika radzenia sobie z niepokojem. W drugiej podane są zestawy ćwiczeń, które możemy samodzielnie zastosować w pracy nad uczuciem niepokoju. Aby osiągnąć sukces musimy pracować systematycznie. Autorzy radzą nam by założyć sobie specjalny zeszyt przeznaczony wyłącznie do ćwiczeń samopomocowych.

 

Czym jest niepokój i jaki on ma wpływ na nasze życie?
• Niepokój to katastroficzne myśli na temat przyszłości składające się raczej ze słów niż z obrazów.
• Niepokój może być produktywny lub bezproduktywny. Niepokój produktywny prowadzi do podejmowania bezpośrednich działań w celu rozwiązania problemu lub zmniejszenia zagrożenia, jakie może pojawić się w przyszłości. Niepokój bezproduktywny paraliżuje i uniemożliwia rozwiązanie problemu.
• Niepokój wpływa na to, co myślimy i czujemy, jak zachowujemy i jak układają się nasze relacje z innymi ludźmi. (za autorami s. 29)

 

Jakie sposoby walki z niepokojem proponują nam psycholodzy? Są to między innymi:
• Relaksacja – różne techniki relaksacyjne działają na nasz organizm jak naturalny hamulec, spowalniając system nerwowy i przeciwdziałają skutkom przewlekłego stresu. Spośród wielu opisanych technik na pewno odnajdziemy taką, którą dopasujemy do siebie. Mi osobiście najbardziej podobają się wizualizacja i medytacja.
• Zmiana sposobu myślenia jest bardzo ważnym czynnikiem pomagającym nam w osiągnięciu celu. Sposób myślenia wpływa w znaczący sposób na to co czujemy. Stosując metody poznawcze na pewno pozwolą nam patrzeć w przyszłość bardziej realistycznie.
• Zmień sposób reakcji – zachowania lękowe dają nam tylko chwilowe poczucie ulgi. Na dłuższą metę takie zachowania podtrzymują niepokój, uwiarygodniają strach – dlatego należy je wyeliminować by pokonać niepokój.
• Efektywne gospodarowanie czasem – nigdy nie odkładaj czegoś ważnego do zrobienia na później. Gdy robimy coś na ostatni moment, bardzo często się denerwujemy, powoduje to frustrację, lęk i niepokój, że nie zdążymy lub coś się nie uda. Lepsze planowanie czasu i tworzenie hierarchii zadań do wykonania poprawia efektywność działań i obniża poziom lęku i niepokoju. Warto pozbyć się skłonności odkładania spraw na później, analizując powody dla których to robimy i stosując strategie, które pozwolą nam je wyeliminować.
• Asertywna komunikacja to kolejne zagadnienie jakie opisano w tej książce. W sumie byłam zaskoczona, że ta tak często omawiana postawa, ma jakiś wpływ na nasze niepokój. A jednak tak. Osoby stosujące asertywny styl komunikowania szanują prawa innych i zaspokajają swoje potrzeby, a to ma istotny wpływ na nasz sposób myślenia o przyszłości.

 

Warto zastosować proponowane metody by uwolnić się od niepokoju. Gdy już raz sięgniesz do tej książki, zapewne będziesz do niej wracać wielokrotnie. Zresztą by osiągnąć jakiś efekt, trzeba sięgać do lektury systematycznie, a ćwiczenia wykonywać sumiennie. Na pewno znajdziesz w niej jakieś metody, które i Tobie pomogą pokonać choćby małe objawy lęku, bo każdy z nas w jakimś etapie swojego życia odczuwa niepokój. Polecam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial