Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Fake News

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Fake News | Autor: Sander van der Linden

Wybierz opinię:

Wanda Rajska

  Sander van der Linden to holenderski psycholog społeczny. Kieruje Laboratorium Podejmowania Decyzji Społecznych na wydziale psychologii Uniwersytetu w Cambridge. Słynie z badań nad fałszywymi informacjami, dezinformacją, psychologią wpływu, negacją przekazu nauki i mechanizmami perswazji. Częścią wniosków ze swojej wieloletniej pracy postanowił podzielić się z szerszą społecznością w powyższej książce. Jak czytamy na jej okładce: „W „Fake News” tłumaczy, jak oddzielać prawdę od fikcji i opierać się destrukcyjnym czynnikom wpływu społecznego, a co najważniejsze – radzi, jak za pomocą opracowanych przez jego zespół „szczepionek” uodpornić siebie i innych na atakującą nas zewsząd dezinformację”.

 

Niestety, nasz mózg to dość kapryśne i skomplikowane urządzenie. Można byłoby sądzić, że gromadzi napływające informacje, analizuje je rozumowo, wspomagając się naukowymi danymi i na tej podstawie odrzuca te, które nie spełniają warunków ogólnie pojętej logiki i zgromadzonej wiedzy. Nic bardziej mylnego! Owszem, mózg rzeczywiście chłonie informacje jak gąbka, natomiast sprawa z ich przetwarzaniem i akceptowaniem bądź odrzucaniem nie jest już taka prosta. Często wierzymy w wiadomości niemające zupełnie potwierdzenia w rzeczywistości, natomiast uparcie bronimy się przed potwierdzonymi danymi. Gdy raz nas ktoś do czegoś przekona, chcemy stale słuchać już tylko tych, którzy myślą tak samo jak my. Bardzo trudno zmienić swoje przekonania lub szczerze przyznać się do tego, że ktoś nas wprowadził w błąd, a my mu na to pozwoliliśmy.

 

Dzisiaj toniemy wręcz w wielkim śmietnisku informacji! Jesteśmy nimi atakowani przez wszelkie możliwe źródła przekazu, z którymi praktycznie nie rozstajemy się przez cały dzień. Kto ma świadomość, jak łatwo manipulować ludzkimi przekonaniami, ma w swoich rękach ogromną broń. Ich ostatecznym skutkiem może być kształtowanie obrazu świata chociażby poprzez wybory polityczne. Uważacie, że racjonalnie oddajecie swój głos na poszczególnych kandydatów…? Raczej tylko daliście się uwieść konkretnej narracji. Poprzez media odpowiednie grupy kształtują nasze myślenie i trzeba niezwykłej świadomości i przytomności umysłu, by słuchać krytycznie i jak to się mówi – oddzielać ziarna od plew. Nadal zastanawiasz się, czy szczepionki powodują autyzm? A może nie do końca wierzysz w globalne ocieplenie? Rozważasz, kto „wyprodukował” COVID-19? Och, jak bardzo powinieneś przeczytać tę książkę! Nie zwlekaj!

 

Autor książki zrozumiale i niezwykle interesująco tłumaczy czytelnikowi, jak działa ludzi mózg, na co i dlaczego dajemy się nabierać. Opowiada o różnorodnych badaniach przeprowadzanych w przeszłości na ten temat i wyjaśnia uzyskane wyniki. Bezlitośnie rozprawia się z najbardziej znanymi teoriami spiskowymi i nie zostawia na nich suchej nitki – wie, jak powstały, w czyim interesie i objaśnia, jak są absurdalne. Tłumaczy, dlaczego człowiek je tworzy i tak bardzo pielęgnuje wiarę w spiski. Sama nigdy nie byłam wyznawczynią przeróżnych teorii spiskowych i odnosiłam się do nich sceptycznie, natomiast lektura tej książki wlała w moje serce ostateczny spokój i zrozumienie. Jest to książka, która otwiera szeroko oczy i czyści obraz świata. Pozwala nam świeżym spojrzeniem objąć otaczającą rzeczywistość i przede wszystkim zaopatrzyć w zdrowy, niezwykle potrzebny krytycyzm. Dezinformację autor przyrównuje do wirusa, biorąc pod uwagę sposób jej rozprzestrzeniania się i szkodliwość. Dlatego w ostatnim rozdziale proponuje nam swoistą szczepionkę – uczy, jak nie dać się zwodzić „fejkniusom”, jak się przed nimi bronić i zachować, na ile to tylko możliwe (bo to niezwykle trudna sztuka) – obiektywny ogląd sytuacji. Książka jest ciekawa, odkrywcza i w naszych czasach niezwykle potrzebna, dlatego gorąco ją wszystkim polecam!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial