Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Z Zimną Krwią

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Truman Capote
 • Seria: Mistrzowie Literatury
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Liczba Stron: 372
 • Rok Wydania: 2024
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788383381480
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Z Zimną Krwią | Autor: Truman Capote

Wybierz opinię:

Z_kultury_

  Kiedy w styczniu 1966 roku, po sukcesie prasowym w „The New Yorker”, w Ameryce ukazało się pierwsze wydanie książki autorstwa Trumana Capote`a pt. „Z zimną krwią. Prawdziwa relacja o zbiorowym morderstwie i jego następstwach”, nikt jeszcze nie spodziewał się, że oto, wraz z reporterską opowieścią o zabójstwie, wkraczamy w nową erę literatury non-fiction. A jednak, ta historia, do której scenariusz napisało samo życie ponad 50 lat temu sprzedawała się na pniu a dziś, dzięki staraniom Domu Wydawniczego Rebis i znakomitemu przekładowi Krzysztofa Filipa Rudolfa, ponownie trafia w ręce polskiego czytelnika, by szokować i zaskakiwać jak przed laty.

 

„Z zimną krwią” to przedstawiona w czterech odsłonach opowieść o bestialskim morderstwie dokonanym na typowej amerykańskiej rodzinie. Takiej, która nikomu nie wadzi i niczym szczególnym się nie wyróżnia. W okolicznej społeczności znanej głównie ze swej religijności i niezwykłej pracowitości jej członków. A jednak, mimo tego lub ze względu na wspomniane cechy, wybranej przez sprawców. To również próba wyjaśnienia, czym Herbert Clutter, zwyczajny farmer z Kansas, jego żona i dwójka dzieci zasłużyli sobie na tak przerażającą śmierć. Przede wszystkim, jest to jednak doskonałe studium psychiki ludzkiej, która w pewnych sytuacjach gotowa jest porzucić wszelkie ograniczenia moralne i szerzyć potworne, niezawinione zło. To również udana, choć kontrowersyjna próba ukazania zbrodni z dwóch skrajnie różnych perspektyw – kata i ofiary.

 

Choć w tym wydaniu„Z zimną krwią” nie znajdziecie żadnej fotografii, to narrator historii niemal z fotograficzną precyzją odtwarza detale związane z przebiegiem zbrodni, kreśli charakterystykę zabójców, ofiar, śledczych oraz członków lokalnej społeczności. W oparciu o setki odbytych rozmów i sześcioletni proces gromadzenia reporterskich materiałów tworzy spójną i wielowymiarowąrelację, której może mu pozazdrościć niejeden współczesny twórca. Porusza nią najgłębsze struny Naszej wrażliwości i prowokuje do refleksji nad tym, ile warte jest ludzkie życie dla Nas samych i dla kogoś, kto planuje je drugiemu człowiekowi odebrać. Co więcej, specyficzny sposób prowadzenia tej narracjisprawia, że niemal na oczach czytelnika „Z zimną krwią” z opowieści o zbrodni przeistacza się w historię, którą dookreślają dwa słowa – kara i zemsta.O tym, kogo i w jaki sposób dotkną wspomniane konsekwencje opisywanych wydarzeń, musicie przekonać się sami, w trakcie lektury tej kultowej już historii.

 

Jeśli reporter takiego formatu jak Mariusz Szczygieł w jednym ze swoich esejów przyznaje, że przygoda z literaturą non-fiction zaczyna się od tej właśnie książki Trumana Capote`a, to pozostaje mi jedynie potwierdzić słowa asa polskiego reportażu i stwierdzić, że z „Zimną krwią” to prawdziwa perełka w całym oceanie współczesnej literatury non-fiction, która przetarła szlak dla najsłynniejszych twórców tego nurtu w wydaniu światowym i europejskim. I choć współczesny czytelnik patrzy na historię morderstwa w Kansas z nieco innej perspektywy niż współcześni temu wydarzeniu odbiorcy, to warto pamiętać, że bez reporterskiego i emocjonalnego wkładu Trumana Capote`a w przedstawienie tego bestialskiego aktu, nie byłoby ani „Z zimną krwią”, ani (co wielce prawdopodobne) prawdziwych zbrodni na kartach literatury.

 

Po tak wielu peanach na cześć „powieści faktu”, jak zwykł mawiać o swym dziele Capote, pozostaje mi tylko gorąco zachęcić wszystkich miłośników non-fiction do lektury historii, od której w rzeczonym gatunku wszystko się zaczęło.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial