Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Start A Fire. Runda Pierwsza

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Start A Fire. Runda Pierwsza | Autor: P.S. Herytiera [Pizgacz]

Wybierz opinię:

Dominika Poroszewska

  „Start a fire: Runda pierwsza” to powieść, która w pewnym momencie wywołała burzę na polskim Wattpadzie, zdobywając ogromną popularność. Wersja papierowa tej opowieści podbiła serca jeszcze szerszej publiczności, jednak czy jej treść w pełni zasłużyła na taki rozgłos?

 

Akcja książki skupia się na życiu prawie dorosłej Victorii Clark, uczennicy renomowanego liceum w małym miasteczku Culver City. Nastolatka wraz ze swoimi przyjaciółmi, Mią i Chrisem, tworzydobraną paczkę przyjaciół, będących dla siebie wsparciem w każdej sytuacji. Victoria mieszka ze swoim bratem bliźniakiem, z którym się nie dogaduje, oraz z matką, która zajmuje wysokie miejsca w hierarchii społecznej. Jednakże spokojne życie Victorii zostaje wywrócone do góry nogami, gdy przypadkowe spotkanie z tajemniczym Nathanielem Sheyem, zawodnikiem nielegalnych pojedynków bokserskich, prowadzi do serii nieoczekiwanych wydarzeń. Victoria szybko odkrywa, że świat, który dotychczas znała, nie jest tak idealny, jak się wydawało, i musi stawić czoło nowym wyzwaniom.

 

Fabuła książki prowadzi nas przez losy zagubionej nastolatki, która pomimo pozornie idealnego życia pogubiła się i czuje, że nie ma kontroli nad własnym życiem. Główny wątek stanowi jej relacja z tajemniczym Nathanielem, który sprowadza na nią kłopoty. Victoria została zdominowana zarówno przez niego, jak i swoją matkę, która pomimo pełnego zaufania do swoich dzieci, notorycznie podejmuje za nie decyzje, narzucając tym samym konkretną wizję świata oraz przyszłości. Tematyka ujęta w książce, związana z przemocą, marginalizacją społeczną i moralnością stwarza możliwość refleksji nad rzeczywistością społeczną i osobistymi wyborami bohaterów. Jednak autorce nie zawsze udaje się to zrównoważyć z głównym wątkiem fabularnym, jakim była relacja Victorii i Sheya.

 

Moim jednym z głównych zarzutów wobec książki jest nadmiar zbędnych opisów, które nie przyczyniają się do rozwoju fabuły, a jedynie wydłużają tekst bez potrzeby. Skrócenie tych opisów mogłoby znacząco poprawić dynamikę powieści, która czasami wydaje się ciągnąć w nieskończoność.Relacja między głównymi bohaterami, choć na początku „obiecująco” toksyczna, nie ewoluuje w żaden sposób, który mógłbyusatysfakcjonować czytelnika. Victoria, mimo że ma siedemnaście lat i jest prawie dorosła, zachowuje się często nieodpowiedzialnie, co ma swoje konsekwencje.Obecnie w książce opisy przemocy są niepokojące, biorąc pod uwagę, jak wiele młodych osób tę książkę przeczytało, pomimo widocznego na okładce książki ograniczenia wiekowego 18+.

 

Styl pisania autorki w „Start a fire. Runda pierwsza”jest przeciętny, czasami nieco rozwlekły, zapełniony licznymi opisami i rozważaniami, które nie zawsze dodają istotnej treści do fabuły. Te opisy prowadzą do utraty tempa narracji, a nadmiar obecnych w książce rozważań rozprasza uwagę i sprawia, że trudno jest skupić się na jej głównym wątku. Pomimo tego, że opisy służą kreowaniu atmosfery i oddania emocji bohaterów, ich nadmiar jest męczący i zniechęca do dalszego czytania.

 

„Start a fire. Runda pierwsza”będąca debiutem autorki to kontrowersyjna powieść, która powinna interesować jedynie dorosłych czytelników, jednakże jej popularność wśród młodszych osób, które zachwycają się nią, na różnych portalach społecznościowych jest niepokojąca. Ta książka ma pewne zalety, takie jak mroczny klimat i różnorodność postaciz różnych grup społeczny, jednak pozostawia wiele do życzenia pod względem treści i przekazu. Ostatecznie, czytelnikom poszukującym lektury z mrocznymi wątkami mogą spodobać się niektóre elementy tej powieści, jednakże warto zachować ostrożność i mieć świadomość jej kontrowersyjnego tonu.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial