Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pamięci Mordercy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamięci Mordercy | Autor: Pascal EngmanJohannes Selåker

Wybierz opinię:

Ambros

  Często i z ciekawością sięgam po dzieła skandynawskich autorów. Mają w sobie coś intrygującego i mrocznego, jak klimat panujący w Skandynawii. I tym razem również mogę tylko potwierdzić to, o czym mówię od dłuższego czasu …

 

Dwóch odważnych i niezłomnych bohaterów będzie podążać tropem mordercy. Nie będzie to droga łatwa i przyjemna, lecz z góry skazana na niepowodzenie, pełna trudów i przeciwności losów. Ale wytrwałość będzie górą i tym, co przyświeca parze depczącej po piętach sprawcy morderstw.

 

Rok 1994 w szwedzkim Falum, po masowej strzelaninie, zostają znalezione zwłoki kobiety. Wszystko wskazuje na to, że nie jest ofiarą strzelaniny, ale została uduszona. Wkrótce dochodzi do podobnych morderstw, sposób działa sprawcy jest podobny, co wskazuje na seryjnego mordercę. Rozpoczyna się wyścig z przestępcą, należy zrobić wszystko, aby znów nie zaatakował … I wtedy do akcji wkraczają oni ...

 

Tomas Wolf, policjant, który wiele lat spędził na misji pokojowej w Bośni. Powrócił do kraju, ale w sercu ma ból i traumę, a przed oczami mordowanych niewinnych ludzi. Przeszłość nie daje mu chwili wytchnienia. Nie może znaleźć zrozumienia u małżonki, co sprawia, że powstał między nimi niewidzialny mur. Małżeństwo wisi na włosku. Musi zdecydować, co jest dla niego ważniejsze ...

 

Vera Berd, dziennikarka z mroczną przeszłością, o której najchętniej zapomniałaby. Ucieka przed byłym partnerem, gangsterem i handlarzem narkotyków, ale nie jest sama, ma przy sobie syna partnera. I chce pierwsza odkryć prawdę ...

 

„Wiedział, że znajdzie sprawcę, dowie się, jak tamten się nazywa, spojrzy mu w oczy i dopiero wtedy poczuje spełnienie. Jego motywem była żądza poznania prawdy. Nie robił tego dla nikogo innego, tylko dla siebie. Robił to, by któregoś dnia wspominać mordercę”.

 

Zawsze musi się znaleźć, dość szybko typowany sprawca. I niebawem jawi się na horyzoncie Micael Beatt, znany w kraju aktor, zapatrzony tylko w siebie i zaliczający panienki. Łatwy trop, ale czy prawdziwy? Czy nie za szybko wszystkie oczy są na niego zwrócone? Czy dowody nie są zbyt oczywiste? Prawda jest bardziej bolesna, niż można przypuszczać …

 

Pamięci mordercy to mroczny, inteligentny i emocjonujący thriller, z wielowątkową, umieszczoną na różnych płaszczyznach fabułą. Jest ona tylko pretekstem do pokazania, z jakimi problemami w latach 90. borykała się Szwecja. Masowy napływ imigrantów, stworzenie dla nich osobnych obozów, podzielone szwedzkie społeczeństwo. Wysoka przestępczość, handel narkotykami i nietypowy sposób działania miejscowej policji. Brak przepływu informacji między poszczególnymi jednostkami policji był rajem dla przestępców. Czuli się bezkarni i to wykorzystywali.

 

„- Serio, dużo łatwiej być policjantem niż człowiekiem – powiedział do siebie, wzdychając ciężko”.

 

Akcja toczy się spokojnie, a nawet leniwie, nie ma nagłych zwrotów akcji i nierównomiernego tempa. Nie jest to zarzut, ale zaleta. Można się delektować fabułą, kroczyć dzielnie za tymi, którzy depczą po piętach sprawcy. Jedno mogę zagwarantować, nic w tej powieści nie jest oczywiste i pewne. Autorzy umiejętnie manipulują czytelnikiem, który już święci triumf, że schwytał sprawcę. A tu zmiana planów, to na pewno nie jest ten, którego szukamy. I oczywiście nie można się nudzić, nie ma na to przyzwolenia.

 

A bohaterowie? Czy można ich polubić? Czy nas zachwycają czy denerwują? Kibicujemy im czy liczmy, że rozliczą się ze swoją przeszłością? Sami odpowiedzcie na pojawiające się pytania …

 

Polecam, poczujcie skandynawskie klimaty i chłód, przenieście się na chwilę do Szwecji, aby znaleźć się w epicentrum poszukiwań seryjnego mordercy. Tylko uważajcie, aby oczy śledczych nie skierowały się niepostrzeżenie na was …

Monika

  "Pamięci mordercy" to fascynujący thriller, który prowadzi czytelnika przez labirynt tajemnic, zdrad i napięcia, zbudowany przez dwóch utalentowanych autorów: Pascala Engmana i Johannesa Selåkera. Ta zawiła historia, będąca częścią serii "Czarna seria", skupia się na serii tajemniczych morderstw w szwedzkim Falun latem 1994 roku, a w szczególności na śledztwie prowadzonym przez Tomas'a Wolfa, byłego żołnierza ONZ z Bośni, oraz dziennikarkę Vera Berg.

 

Od samego początku akcja wciąga czytelnika w wir zdarzeń, zaskakujących zwrotów akcji i zagadkowych postaci. Mimo że fabuła nie pędzi na złamanie karku, to bogactwo wydarzeń, postaci i wątków nadaje jej dynamiki, trzymając czytelnika w napięciu przez całą lekturę. Engman i Selåker zręcznie splatają różnorodne wątki, poruszając istotne kwestie społeczne i osobiste, a jednocześnie rozwijając główny motyw morderstw.

 

W centrum historii stoi para głównych bohaterów: Vera Berg, niezależna i odważna dziennikarka, oraz Tomas Wolf, policjant z burzliwą przeszłością. Ich charaktery są niezwykle dobrze wykreowane, pełne złożoności i sprzeczności, co czyni ich bardziej realistycznymi i interesującymi dla czytelnika. Vera jest kobietą silną i pewną siebie, stawiającą czoła wyzwaniom w męskim świecie dziennikarstwa, podczas gdy Tomas zmaga się z demonami przeszłości i stara się ocalić swoich bliskich przed niebezpieczeństwem.

 

Jednym z głównych tematów poruszanych w powieści jest napięcie między zawodem a moralnością. Vera często musi podjąć trudne decyzje, wybierając między zdobyciem informacji a poszanowaniem prywatności oraz etyki dziennikarskiej. Podobnie Tomas, zmagając się z traumą wojenną i własnymi błędami z przeszłości, musi wybierać między lojalnością wobec służby a opieką nad rodziną.

 

Engman i Selåker doskonale wykorzystują swoje doświadczenie zawodowe, aby przedstawić realistyczny obraz świata mediów i służb policyjnych. Ich wiedza na temat kulis pracy dziennikarzy oraz funkcjonowania policji nadaje powieści autentyczność i głębię. Dodatkowo, opisując różne aspekty szwedzkiego społeczeństwa, autorzy rzucają światło na różnorodność i złożoność ludzkiego doświadczenia.

 

Nie brakuje także wątków osobistych, które nadają historii emocjonalnego wymiaru. Rozwój postaci, ich relacje i tajemnice sprawiają, że czytelnik coraz bardziej angażuje się w losy bohaterów, współczując im i trzymając kciuki za ich sukcesy.

 

Dodatkowo, warto zauważyć, że "Pamięci mordercy" to także powieść, która porusza szereg istotnych tematów społecznych, takich jak nierówności płciowe, przemoc czy kwestie moralności w świecie mediów i służb policyjnych. Autorzy nie boją się dotykać trudnych tematów i przedstawiać ich w sposób subtelny, lecz niepozbawiony głębi. Dzięki temu powieść staje się nie tylko pasjonującą lekturą kryminalną, ale także refleksją nad współczesnym społeczeństwem i jego wartościami.

 

"Pamięci mordercy" to znakomita kryminalna podróż, pełna napięcia, emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Pascal Engman i Johannes Selåker stworzyli fascynującą opowieść, która z pewnością zadowoli fanów gatunku i pozostawi czytelnika z głębokim wrażeniem.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial