Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Czarna Fala

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Czarna Fala | Autor: Kim Ghattas

Wybierz opinię:

chcę zamieszkać w bibliotece

  W swojej książce „Czarna Fala. Arabia Saudyjska, Iran i czterdziestoletnia rywalizacja, Która odmieniła kulturę, religię i pamięć zbiorową na Bliskim Wschodzie”, napisanej przekonująco i w oparciu o starannie przeprowadzone badania, autorka — Kim Ghattas — zabiera czytelników w podróż przez złożoną i burzliwą historię Bliskiego Wschodu. Poprzez pryzmat rywalizacji między Arabią Saudyjską a Iranem Ghattas dogłębnie analizuje dynamikę polityczną, religijną i kulturową, która kształtowała region przez ostatnie czterdzieści lat.

 

Ghattas rozpoczyna od przedstawienia kontekstu, dostarczając czytelnikom wszechstronnej i drobiazgowej charakterystyki historycznych i ideologicznych fundamentów Arabii Saudyjskiej i Iranu. Od momentu powstania Islamskiej Republiki Iranu po rewolucji i po umocnienie się władzy w Arabii Saudyjskiej, Ghattas starannie śledzi ewolucję tych dwóch regionalnych potęg i sposoby, w jakie ich konkurencyjne wizje konfrontują się i przenikają. Co ważne, jej szczegółowe dociekania czyta się dość łatwo, czytelnik nie ma wrażenia zmęczenia natłokiem faktów, nazwisk i dat, dzięki czemu można w dość przyjemny sposób przyswoić i zrozumieć mechanizmy, które doprowadziły do obecnej sytuacji.

 

Jedną z niewątpliwych zalet książki jest płynny sposób łączenia polityki, religii i kultury, który pozwolił autorce przedstawić zniuansowany portret Bliskiego Wschodu. Ghattas pokazuje, jak rywalizacja między Arabią Saudyjską a Iranem przeniknęła każdy aspekt społeczeństwa, od sposobu praktykowania wiary przez ludzi, po sztukę, którą tworzą i odbierają. Autorka ożywia ludzkie historie, oferując czytelnikom głębsze zrozumienie jednostek i społeczności uwięzionych w ogniu tej geopolitycznej walki.

 

Co więcej, Ghattas rzuca światło na rolę sił zewnętrznych, które doprowadzały do zaostrzania napięć w regionie. Od wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych po sojusze z różnymi grupami zbrojnymi, autorka wyjaśnia, jak interesy światowych potęg często podsycały płomienie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Osadzając rywalizację saudyjsko-irańską w szerszym krajobrazie geopolitycznym, Ghattas pomaga czytelnikom docenić złożoność problemów, z jakimi boryka się region i jego mieszkańcy.

 

Jednym z najbardziej przekonujących aspektów „Czarnej Fali” jest eksploracja kulturotwórczego czynnika tej rywalizacji. Reportaż bada, w jaki sposób oba kraje próbowały narzucić swoje wpływy poprzez podejmowanie różnych inicjatyw, takich jak promowanie i finansowanie fundamentalizmu religijnego i krzewienie niekiedy wręcz fanatycznej ideologii. Wnioski Ghattas na temat sposobów, w jakie kultura została użyta jako broń w walce o serca i umysły na Bliskim Wschodzie, zarówno rzucają światło na ten temat, jak i skłaniają do myślenia, między innymi pozwalając zaobserwować podobne mechanizmy także wokół nas, co czyni z książki nie jedynie reportaż o danym miejscu, ale ma zdolność do transponowania przekazu na nasze realia, czyniąc go niezwykle cennym i uniwersalnym.

 

Przez całą książkę Kim Ghattas zachowuje wyważony, bezstronny ton, unikając uproszczonej narracji lub prostych wyjaśnień. Uznaje złożoność i sprzeczności rywalizacji saudyjsko-irańskiej, opierając się pokusie przedstawienia którejkolwiek strony jako czysto dobrej lub złej. Zamiast tego, zaprasza czytelników do przyjrzenia się samodzielnie bałaganowi rzeczywistości geopolitycznej, zmuszając ich do kwestionowania swoich przekonań i ponownego rozważenia swoich założeń na temat Bliskiego Wschodu.

 

Podsumowując, "Czarna Fala" to reportaż, który oferuje kompleksową i przekonującą analizę rywalizacji saudyjsko-irańskiej i jej daleko idących konsekwencji dla Bliskiego Wschodu i nie tylko. Dzięki swemu porywającemu stylowi, starannej pracy badawczej i wieloaspektowym spostrzeżeniom, książka Kim Ghattas jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto pragnie zrozumieć złożoną dynamikę i problemy polityki, religii i kultury regionu

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial