Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Congo Inc. Testament Bismarcka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Congo Inc. Testament Bismarcka | Autor: In Koli Jean Bofane

Wybierz opinię:

chcę zamieszkać w bibliotece

  W „Congo Inc”. In Koli Jean Bofane zaprasza czytelników w fascynującą podróż głęboko do serca Demokratycznej Republiki Konga, kraju naznaczonego burzliwymi wydarzeniami historycznymi i złożonymi realiami współczesności. Poprzez wprawne prowadzenie opowieści i różnorodną galerię postaci Bofane ukazuje opowieść, która naświetla skomplikowaną sieć intryg politycznych, społecznych wstrząsów i ekonomicznej eksploatacji, która definiuje życie w tym afrykańskim państwie.

 

Autorowi udało się w „Congo Inc”. zawrzeć obraz i zbadać dziedzictwo kolonializmu i jego trwały wpływ na kongijskie społeczeństwo. Bofane zręcznie porusza się w historycznych podstawach burzliwej przeszłości Demokratycznej Republiki Konga, rzucając światło na eksploatację bogactw naturalnych kraju i wykorzystywanie ludzi do niewolniczej pracy ponad siły przez obce mocarstwa i korporacje międzynarodowe. Poprzez doświadczenia postaci takich jak Isookanga, młody człowiek, marzący o ucieczce do wielkiego miasta. Dwudziestopięcioletni mężczyzna chce wziąć udział w postępie, chce, żeby jego kraj był uczestnikiem rozgrywek między państwami tak, jak to ma miejsce w jego ukochanej grze; chce — jak to sam o sobie mówi - „globalizować”. Czy to w postaci głównego bohatera, wciągniętego w niebezpieczny świat, czy zdeprawowanego byłego dziecięcego żołnierza, czy też nastoletniej sieroty, jedynej opiekunki swojego młodszego brata, zmuszonej do prostytucji i życia na ulicy, czy wreszcie wrobionego w przekręt młodego Chińczyka handlującego wodą, aby zarobić na powrót do kraju i swojej młodej rodziny, Bofane eksponuje ludzki koszt tej eksploatacji, podkreślając, jak radykalnie niebezpieczna jest rzeczywistość zwykłych obywateli Konga uwięzionych w cyklu ubóstwa i przemocy.

 

Jednym z najbardziej przekonujących aspektów powieści jest jej sposób ukazania pola przecięcia się tradycyjnej afrykańskiej duchowości ze współczesnym życiem miejskim. Bofane zręcznie wplata elementy kongijskiego folkloru i systemów wierzeń w narracji, które współistnieją z pragnieniem rozwoju i zachwytem młodego pokolenia zachodnimi modami.

 

Centralnym wątkiem powieści jest temat oporu i odporności w obliczu przeciwności losu. Bofane przedstawia postaci, które mimo przytłaczających okoliczności odmawiają poddania się rozpaczy. Zwłaszcza dramatyczne są historie i obecna sytuacja dzieci, żyjących na ulicach stolicy, które, aby przeżyć, uciekają się do kradzieży, prostytucji i rozbojów. W „Congo Inc”. nie znajdziemy jednak użalania się nad ich losem, ale ukazuje je jako zorganizowaną wspólnotę, celebrując niepokonany duch Kongijczyków.

 

Oprócz swojej głębokiej tematyki „Congo Inc”. wyróżnia się charakterystycznymi, dobrze nakreślonymi i pełnokrwistymi postaciami oraz sugestywnym stylem, pełnym gorzkiego humoru i nowoczesnego języka. Bofane ma wyostrzone oko do detali, ożywiając kolorowe ulice Kinszasy i surowe krajobrazy Konga żywą wyobraźnią i lirycznym językiem. Każda postać jest przedstawiona z subtelnością i złożonością, ich walki i aspiracje nadają narracji emocjonalną głębię i pozwalają na zbliżenie się do bohaterów.

 

Pomimo że „Congo Inc”. to inspirująca powieść, która skłania do zastanowienia się nad wieloma kwestiami, niektórzy czytelnicy mogą uznać nieliniową strukturę narracyjną opowieści i zmieniające się perspektywy za trudne do nawigowania, a jej gęsty styl czasami ociera się o dość niewybredny humor (według mnie dodaje tylko to wyjątkowego smaku historii, zapewniając balans pomiędzy brutalnymi opisami, dramatyzmem położenia bohaterów, a ich optymizmem i braniem życia takim, jakie jest).

 

Podsumowując, "Congo Inc." to wciągająca i ważna powieść, która oferuje przekonujący obraz złożoności kongijskiego społeczeństwa. Poprzez sugestywną narrację, bogatą tematykę i niezapomniane postaci, powieść Bofane rzuca światło na naród w punkcie zwrotnym, rozliczający się ze swoją przeszłością w dążeniu do budowania przyszłości.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial