Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Adam Bede

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Adam Bede | Autor: George Eliot

Wybierz opinię:

chcę zamieszkać w bibliotece

  „Adam Bede” autorstwa George Eliot (a właściwie Mary Ann Evans, George Eliot to jej pseudonim artystyczny, który przybrała z wielu powodów, między innymi dla odróżnienia od „błahej” literatury kobiecej, czy też dla uniknięcia skandalu) to jedna z najważniejszych powieści literatury wiktoriańskiej. Arcydzieło to nadal potrafi zafascynować czytelników głęboką analizą ludzkiej natury, stawianiem trudnych pytań o moralność i normy społeczne. Akcja osadzona jest w wiejskiej, prowincjonalnej Anglii na początku XIX wieku, gdzie autorka zaprasza czytelników do świata, w którym tradycja i moralność nieraz stają w opozycji do osobistych pragnień bohaterów i oczekiwań społecznych.

 

Głównym bohaterem powieści jest tytułowy cieśla, Adam Bede, człowiek pracowity, obdarzony szlachetną duszą i stanowiący wzór uczciwości. Ta ostatnia cecha prowadzi go niczym wewnętrzny kompas przez całą historię. Adam ukazany jest jako filar – silny i niezawodny, przez wszystkich, którzy go znają szanowany za swoją szczerość i poczucie obowiązku. Jego niezachwiane oddanie pracy na rzecz lokalnej społeczności sprawia, że od samego początku bohater zyskał moją sympatię, stając się postacią godną podziwu i szacunku.

 

Nieco w kontraście do Adama stoi Hetty Sorrel, młoda kobieta, której uroda i wdzięk połączone są z naiwnością i próżnością – cechy, które ostatecznie staną się jej zgubą. Jako siostrzenica zamożnego mleczarza, Hetty może cieszyć się stosunkowo dogodnym położeniem w wiejskiej społeczności, otacza ją też wianuszek adoratorów – podziwiają ją i podkochują się w niej Craig, Adam Bede oraz kapitan Arthur. Jednak fakt, że dziewczyna całe życie była wychowywana pod kloszem i rozpieszczana, zepsuł jej charakter – nie dość, że jest kompletnie nieprzygotowana do radzenia sobie w dorosłym życiu, to jest też zimną, obojętną na innych, samolubną oportunistką. Hetty ulega zakazanej, ale bezsensownej miłości, wplątując się w romans z kapitanem Arthurem, ale kiedy orientuje się, że Arthur nie ma zamiaru uczynić z niej wielkiej, szanowanej pani, ponieważ popełniłby mezalians, postanawia zadowolić się Adamem.

 

Mistrzowskie prowadzenie postaci pozwala czytelnikom rozumieć punkt widzenia różnych bohaterów, pomimo różnic w charakterach, ich cnotach i wadach, a także decyzji jakie podejmują. Poprzez ich doświadczenia Eliot porusza tematy ponadczasowe – miłość, obowiązek, oddanie i przebaczenie – skłaniając czytelników do refleksji nad własnymi wartościami, moralnością i wyborami. Bogactwo przedstawionej scenerii wiejskiej Anglii i plejada interesujących bohaterów daje nam okazję, aby wniknąć do świata sielanki, romansu pasterskiego i sieci intryg i konwenansów społecznych.

 

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów powieści jest przedstawiony w niej rozdźwięk pomiędzy indywidualnymi pragnieniami, a presją społeczną i tym, co „wypada”. Bohaterowie mierzą się z konsekwencjami swoich czynów, które spotykają się ze sztywnymi ramami hierarchii społecznej i skostniałym kodeksem postępowania. Niezachwiana moralność i lojalność Adama skontrastowana z naiwnym i próżnym pragnieniem Hetty, aby pokonać barierę społeczną stanowią przypomnienie o ludzkiej bezinteresowności i egoizmie.

 

Ponadto w miarę rozwoju akcji, autorka poddaje analizie kwestie przebaczenia i odkupienia, stawiając czytelnikom niełatwe pytania, poruszając między innymi nadal aktualną kwestię dzieciobójstwa. Zmusza nas tym samym do zadumy nad własnym postępowaniem i przekonaniami, a także nad naszym pojęciem moralności i sprawiedliwości. Mamy możliwość podążania za bohaterami w drodze ku przebaczeniu i rozliczeniu się z konsekwencjami własnych czynów, a ostatecznie dostajemy przesłanie pełne zrozumienia i nadziei na możliwość odkupienia win w obliczu tragedii ludzkiej słabości.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial