Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Biesy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Biesy | Autor: Fiodor Dostojewski

Wybierz opinię:

chcę zamieszkać w bibliotece

  „Biesy” Fiodora Dostojewskiego to jedno z monumentalnych arcydzieł tego autora, zaliczanych do klasycznego kanonu literatury rosyjskiej. Ta rozległa i napisana z rozmachem powieść jednocześnie — w wymiarze mikro — zgłębia zakamarki ludzkiej duszy, jak i — w wymiarze makro — prezentuje wieloaspektowy przekrój barwnego społeczeństwa rosyjskiego swoich czasów. Akcję tej wydanej w 1872 roku powieści Dostojewski osadził w niewielkim prowincjonalnym miasteczku, w którym niczym w tyglu miesza się niezwykła kolekcja charakterów, będących odzwierciedleniem stanu społeczeństwa rosyjskiego w XIX wieku: targanych przez polityczne niepokoje, trawionych ideologiczną gorączką i pogrążających się w upadku moralnym. Poprzez ukazanie kalejdoskopu sylwetek bohaterów i złożoną narrację Dostojewski zawarł w „Biesach” miażdżącą krytykę radykalizmu i nihilizmu, które skrywają się w mrocznych zakamarkach ludzkiej psychiki, oddając ją w moc destrukcyjnych sił.

 

Osią centralną powieści jest grupa intelektualistów i rewolucjonistów, skupiona wokół postaci Nikołaja Wsiewodołowicza Stawrogina, bohatera cechującego się wewnętrznym niepokojem, ale też pewną charyzmą. Jego konstrukcja psychiczna i rozterki odzwierciedlają chaos, w jakim pogrąża się miasto. Magnetyzm tej postaci przyciąga do niego innych, między innymi żyjącego ideałami, lecz pełnego naiwności Piotra Stiepanowicza Wierchowieńskiego, który staje się siłą napędową ruchu rewolucyjnego. W obliczu zderzenia ideologii rodzą się niszczące konsekwencje, obnażając kruchość kręgosłupa moralnego i powszechność zła.

 

Moim zdaniem jednym z najbardziej fascynujących aspektów powieści jest — chyba niedoścignione — mistrzostwo Dostojewskiego w obserwacji, analizie i eksploracji psychologii postaci. Pisarz z wirtuozerską wprawą odkrywa głębię psychiki ludzkiej, bez wahania zagłębia się w najmroczniejsze i najbardziej ukryte zakamarki umysłów, ujawniając targające nami irracjonalne impulsy i sprzeczne pragnienia, które motywują działania bohaterów. Tutaj w szczególności uwagę zwraca postać Nikołaja Stawrogina, który jawi się czytelnikom jako postać niezwykle złożona i pełna sprzeczności, oscylująca między lodowatym chłodem i wyrafinowaną obojętnością a chwilami, w których pogrąża się w głębokiej, gorzkiej introspekcji. To jego wewnętrzne rozedrganie jest niczym papierek lakmusowy, na którym odbija się mikrokosmos moralnej ambiwalencji i egzystencjalnej niepewności, które towarzyszą powieści.

 

W tle tej moralnej wieloznaczności i psychologicznych rozterek „Biesy” poruszają również tematykę filozoficzną, stawiając pytanie o naturę ludzką, pochodzenie zła, pragnienie władzy i sens życia. Dostojewski, pisarz i myśliciel, nasycił powieść nieomal religijnymi wizjami i tematami egzystencjalnymi, zachęcając czytelników do refleksji nad wieczną walką dobra ze złem, toczącą się w wymiarach metafizycznym, rzeczywistym, ale też w nas samych, prowokując do przemyśleń i zmuszając często do skonfrontowania się z trudnymi pytaniami (a czasem też z jeszcze trudniejszymi odpowiedziami…). „Biesy” nie oferują łatwych rozwiązań i pocieszających odpowiedzi – to nie jest comfort read, po którym ma nam się zrobić ciepło na sercu, kiedy z optymizmem patrzymy na świat. Zamiast tego czytelnicy zostają postawieni przed wstrząsającą prawdą, kiedy uzmysłowią sobie, że zło nie jest wynikiem działania sił zewnętrznych, ale czymś wrodzonym dla kondycji ludzkiej.

 

Oprócz bogactwa tematów i barwnych postaci „Biesy” zasługują również na uwagę ze względu na mistrzowskie prowadzenie tak złożonej narracji i dopracowaną konstrukcję opowieści. Dostojewski splótł ze sobą kilka wątków fabularnych i perspektyw, tworząc bogatą panoramę powiązanych ze sobą zdarzeń, zazębiających się losów i prawdziwego kalejdoskopu pełnokrwistych bohaterów. Powieść rozwija się z napięciem, tajemnice są odkrywane, kart raz rzuconych na stół nie da się wycofać, zmianie ulegają relacje, dążąc do punktu kulminacyjnego. Wśród tej mnogości wydarzeń autor znajduje jednak miejsce, aby uchwycić drobne radości, a nawet komediowe sytuacje (np. ilość wtrętów z języka francuskiego przydaje postaciom wymiaru groteskowego).

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial