Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Opowieści Z Kieszeni

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Opowieści Z Kieszeni | Autor: Jolanta Ziemba

Wybierz opinię:

chcę zamieszkać w bibliotece

  „Opowieści z kieszeni” autorstwa Jolanty Ziemby to niewielkich rozmiarów książeczka, w której czytelnicy znajdą kilkadziesiąt krótkich, często jedno-dwustronnych historyjek. Szczerze mówiąc, nie wiem, kto miał być odbiorcą tego zbioru, czy autorka pisała z myślą o osobach dorosłych, czy dzieciach. - niektóre opowiastki są dość drastyczne, innym razem pojawiają się wzmianki o piciu alkoholu. Zdaje się, że książka miała być skierowana do starszych dzieci i młodzieży (jeśli wierzyć dystrybucji i księgarniom, to sprzedawana jest w kategorii młodzieżowej), ponieważ wiele z nich zostało napisanych nieco bardziej skomplikowanym językiem, niż ten używany w typowych bajeczkach dla dzieci, chociaż opowiastki są prowadzone tak, że nie jest mi łatwo wyobrazić sobie, że po tę książkę mogłoby samo z siebie sięgnąć jakieś dziecko (i zrozumieć jej treść).

 

To, czego według mnie zabrakło, żeby spełnić kryteria bajki, to jakiś jasny do oczytania przez młodszych czytelników morał płynący z historii, wzbudzenie zainteresowania, wyobraźni czy dostarczenie rozrywki. Dla mnie osobiście wiele z tych bajek było pozbawionych tych elementów, a większości z nich niestety nie udało się zapaść mi w pamięć.

 

Na uwagę zasługują ładne, ręcznie tworzone i dość liczne obrazki, nawiązujące do treści historyjek, które zdecydowanie wzbogacają lekturę i stanowią miły dla oka dodatek. Sądząc po opisie, książka wydawała się ciekawsza, niestety, pomimo ciekawej okładki i intrygującego opisu, zawartość okazała się rozczarowująca. Książeczka może i miała potencjał, ale nie spełniła moich oczekiwań. Szkoda, że autorka nie wykorzystała potencjału tematu, pozostawiając fabułę bez wyrazistego przesłania, przez co powstało wrażenie chaosu — zupełnie jak gdyby Jolanta Ziemba nie miała konkretnego celu ani pomysłu na przekaz. Całość wydaje się sklejona dość przypadkowo, z elementów niepowiązanych ze sobą lub powiązanych na tyle luźno, że umyka to czytelnikom. Brak głębszej warstwy emocjonalnej i moralnego przekazu sprawił, że ciężko było mi doszukać się jakiegoś sensu, fabuła większości opowiadań nie była wciągająca, na dodatek płasko nakreślone postaci (nawet jak na krótkie bajeczki, gdzie wiadomo, że nie ma co spodziewać się pogłębionych analiz psychologicznych, rozbudowanej fabuły, ani możliwości wglądu w procesy myślowe i emocje bohaterów) nie były zbyt wiarygodne. To wszystko spowodowało, że ciężko było mi wciągnąć się w fabułę.

 

Co więcej, osoby, które mają problemy ze wzrokiem czy też cierpią na szybko męczące się oczy, mogą mieć problem z przystosowaniem się do nietypowej czcionki — dla mnie, choć jej krój był atrakcyjny i odmienny od tego, z jakim zazwyczaj mamy do czynienia, utrudniał skupienie wzroku i odbiór treści. Niestety, nie pomaga w tym również fakt, że zdarzają się błędy, jak na przykład brak znaków zapytania na końcu niektórych zdań pytających, źle odmienione słowa, czy literówki.

 

Po przeczytaniu „Opowieści z kieszeni” pozostałam rozczarowana i z niedosytem. Brakowało mi w niej inspiracji i wartościowych przesłań, które mogłyby uczynić tę historię bardziej znaczącą dla czytelników. Mam nadzieję, że przyszłe książki autorki będą bardziej przemyślane i angażujące dla młodych czytelników. Mimo moich zastrzeżeń trzeba przyznać, że ilustracje były estetycznie wykonane i barwne, co mogło przyciągnąć uwagę dzieci i młodzieży, pomagając im w przyswojeniu treści. Zatem, choć ilustracje wzbogaciły lekturę, brakowało głębszego przekazu, co sprawiło, że książka pozostawiła mnie z mieszanką rozczarowania, ale i nadziei.

Sosnowa Igiełka

  Co można znaleźć w kieszeni? Zebrany w jesiennym słońcu kasztan, kolorowy kamyk, wyrzuconą przez morze muszelkę, urwany guzik, dziurę, zapomniany paragon, a może pojedynczą rękawiczkę? Przy lekturze zbioru opowiadań Jolanty Ziemby można poczuć się dosłownie jak w kieszeni po brzegi wypchanej różnościami. Można też stać się ciekawskim odkrywcą, który na zakurzonym, pełnym tajemnic strychu babci poszukuje w kufrach, walizkach, skrzyniach i kartonach najbardziej niezwykłych skarbów.

 

Zbiór opowiadań pt. „Opowieści z kieszeni” zaczyna się intrygująco: porwaniem, niebezpieczeństwem, tajemnicą i obietnicą. Przed czytelnikiem roztacza się taka kraina, gdzie wszystko może się zdarzyć. Nie wiadomo, czy zza rogu nie wychynie żołnierz z karabinem lub rycerz w lśniącej zbroi z bliżej nieokreślonej epoki. Czy zaraz za nimi nie wypełznie z lasu jakiś gigantyczny stwór, który wraz z nadąsaną królewną i gadającym wilkiem nie postanowi wtrącić cię do lochów. Okazuje się, że jeśli ma się odpowiednio bogatą wyobraźnię, można połączyć Roberta Lewandowskiego w jednej historii ze Śpiącą Królewną, a nawet Jurkiem Owsiakiem...

 

Jolanta Ziemba oferuje czytelnikowi opowieści o zróżnicowanej tematyce. Łączy w nich baśniowość, elementy fantastyki, sensacji i przygody. Znajdują się tu także wątki katastroficzne i ekologiczne, wskazujące na silną więź człowieka z naturą. Autorka wykorzystuje motywy znane z baśni i kultury popularnej np. filmu. To pomieszanie wraz z eklektyzmem językowym daje efekt wizji wprost z sennych marzeń, w których raz się jest główną postacią, raz biernym obserwatorem, a innym razem doświadcza się niesamowitych zjawisk. Opowiadania składają się z prostych zdań napisanych przystępnym językiem. Są krótkie, najwyżej kilkustronicowe i naprawdę ekspresowo się je czyta. Jak wiadomości z pierwszych stron gazet i gorące relacje z pierwszej ręki. Wiele z wydarzeń można oglądać oczami samego bohatera(zarówno męskiego, jak i kobiecego).

 

Podczas lektury przypomniały mi się szkolne opowiadania tworzone na początku edukacji przez dzieci o niczym niezmąconej wyobraźni. Takie historie, w których sploty akcji musiały prowadzić do pozytywnego rozwiązania, świat był czarno-biały, a „happy end” dawał nadzieję na najlepsze życie. Zachowane w podobnej formie „Opowieści z kieszeni” są niczym barwne, apetyczne francuskie ciasteczka serwowane do kawy na wielopiętrowej paterze. Można wprost delektować się ich smakiem. Ponadto odnosi się wrażenie, że autorka miała całkiem niezłą frajdę z pisania, lubi bawić się słowem i tworzy dla samej radości pisania, nie pod publikę i powszechną modę. Miłym dodatkiem do opowieści są delikatne ilustracje o rozmytych barwach przedstawiające symbolicznie treść wybranych historii. Zbiór Jolanty Ziemby to kolejna bardzo ciekawa i nietuzinkowa publikacja na koncie Warszawskiej Firmy Wydawniczej.

 

Czym jeszcze, prócz interesującej, przyjemniej lektury, może stać się zbiór opowiadań Jolanty Ziemby? Przykładowo, punktem wyjścia do szerokich dyskusji o dobrym zachowaniu, zmianach klimatu, ekologii i uniwersalnych wartościach. Może posłużyć jako uzupełnienie scenariuszy lekcji wychowawczych dla młodzieży lub podstawa do wykreowania krótkich scenek. Dla piszących będzie kreatywną inspiracją i źródłem pomysłów. Sięgnąć po nią może również ten, kto szuka interesujących, niezbyt długich, a zawierających przesłanie/ morał/ refleksję tekstów do biblioterapii. Warto jednak mieć na uwadze, że prezentowane przez autorkę teksty nie są skierowane do dzieci, chociażby z uwagi na poruszaną tematykę, czy momentami archaiczny (co ma swój urok) lub nieprzeznaczony dla maleńkich uszu język.

Monika

  "Opowieści z kieszeni" Jolanty Ziemby to podróż przez labirynt wyobraźni, gdzie każda strona jest jak kieszeń pełna skarbów czekających na odkrycie. Autorka snuje historie pełne tajemnic, baśniowych postaci i niezwykłych zdarzeń, które przenoszą czytelnika w świat magii i fantazji. Jej proza jest klarowna, płynna, a zarazem poetycka, zachwycając czytelnika swoim wdziękiem i głębią.

 

W tych opowieściach spotykamy bohaterów z różnych światów i epok - od średniowiecznych rycerzy po współczesnych odkrywców. Każde opowiadanie jest jak kawałek układanki, który pasuje idealnie do reszty, tworząc wspaniałą całość. Autorka potrafi bawić się słowem, tworząc sceny pełne humoru, ironii i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

 

Jolanta Ziemba nie tylko opowiada historie, ale również przemyślenia nad życiem, ludzkimi dylematami i relacjami międzyludzkimi. Jej opowieści są pełne mądrości i refleksji, które pozostają w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury. To książka, która inspiruje do myślenia i analizy, skłaniając do poszukiwania głębszych sensów w życiu.

 

"Opowieści z kieszeni" to nie tylko zbiór opowiadań, ale także podróż do świata marzeń i fantazji, gdzie wszystko jest możliwe. To książka, która bawi, wzrusza i inspiruje, pozostawiając po sobie niezapomniany ślad w sercu czytelnika. To literacki skarb, który warto odkryć i podzielić się nim z innymi.

 

Jolanta Ziemba w swoich opowieściach ukazuje nie tylko świat wyobraźni, ale również rzeczywistość, w której przeplata się magia codzienności z cudami zwykłego dnia. Jej bohaterowie stawiają czoła wyzwaniom, przeżywają radości i smutki, ucząc nas o sile determinacji, wiary w siebie i miłości do życia. To literatura, która dotyka serca czytelnika, poruszając uniwersalne tematy ludzkiej egzystencji i dając nadzieję na lepsze jutro. W świecie "Opowieści z kieszeni" każdy może znaleźć coś dla siebie - od chwili wytchnienia po ciężkim dniu po głębsze refleksje nad sensem istnienia. To książka, która zawsze będzie miała swoje miejsce na półce każdego miłośnika literatury, gotowa odkrywać przed nim kolejne tajemnice i przynosić radość z każdej strony.

 

"Opowieści z kieszeni" Jolanty Ziemby to niezwykła podróż przez krainę wyobraźni, gdzie każda strona przynosi nową przygodę, nową emocję i nową refleksję. To książka, która otwiera drzwi do magicznego świata, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a tajemnice ukrywają się w najmniej spodziewanych miejscach.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial