Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nowojorska Fantasmagoria

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nowojorska Fantasmagoria | Autor: Zebb Sander

Wybierz opinię:

MagBooky

  Świeżo po lekturze "Nowojorskich fantasmagorii" Zebba Sandera, wydanej przez Novae Res, mam mieszane uczucia. Z jednej strony ta powieść spełniła moje oczekiwania, a z drugiej była ogromnym rozczarowaniem. Pomyślicie, że doznałam rozdwojenie jaźni przy tak skrajnych opiniach, ale już wyjaśniam, w czym rzecz.

 

„Nowojorska fantasmagoria” to opowieść pewnego dobrze sytuowanego, żydowskiego milionera, który w pogoni za uczuciem, przeżywa liczne mniejsze lub większe romanse. To sprawia, że faktycznie, te ponad 600 stron tekstu, które składają się na powieść, stanowi podróż przez labirynt emocji, obsesji i rozterek egzystencjalnych bohatera. A że Zebb Sander, bo siebie, a raczej swoje alter ego Autor uczynił głównym bohaterem swej książki, jest rozchwiany emocjonalnie jak chorągiewka na wietrze, to też miotać się będzie, a ściślej będzie się starał usidlać kolejne kobiety, po to by znaleźć tę idealną partnerkę. On wprawdzie zauroczony jest pewną polską pięknością, enigmatyczną aktorką, która wywiera na nim ogromne wrażenie, o czym świadczy choćby fakt, że to właśnie dla niej uczy się języka polskiego, jedzie odwiedzić jej rodzinne polskie strony i poznać jej kulturę, ale pomimo tego, że wydaje się, że znalazł swoją bezpieczną przystań, on dalej wikła się w kolejne miłostki, a może raczej nie tyle miłostki co erotyczne przygody przeżywane jedynie dla zaspokojenia męskiej chuci.

 

I w tym tkwi właśnie mój problem z tą książką. O ile przemyślenia Autora co do postrzegania, życia, świata, relacji międzyludzkich, biznesowych relacji czy politycznych układów, wciągnęły mnie bez reszty, gdyż zawierają one interesujące przemyślenia Autora, o tyle niekończące się opisy scen erotycznych, sprowadzających kobiety do przedmiotów, mających na celu zaspokojenie seksualnych potrzeb bohatera książki w pewnym momencie stało się męczące, żeby nie powiedzieć irytujące.    

 

Co do samego Zebba Sandera to z pewnością jest on postacią złożoną, którą motywuje nie tylko żarliwa miłość do kobiet, ale również poszukiwanie własnej tożsamości. Fascynacja kobiecymi wdziękami popycha go na skraj moralnego i emocjonalnego rozchwiania, prowadząc do serii ryzykownych damsko-męskich decyzji o mniej lub bardziej opłakanych skutkach. To co bardziej jednak niż jego miłosne podboje mnie w nim zainteresowało to powiązane z nim tło historyczno-kulturowe. Sander jest milionerem pochodzenia żydowsko-południowoafrykańsko-amerykańskiego, ale w swej wewnętrznej walce o tożsamość zdaje się przekraczać granice narodowości, kultur i religii. I ten tygiel tradycji, zwyczajów i naleciałości wynikających z jego korzeni sprawia, że jego spojrzenie na świat jest intrygujące. Tu pojawiają się ciekawe spostrzeżenia natury filozoficznej, duchowej oraz nieustająco towarzyszące mu poszukiwanie sensu życia.

 

Historia Zebba Sandera jest zatem swoistą opowieścią  o konflikcie między żądzą a rozumem, pomiędzy poszukiwaniem przyjemności a dążeniem do odnalezienia głębszego znaczenia ludzkiej egzystencji. Jeśli zatem przymknie się oczy na to kiedy, jak i z kim Zebb zgłębia swoją seksualność, to całość może stanowić godną uwagi lekturę.

 

To co sprawia również, że „Nowojorskie fantasmagorie” po prostu dobrze się czyta to styl Sandersa. Jego język jest bogaty i wieloznaczny, co pozwala czytelnikowi wniknąć w przeżycia bohatera i odrobinę balansować, jak na tytuł powieści przystało, między jawą a snem, w poszukiwaniu delikatnie zarysowanej tu granicy między tym co rzeczywiste a tym co jest efektem fantazji głównego bohatera.

 

Wreszcie ta książka to z pewnością podjęta przez Sandera próba pogodzenia się z własnymi wyobrażeniami o sobie i dokonaniem wyboru między emocjonalnymi pragnieniami a dążeniem do autentycznego spełnienia.

 

Chociaż więc nie jest to książka łatwa w odbiorze, to warta jest uwagi. Jeśli zatem macie ochotę na zgłębienie historii Zebba Sandera, a jednocześnie gotowi jesteście na skonfrontowanie się z  uniwersalnymi dylematami ludzkiego istnienia, zapraszam Was do lektury. 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial