Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pocztówka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pocztówka | Autor: Anne Berest

Wybierz opinię:

MarJadka

  Zaintrygowała mnie notka z tyłu okładki. Matka autorki znajduje w skrzynce pocztowej dziwną pocztówkę. Przedstawiała zdjęcie paryskiej opery Garniera, a na odwrocie widniały imiona dziadków jej matki, jej ciotki i wujka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że cała czwórka zginęła w Auschwitz w 1942 roku … Anne Berest postanowiła dowiedzieć się, kto przysłał pocztówkę i dlaczego. Rozpoczyna się fascynująca podróż przez lata. Autorka wynajęła prywatnego detektywa. Pojechała do wioski, w której zatrzymano jej przodków i przepytała jej mieszkańców. Drobiazgowe śledztwo pozwoliło odtworzyć historię przodków – rodziny Rabinowiczów: ucieczkę z Rosji, przeprowadzkę na Łotwę, potem do Palestyny, osiedlenie się części rodziny w Paryżu, wreszcie tragiczne wojenne losy. Poszukiwania zakończyło odkrycie, kto był nadawcą dziwnej pocztówki i dlaczego została ona w ogóle wysłana.

 

Muszę przyznać, że w głowie miałam różne scenariusze, ale takiego zakończenia zupełnie się nie spodziewałam. Co prawda trafnie przewidziałam, kto napisał cztery imiona na kartce pocztowej. Ale nie przewidziałam dalszego ciągu.

 

W każdym razie trzeba przyznać, że autorka przeprowadziła naprawdę drobiazgowe śledztwo. I mogła potem opisać je ot tak, po prostu umieszczając kolejne odkrycia i co z nich wynika. Tymczasem powstała fascynująca historia rodziny, epopeja wręcz. Dzięki cofaniu się w czasie i retrospekcjom na podstawie odkrytych faktów, historia wciąga tak, że trudno ją odłożyć na miejsce. Trzeba się dowiedzieć, co się stało. I nie chodzi tu tylko o odkrycie, kto i dlaczego wysłał pocztówkę. Ona jest punktem wyjścia do przeprowadzenia czytelnika przez kontynenty i trudną historię żydowską. Bo mimo, że jest tutaj zaledwie wycinek dziejów Żydów – to jednak historia Rabinowiczów jest pokazaniem z czym musieli się mierzyć ludzie, którym przyszło walczyć o swoją tożsamość i swoje miejsce, o swoją godność i ślad w historii.

 

Nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna. Ale też nie ma tu epatowania tragizmem czy naturalistycznych opisów. Wystarczy parę słów, zdań, by wzbudzić w czytelniku szalejące emocje. Po przeczytaniu „Pocztówki” długo miałam w głowie szalejące myśli. Nieodparcie nasuwała mi się analogia ze współczesnością, a to nie jest już odległa przeszłość, tylko historia, która dzieje się teraz.

 

Kiedy czytałam książkę Anne Berest, uświadomiłam sobie, jak mało uwagi przywiązujemy do ulotnych rzeczy. Bilety, zaproszenia, wizytówki, ulotki … To wszystko wydaje się nieważne. Tymczasem dla swojej osobistej historii takie nietrwałe ślady są istotne. Bo to dzięki nim można odtworzyć, że tego dnia czyjś dziadek był w takim a nie innym miejscu, miał taki zawód – co potwierdza dyplom itd.

 

Ephraim, Emma, Noemie i Jacques. Cztery osoby, które zginęły w Auschwitz. Zniknęły z życia, na szczęście nie zniknęły z dziejów rodziny. Albert Schweitzer powiedział, że człowiek nie umiera, dopóki żyje w pamięci innych. Anne Berest ocaliła pamięć swoich przodków. I myślę, że ta lektura jest nie tylko wciągającą historią. To także świadectwo tego, jak bardzo potrzeba ocalać ślady przeszłości. Bo przecież pojawiamy się na świecie dzięki naszym przodkom – nasi rodzice mieli swoich rodziców, ci swoich itd.

 

W pięknie wydanej książce przeszkadza mi biały tekst na mocno pomarańczowym tle, znajdujący się na wyklejkach między okładką a zawartością. Taki dobór kolorów powoduje, że bardzo trudno przeczytać i rekomendacje i biografię autorki. Dobrze by było, żeby na przyszłość uniknąć takiego zestawienia kolorów – bo ja na przykład jestem ciekawa co myślą o danej książce inni. Niemniej jednak nie wpływa to na odbiór całej historii.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial