Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Biada Babilonowi

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Pat Frank
 • Seria: Wehikuł czasu
 • Gatunek: Science Fiction
 • Liczba Stron: 376
 • Rok Wydania: 2023
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788383380322
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Biada Babilonowi | Autor: Pat Frank

Wybierz opinię:

atypowy

  "Biada Babilonowi" to majstersztyk Pat Franka, który rzuca czytelnika w przerażającą wizję apokalipsy nuklearnej. Ta mądra, choć niepokojąca powieść, zdobywa szczyty literackiego kunsztu, łącząc naukowy realizm z głębokim zrozumieniem natury ludzkiej.

 

Autor urodził się 5 maja 1908 roku i zmarł 12 stycznia 1964 roku. Frank był znany głównie ze swoich powieści science fiction i literatury katastroficznej, a także z pracy dziennikarskiej. Jego twórczość często skupiała się na zagrożeniach związanych z zimną wojną i konfliktem nuklearnym.Choć twórczość Pat Franka nie jest tak obszerna jak niektórych innych autorów, jego wpływ na literaturę katastroficzną i science fiction jest znaczący, a jego dzieła nadal są czytane i doceniane przez miłośników gatunku.

 

Fabuła „Biada Babilonowi” rozwija się w realiach zimnej wojny, kiedy to zagrożenie nuklearne było czymś więcej niż jedynie abstrakcyjnym scenariuszem. Frank przenosi czytelnika do małego miasteczka w Florydzie, które, na pozór odległe od globalnych konfliktów, staje się areną walki o przetrwanie po serii wybuchów bomb nuklearnych.

 

To, co wyróżnia "Biada Babilonowi", to szczegółowość, z jaką autor kreuje postacie i ich reakcje na nadchodzącą zagładę. Frank sięga po psychologiczną głębię, ukazując ludzką naturę w ekstremalnych warunkach. Bohaterowie, z ich nadziejami, lękami i desperackimi próbami przetrwania, stają się lustrem, w którym czytelnik może dostrzec zarówno szlachetność, jak i ciemne zakamarki ludzkiego serca. To nie tylko powieść post apokaliptyczna. Tak naprawdę w dużej mierze jest to powieść o nas – naszych lękach, nadziejach oraz mrokach skrywanych na dnie duszy.

 

Wzorowo skonstruowane postaci są jak mikroskopijne spojrzenie na społeczeństwo w obliczu zagrożenia. Ludzkie reakcje na apokalipsę nuklearną są różnorodne: od bohaterstwa po panikę, od chciwości po bezinteresowność. To bogactwo charakteryzacji sprawia, że historia staje się poruszającym portretem ludzkości w obliczu katastrofy.

 

W książce tej nie ma czarno-białych postaci ani jednoznacznych rozwiązań moralnych. Każda decyzja, każdy wybór jest obciążony moralnym ciężarem. W obliczu zagłady, gdzie każdy dzień może być ostatnim, granice między dobrem a złem zaczynają się rozmazywać.

 

Powieść nie unika również trudnych pytań natury społecznej. Jakie wartości znikają w obliczu zagłady? Czy instynkty przetrwania zdominują wszelkie zasady etyki i moralności? Pat Frank stawia te pytania bez dawania nam jednoznacznych odpowiedzi.Pozostawia czytelnika zastanawiającego się nad własnymi przekonaniami i reakcjami w obliczu kryzysu.

 

Warto również zauważyć, jak powieść "Biada Babilonowi" doskonale integruje naukowy realizm z elementami thrilleru. Opisane skutki działania broni jądrowej są przedstawione z oszałamiającą precyzją i autentycznością, co dodaje narracji szorstkiego realizmu. Frank, który był świadkiem wydarzeń związanych z II wojną światową i zimną wojną, przekłada swoje doświadczenia na stronice powieści, co nadaje jej autentyczność i powagę.

 

Jednym z potężnych narzędzi, którymi posługuje się autor, jest narracja z perspektywy zwykłego człowieka. Poprzez opowieść o zwykłych mieszkańcach małego miasteczka, czytelnik wchodzi w intymny kontakt z dramatem ludzi, którzy stają się świadkami końca świata. To ziemski punkt widzenia dodaje powieści głębokości i uczuciowego ciężaru.

 

Jednakże, choć "Biada Babilonowi" jest arcydziełem w swojej kategorii, dla niektórych czytelników może okazać się zbyt mroczna i brutalna. Klimat zagłady nuklearnej, opisane zniszczenia i ludzka desperacja mogą sprawić, że lektura stanie się trudna emocjonalnie.

 

Podsumowując, "Biada Babilonowi" to literacki majstersztyk, który przykuwa czytelnika od pierwszej strony i nie odpuszcza nawet po zakończeniu lektury. Pat Frank podnosi sztandar ostrzeżenia przed konsekwencjami wojny nuklearnej, a zarazem ukazuje siłę ludzkiej natury w obliczu katastrofy. Zasługuje na ocenę 5/6 jako wybitne dzieło literatury post apokaliptycznej, które nie tylko przeraża, ale także prowokuje do refleksji nad kondycją ludzką.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial